1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Hangi Ülkenin?

Kripto para birimlerinde en çok tercih edilenler arasında Bitcoin (BTC) yer almaktadır. Bu dönemde popülerliği giderek artan Bitcoin hangi ülkenin? Bitcoin kim tarafından üretilmektedir?

Bitcoin Hangi Ülkenin?

BTC’nin ait olduğu ülke yoktur. Merkeziyetsiz bir para birimi olarak ortaya çıkan ve kısa sürede popülerleşen Bitcoin, herhangi bir ülke ya da grup tarafından yönlendirilmemektedir. Arz talep piyasasında fiyatı belirlenen ve arzı 21 milyonla sınırlandıran BTC, blockchain adı verilen teknoloji ile üretim, sahiplik ve transfer işlemlerinin ağ kullanıcıları tarafından kontrol edildiği merkezi olmayan bir dijital para birimidir.

Bitcoin Hangi Ülkenin Para Birimi?

Para birimi Bitcoin olan ülke Liberland’dır. Sırbistan ve Hırvatistan arasında yer alan bu küçük ülke, dünya üzerinde BTC’yi resmi para birimi olarak kabul eden ve kullanan tek ülkedir. Tuna Nehri üzerinde yer alan bu küçük ülkede mali işler ve bağışlarda BTC ile birlikte Bitcoin Cash (BCH) ve Ethereum (ETH) da kullanılmaktadır.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

BTC üretimi madencilik (mining) adı verilen ve güçlü donanımsal özelliklere sahip cihazlar ile matematiksel denklemlerin çözülmesine dayanan bir sistem ile üretilir. Madenciler tamamladıkları bloklar ardından blok ödülü kazanır ve kazanılan bu ödül, yeni çıkartılan BTC olarak piyasadaki yerini alır.

Bitcoin’in Kurucusu Kimdir?

BTC yaratıcısı Satoshi Nakamoto takma adını kullanan ve muhtemel görüşe göre tek bir kişiyi tanımlamayan bir grup ya da kişidir. Gerçek bir kişi ismi olmayan Satoshi Nakamoto, kripto para piyasasında pek çok kişi ile ilişkilendirilse de halen Bitcoin kurucusu gerçek kimliğini gizlemeyi başarmaktadır.

Bitcoin Ne Zaman Çıktı?

Bitcoin’in çıkış tarihi 2008 yılı Ağustos ayıdır. Satoshi Nakamoto ismi ile yayımlanan makale ile hayatımıza giren BTC, 12 yılı aşkın süredir kripto para piyasalarında işlem görmektedir. İlk BTC transferi Satoshi Nakamoto ile Hal Finney arasında yapılırken, ilk BTC ile alışveriş 22 Mayıs 2010 tarihinde 10 bin BTC karşılığında alınan pizza ile gerçekleştirilmiştir.

Bitcoin Kimin Kontrolünde?

BTC kontrolü herhangi bir ülke, merkez bankası veya grubun elinde değildir. Merkeziyetsiz para birimi olarak ortaya çıkan ve kullanıcıların kimliğini gizli tutan BTC, blockchain adı verilen bir teknoloji ile kaydının tüm ağ kullanıcıları tarafından tutulduğu bağımsız bir sanal para birimidir.

Blockchain Nedir?

Blockchain herhangi bir merkez ya da otoriteye ihtiyaç duymadan güvenli bir ağ üzerinde verilerin saklanmasında kullanılan teknolojiye verilen isimdir. BTC ile tüm dünyanın tanıdığı bu teknolojide dijital bir kayıt defteri ile yapılan işlemlerin kaydı tutulur. Kayıt defterinde işlemler şifrelenmiş bloklar ile bir önceli blok ile bağlantılı şekilde tutulur. Bu nedenle blockchain adını alan teknoloji ise Türkçeye blok zinciri olarak çevrilir.

İlk Çıktığında 1 BTC Kaç TL İdi?

İlk BTC fiyatı 3 Ocak 2009 tarihine aittir ve 1 BTC’nin değeri bu tarihte sadece birkaç kuruştur. Yazının yazıldığı bu tarihte ise 1 Bitcoin yaklaşık 150 bin TL’dir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir