1. Ana Sayfa
 2. Bitcoin
 3. Bitcoin Madenciliği
Trendlerdeki Yazı

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madenciliğinin geçmişi ve şu an ne kadar kar sunduğu ile ilgili merak edilen birçok detay vardır. Peki Bitcoin madenciliği ile amaçlananlar, işleyişinin ve ödül sisteminin nasıl olduğu, avantajları ve dezavantajları gibi birçok konu hakkında merak edilenlerin doğru cevapları nelerdir? EkoSayfa, Bitcoin madenciliği ile ilgili aklınıza takılan her sorunun cevabına ulaşabilmeniz için bu dosyayı hazırladı.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madenciliği; Bitcoin ile gerçekleştirilmiş olan işlemlerin kayıtlarının blockchain isimli açık deftere eklenmesi işlemine verilen isimdir. Yapılan her işlemin doğrulanabilmesi ve ağın bütün kullanıcılarının blockchain isimli açık deftere ulaşabilmeleri için Bitcoin madenciliği bulunmaktadır. Meşru Bitcoin işlemleri ile başka bir yerde harcanmış olup tekrar harcanmaya çalışan girişimlerin ayırt edilmesi, madencilik ile mümkün olmaktadır. Bitcoin madenciliği yaparak yenilerinin elde edilmesi ile Bitcoin elde edebilmek mümkün olmaktadır.

Bitcoin’in 2008 yılında piyasaya sürülmesi ile beraber madencilik konusunda da bir öncü olarak gösterilmiştir. Kripto para madencilerinin en fazla tercih ettiği kripto paralardan biri de hala Bitcoin olarak görülmektedir.

Bitcoin Madenciliğinin Temel Amaçları Nelerdir?

Bitcoin madenciliği ile hedeflenenlere bakıldığında; Bitcoin ağının daha güvenli olmasını sağlamak amaçlanmaktadır. İşlemler daha güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca madencilik uygulaması ile katılımcıların ödül olarak BTC kazanabilmeleri mümkün olmaktadır.

Kripto Para Madenciliğinin Tarihçesi Nedir?

Bitcoin madenciliğinin geçmişine bakıldığında; zaman içerisinde zorlaşmasının en büyük sebeplerinden biri dünyanın her yanından sayısı her gün daha da artan kişilerin daha fazla işlemci gücü yatırmaya başlaması olmaktadır. Bitcoin sürülmesinin yavaşlatılması ve 10 dakikada bir 1 blok hızının korunabilmesi için zorluk seviyesi de arttırılmaktadır. CPU mining ve GPU mining ise madencilik faaliyetlerinin ilk zamanlarında kullanılmaktaydı. CPU mining; merkezi işlem biriminin gücünden faydalanılması ile matematiksel işlemlerin bilgisayara yaptırılması sonucunda Bitcoin elde edebilmek için kullanılan bilgisayardır. Bitcoin’in daha geniş kitlelerce öğrenilmesi sonucunda toplam işlem hızının arttırılması ve zorluk seviyesinin de yükselmesi ile beraber CPU madenciliği devri kapanmıştır.

GPU’nun açılımı; Graphics Processing Unit olmaktadır. GPU mining; CPU mining ile kıyaslandığında, madencilik işlemleri konusunda çok daha efektiftir. Daha yoğun hesaplamalarda kullanılmaktadır. Çok daha hızlı ve verimli çalışıyor olsalar da 2010 yılının sonundan 2013 yılının başına kadar kullanılmıştır. Sonrasında kar elde edilebilecek zorluk seviyesine ASICler tarafından ulaşıldığı için GPU mining de CPU mining gibi tercih edilmemeye başlanmıştır.

Bitcoin Madencisi Nasıl Ödül Alır?

