1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Fiyatının Neden 20 Bin Doları Göremeyeceğini Açıkladı!

Bitcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği analist XForceGlobal, kripto para piyasası kullanıcılarını ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı. Bitcoin fiyatının önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde neden 20 bin dolar seviyesine çıkamayacağını açıklayan analist XForceGlobal, bu sene Bitcoin piyasasında görülen yükseliş haberlerinin piyasayı 2021 yılında doğrudan etkilemeyeceğine dikkat çekti.

Bitcoin Fiyatının Neden 20 Bin Doları Göremeyeceğini Açıkladı!

Trading View platformunun en sıkı takip edilen analistlerinden olan XForceGlobal isimli bir Bitcoin analisti, bu platform üzerinde yeni bir Bitcoin analizi paylaştı. Söz konusu analizinde Bitcoin fiyatının 2021 yılının ilk çeyreğinde 20 bin dolara çıkmasını beklememek gerektiğine dikkat çekti. XForceGlobal, tartışma yaratan bu iddiasına gerekçe olarak 2020 yılındaki Google Trends verilerini öne sürdü.

Bitcoin fiyatlarının özellikle 2021 yılının ilk çeyreğinde 20 bin dolar seviyesine çıkıp çıkmayacağı tartışılmaya devam ederken, konuyla ilgili dikkat çeken bir analiz yayınlandı. Trading View analistlerinden olan XForceGlobal isimli bir kullanıcı, 2020 yılında yayınlanan Google Trends verileri ışığında Bitcoin kripto para birimine olan ilginin 2017 – 2018 yıllarındaki verilere kıyasla çok daha düşük kaldığına dikkat çekerek, Bitcoin fiyatının 2021 yılında konuşulan seviyelere tırmanamayacağını iddia etti.

Pandemi, ve Teşvik Paketi Yeterli Değil

Uluslararası yayın yapan Newsbtc’de Yashu Gola tarafından paylaşılan haberde, Bitcoin fiyatının koronavirüs salgını, ABD teşvik paketi açıklaması ve Paypal haberi gibi Bitcoin fiyat seviyesini yükselten haber akışlarından etkilenerek ivme kazandığı kaydedildi. Ancak analist XForceGlobal’ın açıklamaları ışığında söz konusu yükseliş hareketinin önümüzdeki yıl için yeterli yorum yapma fırsatı vermediğine dikkat çekildi.

Bitcoin piyasalarında öncelikle sağlıklı bir boğa piyasasının görüldüğünü ifade eden XForceGlobal, yaptığı Bitcoin yorumunun sağlıksız boğa rallisine ilişkin olduğunu hatırlattı. Analist XForceGlobal, cup and handle (fincan ve kulp) formasyonu ile XForceGlobal fiyatlarının geleceğine dair önemli yorumlamalarda bulundu.

Google Trends Verilerini Kaynak Gösterdi

Analist, Google Trends veri tabanından alınan verilere göre 2018 yılında görülen Bitcoin arama hacmine şu anda sahip olmadığımızı ifade etti. Ayrıca ABD dolar endeksinin (DXY) piyasalar üzerinde etkisinin büyüklüğüne dikkat çekerek, Bitcoin ile arasında güçlü bir korelasyon bulunduğunu belirtti. Analist XForceGlobal, yapmış olduğu paylaşımdaki grafikte, Bitcoin fiyat hareketliliğini anlamak için önemli bir ol oynayan endeks ile Bitcoin’in ilişkisine değindi.

Cup and Handle Formasyon Nedir?

Kripto para piyasası analistçilerinin sık sık kullandığı cup and handle formasyonu, bir finansal varlığın keskin bir şekilde yukarı yönlü hareket etmesi ve piyasalardaki satışların başlamasıyla birlikte fiyatın hafifçe aşağı yönlü hareket ettiğini anlatır. Bu formasyon cup (fincan) şeklini oluşturur.

Handle (kulp) kısmıysa fiyatın yukarı yönlü devam ederken kademeli olarak geri çekilmeler görüldüğünde oluşan grafiktir. Netice itibarıyla fiyatta yükselme kaçınılmazdır. Analistlere göre söz konusu formasyonun ortaya çıkardığı modelin üzerinde bir kırılma meydana gelirse eğer, Bitcoin fiyatı yavaş ancak kademli olarak yükselebilir.

Yorum Yap