1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Bitcoin Gölgesinde Altcoinler Ne Durumda?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son haftalarda volatil hareketler sergilemeye devam ediyor. Dalgalı fiyat grafikleri çizmeye devam eden Bitcoin, Mart ayının ilk haftasını nispeten durgun geçirdi ve çoğunlukla 50 bin dolar seviyesinde mücadele verdi. Bitcoin bu mücadelenin ardından hafta arasında fiyatını tekrar 50 bin doların üzerine çıkarmayı başardı ancak kripto para piyasalarındaki hakimiyetinin hala %60 seviyelerinde olması, altcoin yatırımcılarını endişelendiriyor.

Bitcoin Gölgesinde Altcoinler Ne Durumda?

Kripto para piyasalarında geçtiğimiz yılın son çeyreğinde başlayan ve Aralık ayı ortalarında bir ralliye dönüşen hareketlilik, lider kripto para birimi eşliğinde yeni yılın ilk iki ayında da dalgalı olarak devam ettikten sonra, Mart ayının ilk haftası hem lider Bitcoin (BTC) için hem de genel anlamda kripto para piyasaları için nispeten durgun geçti. Bir önceki hafta büyük değer kayıplarının yaşanmış olması, bu durgunluk için olumlu olarak görülebilir ancak geçtiğimiz hafta boyunca Bitcoin 50 bin dolar seviyesinin üzerinde kalabilmek adına bir mücadele verdi fakat beklenen yükselişi bir türlü gösteremedi. Hafta arası geldiğinde ise Bitcoin bu mücadelesinden istediği sonucu aldı ve 50 bin dolar üzerine yeniden çıkmayı başardı. Bitcoin’in tekrar 50 bin dolar üzerine çıkması, altcoinleri de yukarı yönlü hareketlendirdi ancak Bitcoin’in piyasa değeri bakımından hala piyasaların %60’ına hakim olması, özellikle de altcoin yatırımcılarını endişelendiriyor.

Bitcoin Ne Durumda?

Lider kripto para birimi Bitcoin için 50 bin dolar seviyesi, geçtiğimiz haftalarda yaşanan düşüşler sonrasında önemli bir psikolojik direnç noktası haline gelmişti. Öte yandan, 38 bin dolar seviyesindeyken başlattığı ralliden sonra ulaştığı 52 bin dolar seviyesi de Bitcoin adına önemli bir direnç bölgesiydi. Bitcoin hafta arasındaki yükselişlerinde 51 bin 430 dolar seviyesine kadar yükselerek 52 bin doları tekrar test etti. Analistlere göre Bitcoin yeni hafta 50 bin dolar üzerinde kapanış yapmaya devam ederse, kısa vadede sırasıyla 54 bin ve 62 bin dolar dirençlerine hareket edebilir.

Cardano (ADA) Direnç ve Destek Bölgeleri

Geçtiğimiz son 1 aylık süreçte, kripto para piyasalarında çizdiği grafikler ile en çok dikkat çeken altcoinlerden biri Cardano (ADA) oldu. ADA 1,50 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra kademeli olarak düşüş gerçekleştirdi ve nihayetinde 1,13 dolara kadar geldi. Bu seviyede konsolidasyon yaşayan ADA için analistler 1,30 dolar seviyesindeki direncin kırılması durumunda fiyatın tekrar 1,50 dolar seviyesine yükselebileceğini ifade ediyor. Öte yandan, olası aşağı yönlü bir kırılmada ise analistlere göre 0,90 dolar bölgesi önemli bir destek seviyesi olarak beliriyor.

EOS Ethereum Rekabetinden Koptu

Lider altcoin Ethereum (ETH) ile son dönemlerde büyük bir rekabet içine giren birçok kripto para birimi bulunuyor. Binance Coin (BNB), Cardano (ADA) ve Polkadot (DOT) dışında bu listede bir süre öncesine kadar EOS da bulunuyordu ancak son iki haftalık süreçte EOS %22 oranında değer kaybı yaşayarak bu rekabetten bir süreliğine kopmuş gibi görünüyor. Analistlere göre EOS için ilk önemli direnç seviyesi 4,10 dolar ve bu seviyenin kırılması durumunda EOS yeniden 4,71 dolar seviyelerine yükselebilir.