1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. Bitcoin Hisseleri Düşünüldüğü Gibi Değişken Değil

Bitcoin Hisseleri Düşünüldüğü Gibi Değişken Değil

Kripto para piyasalarının en çok konuşulan para birimlerinden biri olan Bitcoin hakkında yeni bir araştırma yayınlandı. Bir süredir yatırımcıların en çok ilgilendiği kripto para birimi Bitcoin ile ilgili endişeleri azaltan raporda, BTC’nin hisselerinin düşünüldüğü kadar değişken olmadığı açıklandı.

Bitcoin Hisseleri Düşünüldüğü Gibi Değişken Değil

Ünlü yatırım yönetimi firması Van Eck geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in hisse senetlerindeki değişikliklerin incelendiği bir rapor yayınladı. Van Eck’in yayınladığı rapora göre Bitcoin’deki dalgalanmalar düşünüldüğü kadar fazla değil. Hatta Bitcoin değişimleri birçok hisseden daha az değişken.

Son aylarda yaşadığı yükseliş ile gündemden düşmeyen Bitcoin ile ilgili yeni araştırmalar ve raporlar açıklanmaya devam ediyor. Ekim ayından beri çok hızlı bir şekilde değer kazanan ve yatırımcılardan büyük ilgi gören Bitcoin son zamanlarda dalgalanmaları ile kafaları karıştırmaya başlamıştı. Bitcoin’in ani düşüş ve yükselişleri yatırımcıları korkutur bir hale gelmişti. Yayınlanan raporda ise Bitcoin’ib birçok hisseye göre son derece stabil olduğu ortaya çıktı.

Van Eck Raporu Şaşkınlık Yarattı

Yatırım yönetim firması olarak bilinene ve kripto para birimleri ile ilgili sık sık analiz ve raporlar yayınlayan Van Eck, geçtiğimiz günlerde Bitcoin’deki dalgalanmaların görüldüğü yeni bir rapor yayınladı. Firmanın yayınladığı rapor birçok yatırımcıyı şaşırttı. Kripto para camiasında dalgalanmaları ile bilinen Bitcoin’in aslında o kadar büyük dalgalanmalar yaşamadığı anlaşıldı.

Yayınlanana raporda Bitcoin’in dünyanın en büyük şirketlerinin yaşadığı oranlarda dalgalanmalar yaşadığı ortaya çıktı. Yatırımcıların sandığı gibi Bitcoin çok dalgalı hareketler sergilemiyor. Van Eck yayınladığı raporda S&P 500 hisselerinin %29’unun Bitcoin’’den daha fazla hareketlilik yaşadığını ve %29’unun da Bitcoin ile aynı oranda dalgalanma yaşadığını açıkladı. Bitcoin’in değerkerindeki iniş ve çıkışların düşünüldüğü kadar fazla olmaması yatırımcıları rahatlatan bir noktada durdu.

Varlığının Çoğu Altın Fonu Olan Van Eck, Bitcoin’i De Pas Geçmedi

Van Eck şirketinin Bitcoin hakkında yaptığı bu araştırma ve yayınladığı analiz, şirketin yatırım tercihleri ve politikaları değerlendirildiğinde şaşkınlık yaratıyor. Van Eck yönetimindeki varlıkların büyük bir kısmının altın fonu olması ve şirketin en güvenilir yatırım aracı olarak altını görmesi bu raporu daha ilginç bir hale getiriyor. Van Eck şirketi 1968 yılında altın hisse senedini ve 2006 yılında da altın madencileri fonunu kurdu. Yatırım araçları içinde altına ilgisi ile bilinen şirket son dönemlerin gözde yatırım aracı Bitcoin’i de pas geçmedi. Firma her ne kadar altın yatırımını için vurgu yapmaya devam etse de Bitcoin ETP’si de sunuyor. Hatta Van Eck kısa süre önce kurumsal yatırımcıların Bitcoin yatırımı yapması gerektiği ile ilgili de bir rapor yayınlamıştı.

Bitcoin Yatırımcılarının Endişeleri Azaldı

Van Eck firmasının yayınlanan bu son raporu yatırımcıları şaşırttığı gibi rahatlattı da. Uzun zamandır iştahlı şekilde devam eden Bitcoin yatırımları ile ilgili endişelerin başladığı bu dönemde yayınlanan rapor, yatırımcıların içine su serpti.

Yorum Yap

Yorum Yap