1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Bitcoin Geriledi, ETH ve XRP’nin Tepkisi Sert Oldu

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 8 Ocak tarihindeki rekorunun ardından girdiği duraksama dönemini Şubat başında gösterdiği hareketlilikler ile kırma girişiminde bulunduktan sonra, 16 Şubat tarihinde tüm zamanların rekorunu tazeledi ve 50 bin doların üzerini gördü. Normal şartlarda fiyat hareketlilikleri diğer altcoinleri etkileyen Bitcoin’in yeni rekoru ve ardından 1.000 dolar seviyesindeki fiyat düzeltmesi, Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) gibi önde gelen altcoinleri nasıl etkiledi?

Bitcoin Geriledi, ETH ve XRP’nin Tepkisi Sert Oldu

Kripto para piyasalarında, daha önce birçok kez örneği yaşandığı gibi lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), sergilediği fiyat hareketlilikleri ile piyasaları etkilemeye devam ediyor. Bitcoin geçtiğimiz yıl başlattığı ralliyi 8 Ocak 2020 tarihinde 42 bin dolar ile taçlandırdıktan sonra fiyatta düzeltme yaşayarak geri çekilmiş, 30 bin doları destek haline getirmişti ancak Bitcoin bu süreçte 2 kez 30 bin doların da altına sarkmıştı. Bitcoin’in o dönemki bu fiyat hareketlilikleri, piyasaların kızıla boyanmasına yetmişti. Şimdilerde lider Bitcoin 45 bin doların üzerindeki hareketliliklerine devam ediyor ve 16 Şubat itibariyle 50 bin dolar seviyesinin üzerini test ederek tüm zamanların rekorunu da yeniledi. Bitcoin’in rekorunu tazelemesi ve ardından 1.000 dolar kadar fiyat düzeltmesi yaşaması, yine piyasaları etkiledi. Fakat bu hareketliliklerde Ripple (XRP) ve Ethereum (ETH), beklenmedik şekilde fiyat grafikleri çizdi.

Önde Gelen Altcoinlerin Bitcoin’e Tepkisi

Genel tabloda bakıldığında Bitcoin’in 50 bin dolar üzerine çıkarak rekorunu tazelediği süreçte, Ethereum’un yerinde saydığı ve XRP’nin de düşüş yaşadığı görülüyor. Alışılmışın dışında gelişen bu fiyat hareketlilikleri aslında yanıltıcı olabilir. Yatırımcılar, ilerleyen günlerde ETH ve XRP’nin, Bitcoin’i yeniden takip etmeye başlayacağını düşünüyor. Son 1 saatlik fiyat hareketliliklerine bakıldığında, en büyük 10 kripto para birimlerinin neredeyse tamamının düşüş yaşadığı görülüyor. Bunun sebebi, Bitcoin’in 50 bin dolardan, 49 bin dolara doğru 1.000 dolarlık fiyat düzeltmesi olabilir. Bitcoin’deki bu düzeltme ile birlikte Ethereum 1.790 dolar seviyesine, XRP de 0,54 dolar seviyesine kadar geriledi. Öte yandan Polkadot (DOT) 30,23 dolara, Cardano (ADA) 0,88 dolara ve Litecoin (LTC) de 213 dolara kadar geri çekilme yaşadı.

Altcoinlerde Geri Çekilmelere Rağmen Yükseliş Eğilimi Sürüyor

Piyasa değeri bakımından en büyük 10 altcoinin neredeyse tamamında, son 1 saatlik grafiklerde düşüş olduğu görülüyor. Önde gelen altcoinlerde yaşanan bu geri çekilmeye rağmen, altcoinlerin son 24 saatlik çizelgelerde ise yükseliş eğiliminde olduğu görülüyor. Fakat yine de Ethereum ve XRP’nin, Bitcoin’deki volatiliteden ciddi anlamda etkilendiği görülüyor. Ethereum geçtiğimiz hafta 1.900 dolar sınırını zorluyordu ancak direnci kıramadı ve 1.700 dolara kadar çekildi.

ETH ve XRP Fiyat Hareketlilikleri

Analistlere göre ETH/USD paritesi için, EMA55 seviyesinin üzerinde bir kapanış gerekiyor. Ancak ETH için şimdilerde bir satış baskısı mevcut ve bu durum, yukarı seviyedeki kapanışı engelleyebilir. Analistlere göre ETH için yukarı yönlü kritik direnç noktası 1.900 dolar seviyesinde ve aşağı yönlü en önemli destek noktası da 1.720 dolar seviyesinde görülüyor. XRP kanadında ise işler biraz daha kötü gidiyor gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde 0,61 dolara yükselen XRP şimdilerde yeniden 0,50 doların altında seyrediyor. Analistlere göre 0,50 dolar seviyesi, XRP için kritik bir psikolojik seviye.

Yorum Yap