1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Fiyatlarını Bekleyen Tehlike: Altın ve Dolar!

Bitcoin fiyatlarında göz ardı edilen bir gelişme, aşağı yönlü risk oluşturma sinyalleri veriyor! Analistlerin dikkat çektiği tehlike altın ve ABD doları endeksindeki toparlanmanın BTC fiyatlarındaki momentumu olumsuz etkileyebileceği yönünde. Bazı uzmanlar ise bir adım ileri giderek altın fiyatlarında ralli beklentilerini açıkça dile getirirken, gözler tüm zamanların rekoru ile mücadele içerisinde olan BTC fiyatlarına çevrildi.

Bitcoin Fiyatlarını Bekleyen Tehlike: Altın ve Dolar!

Analistler göz ardı edilen altın ve ABD Doları cephesindeki güçlenme sinyallerine dikkat çekerek, Bitcoin fiyatlarının olumsuz etkilenebileceği konusunda uyarılarını paylaştılar. Analistlere göre güvenlik varlıklarda yaşanan bu gelişme, 20 bin doları aşmaya hazırlanan BTC’de momentum kaybına yol açabilir. Bazı yatırımcılar bir adım ileri gidererek altında ralli beklerken, olası boğa koşusunun BTC fiyatlarına etkisi tartışmaya açıldı.

Altın ve Dolar Rallisi BTC Fiyatını Hangi Yönde Etkiler?

Son üç aylık periyotta güçlü bir görünüm sergileyen Bitcoin, pek çok büyük borsada tüm zamanların en yüksek seviyesine tam üç kez ulaşarak yeni rekorlar kırdı. Haberin yazıldığı saatlerde son 24 saatteki kayıplarını neredeyse geri kazanan lider kripto para, 19 bin 117 dolar fiyatı ile 20 bin dolar denemesine dördüncü kez hazırlanıyor.

Analistler ise güçlenme sinyalleri gelen altın ve ABD doları cephesinden beklenmedik bir uyarıda bulunarak kripto para yatırımcılarının dikkatini çekti. İki güvenli limandan gelen yükseliş sinyallerini BTC için düşüş sinyali olarak değerlendiren analistler, bahsettikleri olasılığı “gerçeğe yakın” olarak tanımladılar.

Bir kısım analist orta vadede altının geri dönüş yapmasını bekliyor ve bu yükselişin BTC için olumlu olduğunu düşünüyor. Bazı analistler ise yaşanan bu yükselişle pek çok kez dile getirilen BTC düzeltmesinin kapıda olduğu şekilde yorumluyor. Her iki görüş bir kenarı bırakıldığında ise Bitcoin’in artık değer depolama aracı olarak kabul görmesi ve altın ile körele yükseliş periyotlarına girmesi, BTC’nin de altınla birlikte yükselebileceği tezinin ağır basmasına yol açıyor.

ABD Hisse Senetlerindeki Yükseliş Düşük Riskli Varlıkları Zorluyor

Artan likiditeye ek olarak koronavirüs aşısı gelişmelerinin etkisi ile ABD hisse senedi piyasası yeni zirveler ortaya koyuyor. Gevşeyen finansal koşullara ek olarak enflasyonda beklenen olası artışla yatırımcılar hisse senedi piyasasına akın ederken, artan risk iştahı güvenli varlıklara olan talebi azaltıyor.

Altın fiyatları ve ABD doları bu süreçte değer kaybederken, BTC beklenen 20 bin dolar hareketlerini ertelemeyi tercih etti. Doğası gereği riskli varlık kabul edilen BTC, artık kurumsal bazda yatırımcı çekmesi sonrası güvenli liman statüsüne geçiş yaparken, parabolik yükselen ABD hisse senedi yükselişlerinin devamı halinde Bitcoin’in beklenen düzeltmeyi yapabileceği konuşuluyor.

BTC İçin 18 bin 600 Dolar Altı Riski Var!

Düzeltme beklentisinde olan çok sayıda analist, BTC geri çekilmesi için hedeflerini tek tek paylaşmaya başladılar. Michael van de Poppe 19 bin 100 dolar seviyesini öngörürken, bazı analistler 18 bin 600 dolar seviyesinin altına kadar devam edecek bir BTC düzeltmesini olağan olarak tanımlıyor. Her ne kadar kurumsal yatırımcı girişi ile BTC fiyatları güçlü duruş sergilese de 20 bin dolar psikolojik direnç seviyesine yaklaştıkça gelen satış baskısı, düzeltmenin an meselesi olduğu konusunda piyasaları tedirgin etmeyi sürdürüyor.

Yorum Yap