1. Ana Sayfa
  2. Analizler

Bitcoin Fiyatının Yükselişine SEC Başkanı’ndan Açıklama

ABD’de bulunan ünlü finans piyasaları regülatörlerinden SEC Başkanı Jay Clayton, katıldığı televizyon programında Bitcoin fiyatındaki artış hakkında önemli açıklamalarda bulundu. BTC regülasyonunu değerlendiren Clayton, Bitcoin fiyatının neden yükseldiğine dair dikkat çekici açıklamalar yaptı. Clayton ayrıca gelecekte Bitcoin’i daha fazla regülasyonun beklediğini de ifade etti.

Bitcoin Fiyatının Yükselişine SEC Başkanı’ndan Açıklama

ABD merkezli Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton, geçtiğimiz günlerde kişisel Twitter adresinden bu yılın sonunda görevinden ayrılacağını duyurmasının ardından CNBC’de yayınlanan Squawk Box televizyon programına konuk oldu. Finans dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Başkan Jay Clayton, gelecek dönemde Bitcoin’i daha fazla regülasyonun beklediğine dair açıklamada bulundu.

Jay Clayton, mevcut durumda hem yerel gem de global bazda kullanılan finansal ödeme sitemlerinin yetersiz kaldığına dikkat çekti. Başkan Jay Clayton bu yetersizliklere ilişki fazla detay vermemesiyle birlikte söz konusu sitemlerin ödeme yapma konusunda verimsiz olduğunu vurguladı.

BTC Fiyatında Görülen Artışın Nedeni

Bitcoin’in (BTC) piyasalarda bulunan ödeme sistemlerine alternatif bir yöntem olarak ortaya çıktığını söyleyen SEC Başkanı Jay Clayton, son dönemde BTC fiyatında görülen artışın da tam olarak bu sebepten kaynaklandığını belirtti. Jay Clayton’ın bu konudaki görüşlerine göre Bitcoin boğalarının güçlenmesinin sebebi, diğer ödeme sistemlerinin mevcut durumda verimsiz çalışıyor oluşu. Bu durumdan etkilenen Bitcoin, mevcut piyasalarda an itibarıyla 18 bin 100 dolar seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Bitcoin Daha Fazla Regüle Edilecek

SEC Başkanı Jay Clayton’ın CNBC kanalında Squawk Box televizyon programında yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in yasal olarak bir menkul kıymet olmadığını söyledi. Clayton, BTC’nin bir menkul kıymetten ziyade alternatif bir ödeme aracını ya da bir değer saklama aracını anımsattığını vurguladı. Ancak SEC’in son 3 yıl içinde BTC için yapılmış hiçbir ETF başvurusunu kabul etmediği de hafızalardaki yerini koruyor.

Zaman İçinde Piyasalar Olgunlaşacak

SEC Başkanı Jay Clayton Bitcoin ve kripto para piyasasının gelecek dönemde farklı bir boyuta evrilebileceğini söyledi. Clayton katıldığı programda yaptığı açıklamada, BTC’nin zaman içinde değişeceğini ve olgunlaşmaya başlayabileceğini kaydetti. Jay Clayton, bu olgunlaşma ile birlikte BTC’nin daha fazla regülasyon getireceğini ekleyerek ABD’deki Bitcoin kanunlarının gitgide sıkılaşacağı mesajını verdi.

Analistlerden Bitcoin Fiyatı Tahmini

Bloomberg analisti Mike McGlone, hızla yükselmeye devam eden Bitcoin fiyatı hakkında önemli bir açıklamada bulundu. Ünlü analiste göre BTC fiyatının 2022 yılına kadar 170 bin dolar seviyesine çıkması mümkün görünüyor. Son 7 gün içinde %11’den fazla artış gösteren Bitcoin fiyatı, şu anda 18 bin 100 dolar seviyesinde seyrediyor. Bitcoin fiyatındaki 20 bin dolarlık rekorun kırılmasına az bir mesafe kalmışken Bloomberg analisti Mike McGlone bu yükselişin devam edeceğini ve 2022 yılına gelindiğinde BTC fiyatının 170 bin dolar seviyesinde olacağını söyledi.

Yorum Yap