1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Fiyatında Düzeltme Devam Edecek Mi?

Bitcoin (BTC) ile birlikte pek çok altcoin fiyatında sert bir düşüş görülmesi, kripto para piyasasında paniğe neden oldu. BTC fiyatı düşüşe devam ederken Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi yeniden gündeme geldi. Yatırımcılar açısından büyük önem taşıyan bu endekste Bitcoin piyasasında aşırı açgözlülük olduğu dikkatlerden kaçmadı…

Bitcoin Fiyatında Düzeltme Devam Edecek Mi?

Bitcoin fiyatındaki düşüş devam ederken, kripto para yatırımcıları piyasadaki sert düzeltmenin daha ne kadar süreceğini merak etmeye başladı. Son 24 saat içinde Bitcoin fiyatında 41 bin dolardan 32 bin dolar seviyesine kadar düşüş yaşandığı görüldü. Lider kripto para biriminin fiyatında yaşanan %15’in üzerindeki düşüş, yatırımcılar arasında paniğe neden oldu.

Kripto para basınında yer alan haberlere göre, BTC fiyatındaki düşüşe rağmen elde edilen veriler enteresan sonuçlar verdi. Her ne kadar Bitcoin fiyatında %15’in üzerinde bir düşüş olmasına rağmen korku ve açgözlülük endeksi sonuçları beklenenin tersini gösteriyor. Güncel verilere göre endeks sonuçları Bitcoin piyasasının hala son derece açgözlü bir durumda olduğuna işaret ediyor.

Açgözlülük Endeksi Yüksek Puanda

Söz konusu açgözlülük endeksini yüksek seviyede olması, BTC yatırımcılarının kripto para biriminde yükseliş görüleceğine inandıklarını gösteriyor. Böylesine açgözlü endekse rağmen Bitcoin’in bir düzeltme yapması gerektiği gerçeği de ortaya çıkıyor. 11 Ocak Pazartesi gün içinde 32 bin dolar seviyesine kadar gerileyen Bitcoin, bazı kurumsal şirketler ve yatırımcılar tarafından yeni bir satın alma fırsatı olarak görüldü.

Şu sıralar Bitcoin fiyatı 35 bin dolar seviyesine karda yükseldikten sonra yine 33 bin 500 dolar civarından işlem görmeye devam ediyor. Son 24 saatlik sürede negatif yönde %14 oranında fiyat değişikliği yapan Bitcoin’in yönünde hala belirsizlik olduğu öne sürülüyor. Bitcoin yatırımcılarının büyük bir çoğunluğu, boğa piyasasının devam ettiğine inancını sürdürüyor. Bu yatırımcıların 8 bin dolarlık düşüşe rağmen sahip oldukları Bitcoinleri ellerine tutmaya çalıştıkları görülüyor.

Açgözlülük Endeksinde Son Durum

Açgözlülük Endeksinin gösterdiği verilere göre 90 puanlık durum izleniyor. Kripto para sektöründeki genel kanıya göre bu puan, piyasanın son derecede açgözlü olduğuna işaret ediyor. Fakat yine de Açgözlülük Endeksinde dün düşüşten önceki seviyenin 94 olduğu biliniyor. Söz konusu sert düşüşle birlikte açgözlülük endeksinin puanında da küçük bir oranda gerileme yaşandı.

Lider kripto para birimi son aylarda boğa piyasasında bulunmasıyla birlikte 40 bin dolar seviyesine kadar tırmandı. Dolayısıyla bu endeks piyasada daha fazla açgözlülük gösterdiği halde Bitcoin fiyatının net olarak daha düşüp düşmeyeceği hakkında ortak bir fikre varılamıyor.

Bitcoin Fiyatının Düşmesi Alım Fırsatı Mı?

Ancak bilindiği üzere aşırı açgözlülük, piyasa bir düzeltme yapılması gerektiğine işaret eden en önemli göstergelerden birisi olarak kabul ediliyor. Pek çok yatırımcı açısından Bitcoin fiyatındaki son düşüş, bir satın alma fırsatı olarak görüldü. Sağlıklı boğa düzeltmesi olarak kabul edilen bu düşüş hakkında ünlü analist Vijay Ayyar farklı bir noktaya dikkat çekti: “Bunun daha büyük bir düzeltmenin başlangıcı olup olmadığı belirlenecek, ancak şimdi bu parabol kopuşunu gördük, bu yüzden olabilir.”

Yorum Yap