1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. Bitcoin Fiyatını 37 Bin Dolar Yapabilecek Faktöre Dikkat

Bitcoin Fiyatını 37 Bin Dolar Yapabilecek Faktöre Dikkat

Tüm zamanların en yüksek seviyesine sadece %5 yaklaşmışken tepetaklak olan Bitcoin (BTC) fiyatı konuşulmaya devam ediliyor. Analistler Bitcoin fiyatının uzun vadede tekrardan yükseliş trendine gireceğini belirtirken, en çok 37 bin dolar seviyesi konuşulmaya başlandı. Kripto para uzmanları Bitcoin (BTC) fiyatını 37 bin dolar seviyesine çıkarabilecek faktörleri açıkladı.

Bitcoin Fiyatını 37 Bin Dolar Yapabilecek Faktöre Dikkat

Geçtiğimiz günlerde 19 bin 500 dolar seviyesini gördükten sonra adeta çakılan Bitcoin (BTC) fiyatı hakkında paylaşımlar yapılmaya devam ediliyor. Sosyal medyada BTC hakkındaki paylaşımlar tüm hızıyla devam ederken kripto para yatırımcıları kısa vadedeki değişimlere dikti. Fiyatlar önceki zirveye yakın olsa da 2017 yılındaki tüm zamanların en yüksek seviyelerinden uzakta kaldı.

Kurumsal yatırımcılar kripto para sektörüne giriş yaparken perakende ilgisi hareketsiz vaziyette. Perakende yatırımcıların talebindeki artış, BTC’nin bugüne kadar gördüğü en patlayıcı fiyat hareketlerinden birini tetikleyebilir. Perakende yatırımcılar ilgisiz görünürken, dünyanın dört bir yanındaki milyarderler Bitcoin’e akın ediyor.

Enflasyona Karşı Korunma Varlığı

Bitcoin’in mevcut durumuna bakıldığında, perakende sektöründen daha çok kurumsal yatırımcıların ilgisini çekiyor gibi görünüyor. Küresel piyasaları alt üst eden koronavirüs pandemisinin etkilerini sınırlamak için dünya çapında uygulanan parasal genişleme politikaları, bu gelişmenin arkasındaki ana nedenlerden biri olabilir. Genel görüşe bakıldığında önde gelen milyarderlerden bazıları Bitcoin’i enflasyona karşı bir korunma varlığı olarak kullanmaya başladı.

Bitcoin satın almak ile ilk günlerinde Google ve Apple gibi teknoloji hisselerine yatırım yapmak arasındaki karşılaştırmayı yapan kurumsal yatırımcılar arasında Paul Tudor Jones gibi isimler dikkat çekiyor. Meksikalı iş adamı Ricardo Salinas Pliego, likit portföyünün %10’unun Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde olduğunu belirterek varlığın servetini erozyona karşı koruduğunu söyledi.

Perakende Yatırımcının İlgisi Sönük Kaldı

Kripto para piyasalarındaki büyük oyuncular arasında ilginin her geçen gün artmasına rağmen Bitcoin, perakende yatırımcıdan gelen taleple aynı artışı göremedi. Bu gelişme 2017 yılının sonlarındaki gibi gerçekleşseydi, Citibank’ın genel müdürü Tom Fitzpatrick’in açıkladığı gibi fiyatlar büyük olasılıkla yeni yıllık en yüksek seviyelere tırmanacaktır. Fitzpatrick, böyle bir senaryoda Bitcoin fiyatının 300 bin dolar ile zirve yapacağını ifade etti.

Tarihsel veriler, Bitcoin’in oynaklığındaki artışlara her zaman sosyal medyada BTC ile ilgili sözlerin sayısında önemli sıçramaların eşlik ettiğini gösteriyor. Bitcoin’in Aralık 2017’nin son birkaç haftasında yakalayabildiği artan ilgi seviyelerini 7.600 dolara yükselen bir fiyat düşüşü izledi. Fiyatlar dışında perakende yatırımcının ilgisini kaybedince sosyal hacim 132 bin seviyesinden 83 bine kadar düştü. Benzer bir senaryonun sona ermek üzere olduğu ihtimali konuşuluyor.

BTC Büyük Bir Fiyat Artışının Zirvesinde

Bitcoin, 2017’nin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.900 doları geçmeyi başarırsa, yatırımcılar FOMO etkisine girebilir. Bu senaryoda potansiyel ilgi alanları sırasıyla 24 bin 500 dolar ve 37 bin dolardır. Bitcoin’in %78,6 Fibonacci geri çekilme seviyesinin üzerinde 16 bin 300 dolarda tuttuğu sürece yükseliş görünümünü sürdürecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap