1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Bitcoin İçin Yine Çin’den Açıklama Geldi!

Ana akım medyada kripto paralar hakkında yayımlanan kötü haberlerin artışı ile birlikte BTC/USD paritesi Cuma günü kısa bir süre içinde %10 oranında gerileme yaptı. Parite ardından toparlanma yaşamıştı.

Bitcoin İçin Yine Çin’den Açıklama Geldi!

Ana akım medyada kripto para hakkında olumsuz gelişmelerin daha fazla gündeme gelmesi ardından BTC/USD paritesinde değer kaybı oluştu. Cuma günü kısa vadede %10 oranında değer kaybeden parite, bir sonraki hafta Çarşamba günü 30 bin dolara düşmüş ardından 42 bin dolar seviyesinde tutunmuştu. Endişe meydana getiren son haberlerin ardından değer kazanımlarının bir kısmı erirken, Çin hükümetinden BTC madenciliği hakkında sarsıcı bir açıklama daha geldi. Çin, BTC madenciliğini ve alım satımı azaltma, bireysel riskleri karlı biçimde önleme çalışmalarına girişeceğini belirtti.

Çin, BTC İşlemlerini Kontrol Edecek!

Çin kendi yetki alanı dahilindeki topraklarda kripto para faaliyetlerini kontrol etme planları olduğunu zaten yenilemişti. Ancak, medya kaynakları, sektörde artık tehdit doğuracak hamlelerin geleceğini aktardılar. Cuma günü herhangi bir resmi politika değişikliği gündeme yansımadığı için BTC hakkında belirsizlikte artıyor.

Whalepanda: Bırakın Çin Yasaklasın!

Popüler kripto para yorumcusu Whalepanda Çin ile ilgili gündem maddelerinin çokça anılması ardından bir açıklama yaptı. Açıklamasında,“Bırakın da Çin, Bitcoin işlemlerini ve madenciliğini gerçekleten yasaklasın.“ dedi. Bu yanıt ile kripto para dünyasında yer alan isimlerin Çin kararlarını yüksek oranda önemsemedikleri açığa çıktı. Diğer yandan analistler ise Çin’in madencilik çiftliklerinde BTC üretimi yaptığını, bu açıklamalara tam anlamı ile bir yorum getiremediklerini belirttiler.

BTC Dış Faktörlere Dirençli!

Geçmiş araştırmalara göre, Bitcoin ağının dış koşullardaki değişimlere karşı dirençli olduğunu ve madencilik gücü kaybını ise kısa sürede alternatif bölgelerde telafi ettiği biliniyor. Çin ardından Hong Kong’daki düzenleyiciler, milyoner üreticilerin haricindeki kripto para üreticilerinin işlemlerini yasaklamayı planladıklarını açıkladılar.

Tüm bu gelişmelerin ardından BTC 36.680 dolarlık fiyatı tabloya aldı. 22 Mayıs 2021’de saatler 09:30’u gösterdiğinde ise 35.831 dolarlık fiyat düzeyine gerileyen BTC, %9.81’lik değer kaybını tabloya alıyor.

Musk, BTC’nin Düşüşüne Bir Kez Daha Sebep Gösteriliyor!

30 bin dolarlık önceki fiyat gerilemesi ardından olumsuz haberlerin bir süre daha gündeme gelmesi yükseliş ardından ikinci düşüş trendini getiriyor. Zira Tesla CEO’su Elon Musk, Perşembe günü Bitcoin madenciliğinin çok enerji tüketimine sebep olduğunu açıklayarak bu ikinci dalganın geleceği konusunda sinyalleri de vermişti. İran’da kaçak BTC madencilerin yakalanması için bir timin kurulduğuna yönelik gündem maddesi ile düşüşleri etkileyen diğer bir faktör oldu.

Yorum Yap