1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Hafta Arasında Altcoinlerin Önünü Açtı

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) üst üste kırdığı rekorlar sonrasında, her seferinde altcoin sezonunun (altseason) başlayıp başlamadığına ilişkin tartışmalar da gündeme geliyor. Hafta arasında Bitcoin, 34 bin dolar seviyesini de aşarak 35 bin dolara göz kırptı ve yine benzer tartışmalar gündeme gelmeye başladı. Fakat tartışmaları bu kez sadece Bitcoin değil, lider altcoin Ethereum (ETH) ve Binance Coin (BNB) de ateşledi.

Bitcoin Hafta Arasında Altcoinlerin Önünü Açtı

Kripto para piyasaları 2020 yılının son çeyreğini oldukça dalgalı bir şekilde geride bırakırken, yılın sonlarına doğru lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) arka arkaya kırdığı rekorlar, piyasalara damgasını vurdu. Lider Bitcoin’in her yeni rekor girişiminden sonra, kripto para piyasalarında uzun zamandır beklenen altcoin sezonunun başladığına ya da başlayacağına dair tartışmalar da gündeme geldi. Bu tartışmaların odağındaki altcoin sezonu henüz tam olarak başlamış gibi görünmüyor ancak Bitcoin’in hafta arasındaki son rekor denemesi ile birlikte konu yeniden gündeme geldi. Üstelik bu kez tartışmayı başlatan etken sadece Bitcoin’in yeni rekoru değil, bu rekor ile birlikte Ethereum (ETH) ve Binance Coin’in (BNB) de gösterdiği yükseliş etkili oldu. Lider altcoin Ethereum, Bitcoin’in 34 bin doları aşması ile birlikte 24 saatte %18 değer artışı yaşayarak 900 dolar barajını aştı ve hafta arasında 940 dolar seviyesine kadar çıktı. Öte yandan liderin yeni rekoruna Binance Coin ise tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarak tepki verdi.

Bu Artışlar Altseason Habercisi Mi?

Kripto para piyasalarında, 2021 yılı adeta bayram havasında karşılandı. Zira yılın ilk gününde lider kripto para Bitcoin yeni rekor seviyesine çıktı, peşinden de diğer altcoinleri sürükledi. Bu yükseliş hafta arasında da devam etti ve Bitcoin 34 bin dolar seviyesini de aşarak yeni hedefine 35 bin dolar seviyesini koydu. Liderdeki bu artışa en iyi tepkileri verenler ise Ethereum, Binance Coin ve Litecoin (LTC) oldu. Ethereum, BTC’deki fiyat artışına hafta arasında %18’lik artış ile karşılık verdi, aynı süre zarfında Binance Coin %25’lik bir artış ile karşılık verdi ve Litecoin de %19’luk artışla karşılık verdi. Lider Biitcoin’in yeni rekoruna önde gelen altcoinlerin de hızlı yükseliş tepkileri vermesi, kripto para piyasalarında yeniden altcoin sezonu tartışmalarını başlattı.

Litecoin Listede XRP’yi Geride Bıraktı

Ethereum ve Binance Coin, Bitcoin’in artışı ile birlikte ortaya çıkan fırsatı iyi değerlendirdi ve güçlü bir değer artışı yaşadı. Hatta bu artış Binance Coin için 41 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kaydedildi. Fakat bu artışlar en çok Litecoin’e yaradı. Zira SEC – Ripple davası ile birlikte çöküş yaşayan XRP, kripto para piyasalarında en büyük dördüncü kripto varlık konumuna gerilemişti. XRP’deki bu gerileme devam etti ve Litecoin, listede XRP’nin önüne geçti ve piyasa değerini 1,5 milyar dolar artırarak kripto para piyasalarının en büyük dördüncü kripto varlığı oldu.

ETH, BNB ve LTC Altcoinler Arasında Başı Çekiyor

Lider kripto para birimi Bitcoin’in yeni rekoruna yürümesi ile birlikte piyasada analistler, Bitcoin’in bir konsolidasyon yaşayacağını öngörmüştü. Analistlerin tahminleri doğru çıktı ve 34 bin dolar seviyesinin ardından Bitcoin gerçekten de bir konsolidasyon yaşadı ve bununla birlikte altcoinler harekete geçti. Bu hareketliliğin ne kadar devam edeceği bilinmese de ETH, BNB ve LTC’nin bu hareketlilikte başı çekeceği tahmin ediliyor ve altcoin sezonuna ilişkin tahminler de güçleniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir