1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin ile Neler Satın Alabilirsiniz?

2020 yılında kripto para kullanımı ve yatırımları rekor seviyelere ulaştı. Birçok bireysel yatırımcı yaptığı Bitcoin yatırımlarının kullanım alanlarını ve neler satın alınabileceğini merak ediyor. Türkiye’de Bitcoin ile satın alınabilecekleri inceleyebilirsiniz.

Bitcoin ile Neler Satın Alabilirsiniz?

Bitcoin kullanarak neler satın alabileceğiniz konusunda geniş bir yelpaze bulunduğunu söylemek mümkündür. İşlemlerin anonim olması ve sınır ötesine ulaşması, satın alma işlemlerinin artma potansiyelindeki en büyük etkenlerdir. Bitcoin satın alma işlemleri üzerinden hediyelik eşyalar, kitap, yiyecek ve elektronik ürünlere erişilebilir. Bunun yanı sıra emlak veya araba gibi yatırım araçlarının Bitcoin kullanılarak satın alınması mümkündür. Satın alma işlemlerini teşvik edecek imkanlar sunulması ise her ülkeye göre farklılık gösterebilen bir durumdur.

Türkiye’de Bitcoin ile Neler Satın Alabilirsiniz?

Türkiye’de Bitcoin kullanarak satın alabilecekleriniz henüz çok geniş bir ürün çeşitliliği sunmamaktadır. Resmi olarak kabul edilen bir para birimi olmadığından internet sitelerinde doğrudan Bitcoin ile alışveriş yapmak mümkün değildir. Fakat ikinci el veya sıfırdan satış yapan bazı ilan sahipleri Bitcoin ile satış yapmayı tercih edebilir. Bu tip ilanlar üzerinden otomobil, motoryat veya bütçelere uygun diğer araç çeşitlerini satın almak mümkün olur.

Yatırım yapmak isteyenler Bitcoin üzerinden ev veya dükkan satışı gerçekleştiren yerlerle iletişime geçerek işlem yapabilmektedir. Büyük çaplı harcamaların yanı sıra cep telefonu veya notebook gibi elektronik cihazlara da erişim sağlamak mümkündür. Kripto paraların yaygın hale gelmesi ile beraber aklınıza gelebilecek her alanda Bitcoin satın alma işlemleri yapmanız söz konusu olabilir.

Bitcoin ile Vatandaşlık Satın Alma

Bitcoin üzerinden vatandaşlık satın alma yapılabilecek en uç noktadaki işlemlerdendir. Bu durum, ülkelerin izlediği politikalar ile ilgili olmaktadır. Bu nedenle her ülke için söz konusu değildir. Barbuda, Antigua ve Vanuatu gibi ülkeler, Bitcoin üzerinden vatandaşlık veren yerlerdendir. Bitcoin, bu ülkelerde resmi olarak kabul görmüş bir para birimi değildir, fakat Bitcoin’i dolara çevirerek işlem yapılabilir. İlerleyen zamanlarda Bitcoin’in daha yaygın hale gelmesi ile bu tip işlemlerin artması beklenmektedir.

Bitcoin ile Uzay Yolculuğu Satın Alma

Bitcoin üzerinden uzay yolculuğu satın alma 21. yüzyılda en ilgi çeken konular arasındadır. Virgin Galactic adlı firma, uzay yolculuğu için insanların Bitcoin üzerinden bilet almasına olanak tanımıştır. Teknolojik yeniliklere açık olan ve Bitcoin geleceğini gören firma, bu şekilde bir atılıma imza atmıştır. Elbette fiyatlar yüksek tutarlarda olduğundan herkesin böyle bir yatırım yapması söz konusu değildir. Fakat Bitcoin ile bilet satış işlemi yapılacağının duyurulmasından itibaren işlem yapan pek çok kişi bulunduğunu da söylemek mümkündür.

Bitcoin ile Araba Satın Alma 

Bitcoin üzerinden otomobil satın alma daha sık karşılaşılan alışveriş işlemleri arasındadır. Günümüzde pek çok lüks araba firması, müşterilerine Bitcoin üzerinden işlem yapma fırsatı tanır. Bitcoin kabul eden araba firmaları olduğu sürece bu tip işlemlerle sık sık karşılaşılmaktadır. Lüks araçların yanı sıra daha uygun fiyatlı alternatiflere de erişilebilir. Bitcoin satın alma işlemleri ile ilgilenenler, araba satışı gerçekleştiren online platformları araştırarak taleplerine cevap bulabilir.

Yorum Yap