1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Fiyatında Düşüş! İki Buçuk Milyar Dolar Buhar Oldu

Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında dün gece saatlerinden itibaren düşüş trendi devam ediyor. Dolar karşısında tarihinin en büyük günlük düşüş rekorunu kıran Bitcoin’in adeta çakılması, kripto para piyasalarında büyük paniğe neden oldu. Yatırımcılar, Bitcoin fiyatında düzeltmenin ne zaman biteceğini merak etmeye başladı. İşte kripto para piyasasındaki son durum…

Bitcoin Fiyatında Düşüş! İki Buçuk Milyar Dolar Buhar Oldu

Bitcoin fiyatının gün içinde 33 bin 600 dolara kadar düşmesi, kripto para yatırımcılarında büyük bir endişe yarattı. Kısa sürede %13 oranının üzerinde değer kaybeden Bitcoin piyasası aynı zamanda vadeli işlem piyasasının da çakılmasına neden oldu. Bybt verilerine göre 24 saat içinde Bitcoin yatırımcıları arasında tasfiye olan pozisyonların toplam değeri iki buçuk milyar dolar olarak ölçüldü.

Kripto para sektöründe toplamda 241 binden fazla vadeli işlem trader’ının Bitcoin fiyatındaki düşüşten olumsuz etkilendiği görüldü. Bitcoin’in son 24 saat içinde yüzde 15’e yakın seviyede değer kaybetmesi kripto para sektörünü ve altcoin piyasasını da etkiledi. BTC’nin ardından Ethereum’un yüzde 18, XRP’nin yüzde 22 oranında değer kaybetmesi ile kripto para piyasasından 170 milyar dolar buhar olup uçtu.

Bitcoin Fiyatındaki Yılın En Sert Düşüşü

Bitcoin bu fiyat hareketiyle 2020 yılı Mart ayından beri gördüğü en sert düşüşü yaşadı. Devasa ölçeği ile kripto para piyasalarında büyük tartışmalara yol açan bu hareketlilik perakende yatırımcıların yanı sıra birçok vadeli işlem trader’ına zarar verdi. Bybt verilerine göre son 24 saat içerisinde tasfiye olan kripto para pozisyonlarının toplam değeri iki buçuk milyar dolar seviyesine ulaştı.

Söz konusu sayının bir milyar dolarlık kısmı sadece dört saat içinde gerçekleşti. Kripto para sektöründeki verilere bakıldığında tasfiye olan pozisyonların yüzde 88’i uzun pozisyondu. Bu tasfiyelerin en büyük bölümü Binance kripto para borsasında görüldü. Borsa verilerine göre son 24 saat içinde Binance’te 919 milyon dolar çıktı. Huobi kripto para borsasında ise 531 milyon dolar değerinde pozisyon tasfiye oldu. Kripto para piyasasındaki bu hareketlilik 240 binden fazla kişiyi etkilemesiyle devasa çapta bir etki yarattı.

Analistler Düşüşün Devam Edebileceğini Söylüyor

Kripto para yatırımlarıyla da bilinen Guggenheim Partners’ın yatırım uzmanı Scott Minerd, Bitcoin fiyatındaki düşüşün devam edebileceğini söyledi. Yönetimi altında 295 milyar dolarlık servet bulunan şirketin uzmanı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bitcoin’in sergilediği yükseliş kısa vadede sürdürülebilir görünmüyor. Piyasadan çıkma vakti.” değerlendirmesini yaptı.

Minerd, 16 Aralık tarihinde yaptığı açıklamalarda BTC fiyatının 400 bin dolara kadar çıkabileceğini söylemişti. Uzman ismin 11 Ocak tarihinde yani 1 ay bile olmadan bu şekilde yorum yapması kripto para yatırımcılarının aklını karıştırdı. Bazı kripto para yatırımcıları, Minerd’ın yaptığı düşüş uyarısını yorumlayarak bunun küçük yatırımcıyı korkutmak için yapılmış olabileceğini söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir