1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin İçin 2017 Yılı Tekrar Mı Ediyor?

Kripto para piyasalarında, son haftada yaşanan fiyat düzeltmeleri ve yaşanan değer kayıpları sonrasında, 2017 yılındaki benzer durumlar da gündeme geldi. Bitcoin’in (BTC) 42 bin dolar seviyelerinden 30 bin dolar seviyelerine kadar düşmesi ile birlikte, piyasalarda 2017 yılının tekrarlandığına ilişkin tartışmalar ortaya atıldı. 2017 yılındaki ralli ile bu ralli arasında, gözle görülür şekilde kurumsal yatırımcı ilgisinin olduğu da biliniyor. Bitcoin fiyatındaki bu gerileme, 2017 yılındakinden neden daha farklı?

Bitcoin İçin 2017 Yılı Tekrar Mı Ediyor?

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ilk olarak piyasaya sürüldüğü günden bu yana, sektördeki öncü konumunu korudu. Onun öncülüğünde kripto para piyasaları yönünü belirlemeye devam etti ve bu durum hala da değişmedi. Bitcoin piyasaya çıktıktan sonra, yıllar içinde kademeli olarak değer artışı yaşadı ve nihayetinde 2017 yılına geldi. 2017 yılında ise kripto para piyasaları adına benzersiz deneyimler yaşandı ve lider Bitcoin, o dönemde tüm zamanların en yüksek seviyesini 20 bin dolar olarak belirledi. Bu değer artışı yine diğer altcoinleri de tetikledi ve piyasalarda bir altcoin sezonu başladı. Birçok önde gelen altcoin ve küçük ölçekli altcoin, aynı dönemde Bitcoin’e paralel olarak tüm zamanların en yüksek seviyesini belirledi. Piyasalarda başlayan bu muazzam hareketlilik, Bitcoin’in 20 bin 89 dolara ulaşmasından sonra ise artık durma evresine geldi. Bu aşamadan sonra BTC fiyatta bir düzeltme yaşadı ve bu düzeltmelerin daha sonra ardı arkası kesilmedi ve nihayetinde Bitcoin adeta çakıldı. Daha sonra toparlanan Bitcoin tam 3 yıl aranın ardından yeniden rekor koşusuna başladı ve geçtiğimiz hafta tüm zamanların en yüksek seviyesini bu kez 42 bin dolar seviyelerine çıkardı. 3 yıl öncesine benzer bir şekilde fiyatta düzeltme yaşayan Bitcoin için şimdi aynı sorular soruluyor. Bitcoin için 2017 tekrar mı ediyor?

2020 Kurumsal Yatırımcıların Yılı Oldu

Kripto para piyasalarında, Bitcoin’in son yaşadığı fiyat düzeltmesini ve değer kayıplarını ele alan analistler, öncelikle bu yılki rallide kurumsal yatırımcıların etkin rol oynadığını dile getiriyor. Gerçekten de 2017 yılında Bitcoin fiyatlarında sadece bireysel yatırımcılar etkili olmuştu fakat 2020 rallisinde, kurumsal yatırımcıların attığı adımlar Bitcoin rekorlarında en önemli faktörlerden biri oldu. 2017 yılındakinden farklı olarak bu yılki hareketlilikte özellikle MicroStrategy, PayPal, MassMutual, SkyBridge ve Guggenheim gibi kurumsal yatırımcılar piyasada etkili oldu. Konuya ilişkin olarak DeVere CEO’su Nigel Green “Dijital varlıklar şu an sundukları kazançlarla ve gelecek potansiyelleri ile kurumsalları çekmeyi başarıyor” dedi.

Kurumsallar Neden Bitcoin’i Tercih Etti?

Piyasalardaki ortak görüşte, kurumsal yatırımcıların enflasyon korkusu ile dijital varlıklara yöneldiği fikri gündeme geliyor. Covid-19 salgınında, ABD politikaları ve Fed açıklamaları ile birlikte artan enflasyon endişesi ile birlikte kurumsalların Bitcoin’e yöneldiği düşünülüyor.

Green’e Göre Kurumsallar, Bireysellere de Öncülük Etti

DeVere CEO’su Nigel Green, kurumsal yatırımcıların kripto para piyasalarına adım atmasıyla birlikte, sadece diğer kurumsal şirketlere değil bireysel yatırımcılara da güven verdiğini dile getirdi. Green, Wall Street devlerinin, kurumsal yatırımcıların kripto paraları rezervlerine ekledikçe ve sermayelerini de bu sektöre akıttıkça, perakende yatırımcıların da ilgisinin bu alana kaydığını ifade etti.

Yorum Yap