1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Kritik Bölgeden Yükselişle Çıktı

Bitcoin (BTC) rekor yoklamasının ardından düşüş göstererek girdiği fiyat sıkışıklığından çıkmaya başladı. Lider kripto para birimi, dün gösterdiği düşüş hareketliliği ile 17 bin 700 dolar seviyesinin altına kadar gerilemişti. Ardından bugün BTC, yeniden iyileşme seansına girdi ve yükselişe geçti. Balinaların devreye girmesi ile birlikte birçok analist, Bitcoin’in kısa vadede karşılaşacağı direnç bölgesinin 18 bin 600 dolar seviyesi olduğunu dile getirdi.

Bitcoin Kritik Bölgeden Yükselişle Çıktı

Bitcoin (BTC) Kasım ayının ortalarında başlattığı rallisini birçok kripto para kullanıcısının beklentisini karşılayarak Kasım ayının sonlarında rekorla tamamlamıştı. Bu rekor her ne kadar bütün kripto para borsalarında kabul görmese de 2017 yılından sonra işleme geçen bütün kripto para borsaları için tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kayda geçti. Zira Bitcoin daha önce 2017 yılında 20 bin 89 dolar seviyesini de gördü. Fakat aradan geçen üç yılda piyasaya yeni borsalar katıldı ve bu borsalar için tüm zamanların en yüksek seviyesi BTC adına 19 bin 736 dolar olarak kaydedildi. Bitcoin bu rekor yoklamasından sonra ani bir düşüş yaşadı ve BTC fiyatı 16 bin 500 dolara kadar geriledi. Daha sonra Aralık ayı boyunca fiyat sıkışıklığı yaşayan BTC’nin bu sıkışıklıktan hangi yönde çıkacağı merak ediliyordu. BTC henüz net bir kırılma gerçekleştirerek ibresinin yönünü belirlemedi ancak kısa vadeli düşüşler ve yükselişler göstererek, dalgalı grafikler çiziyor. Son olarak Bitcoin, dün yaşadığı düşüşle 17 bin 700 dolar seviyesinin altını gördükten sonra tekrar yükselişe geçti. Balinaların devreye girmesi ile birlikte birçok kripto para analisti, 18 bin 600 dolar seviyesinin bir direnç bölgesi oluşturacağını düşünüyor.

Balina Kümeleri Direnç Bölgesini Belirliyor

Birçok analiste göre, balinalar yine kümeler oluşturmuş durumda görünüyor. Balina kümeleri ise Bitcoin’lerin işleme alınmadığı ve hareket ettirilmediği fiyat noktalarında oluşan bölgelere, kripto para piyasalarında verilen bir isim. Balinaların oluşturduğu kümelerden yola çıkarak birçok kripto para analisti, Bitcoin için destek ve direnç noktalarını işaret edebiliyor. Çünkü analistler, bu noktaların belirlenmesinde balinaların zarar etmeyerek satış yapacağı bölgelerin belirlenmesinden yararlanıyor. Buradan yola çıkarak birçok analist, BTC için direnç seviyesinin kısa vadede 18 bin 600 dolar olduğunu öne sürdü.

BTC Fiyatında Kritik Seviyede Kırılma Yaşamadı

Konuya ilişkin kripto para piyasalarının en ünlü analistlerinden biri olan Michael Van de Poppe, başarılı bir tahmin yürüterek daha önce Bitcoin için 16 bin dolar seviyesinde oluşan destek noktasının, 13 bin dolar seviyesinden önceki son büyük destek noktası olduğunu dile getirmişti. Bu sebeple başarılı analistin tahminleri doğrultusunda, Bitcoin için izlenecek seviye dünkü düşüşte 17 bin 700 dolar olmuştu çünkü bu bölgenin altındaki net bir kırılma, bir sonraki destek seviyesinin 16 bin dolar seviyesinde olduğunu gösteriyordu.

BTC İçin Yeni Balina Kümeleri Oluştu

Dün düşüşe geçen BTC, 17 bin 700 dolar seviyesinden sonra aşağı yönlü net bir kırılma gerçekleşmedi ve Bitcoin, bugün iyileşme işaretleri göstermeye başladı. Tekrar yükselişe geçen lider kripto para birimi için bugün oluşan balina kümeleri, 18 bin 600 dolar ile 18 bin 800 dolar seviyeleri arasında oluşan bölge olarak görünüyor. Bu seviyede ise bir diğer başarılı analist Mayne, 18 bin 700 dolarlık seviyenin birçok yatırımcı için cazip satış seviyesi olabileceğini öne sürdü.

Yorum Yap