Bitcoin madencisine verilen ödül; yeni bir blok mühürlendiğinde yani madenci başarılı hash dizilimi yarattığında verilen ödüldür. 2017 yılının ekim ayında, blok başına verilen ödül 12.5 Bitcoin olmaktaydı. Bu da her 210.000 blokta yarı yarıya düşen bir miktardır. Bitcoin’in sayısı sınırlı olduğu için conilerin daha fazla madenlenmesi, daha değerli olması anlamına gelmektedir. Dolayısı ile blok başına verilecek olan Bitcoin miktarı azalmaktadır ve bu da madencilere verilen ödülün değerini aynı tutmaktadır. Hatta madenciler zaman içerisinde daha fala ödül de alabilmektedirler.

Mevcut Bitcoinlerin kısa süre içerisinde madenlenmesinin engellenmesi için ise; Bitcoin ağı işlemi bilinçli bir şekilde daha fazla zorlaştırmaktadır. Bu sayede kullanıcıların saniyeler içerisinde binlerce işlem bloğu oluşturmaları ve bunların madenlenmesi engellenmiş olmaktadır.

Bitcoin Madenciliği Güvenilir Midir?

Bitcoin madenciliğinin güvenilirliği değerlendirildiğinde; merkezi olmayan decentralized yapı, güvenliği belirlemektedir. İnternet bağlantısı olan herkesin katılabileceği bu ağ ile fikir birliğine dayalı kararlar alınmaktadır. Bloğun blok zincirine dahil edilmesi konusunda bir anlaşmazlık olması durumunda; çoğunluk konsensüsü ile bu durum çözüme ulaştırılmaktadır. Çoğunluğun kabul etmesi ile beraber blok eklenmesine karar verilmektedir. Kullanıcıların oy birliği ile güvenilirlik sağlanmaktadır.

Bitcoin Cash Madenciliğinden Kar Elde Edilir Mi?

Bitcoin cash madenciliği ile kar etmek isteyenlerin öncelikle madencilik ekipmanlarına sahip olmaları gerekmektedir. Bilgisayarın ve yatırım yapılacak olan ekipmanların hash rate seviyelerinin bilinmesi oldukça önemlidir. Hash rate seviyesi yüksek olan cihazlar ile oluşturulan bloklardan paya düşecek olan miktar da daha fazla olmaktadır. Kullanılan donanım ve yerel elektrik maliyetlerinin hesaplayıcılar üzerinden hesaplanabilmesi mümkündür.

Bitcoin madenciliği ile Bitcoin Cash madenciliği kıyaslandığında; aralarında birtakım farklar bulunmaktadır. Bitcoin Cash’in blok büyüklüğü sınırı 8 MB olarak belirlenmişken Bitcoin için bu sunur 1 MB olmaktadır. Daha büyük blokların oluşturulması için daha fazla işlem gücü gerekmektedir ve bu da blok oluşturmak için gerekli olan yatırımın daha fazla olması anlamına gelmektedir. Daha büyük bloklar ise aynı zamanda madencilerin aldıkları işlem komisyonlarının yükselmesini sağlamaktadır. Aynı blockchain’i paylaşıyor olmalarından dolayı blok başına verilen ödülün değeri de ikisi için aynı olmaktadır. Bitcoin Cash madenciliği, Bitcoin madenciliğine göre daha zordur.

Hash Fonksiyonu Nedir?

Hash fonksiyonu; bir bloğun çıkartılabilmesi için katılımcıların kriptografik hash problemlerinin çözülmesi amacı ile kullanılmaktadır. Hash problemlerinin çözülmesi işlemine hashing denmektedir. SHA-256 isimli bir hash fonksiyonu bulunmaktadır. Bitcoin madencilerine özel olarak üretilmiş olan bilgisayar çiplerinin geliştirilebilmesi için ortaya çıkan yarış, hash fonksiyonunun önemini ortaya koymaktadır.

GPU ve CPU gibi ticari olarak satılan bilgisayar donanımları, eskiden kullanılmaktaydı ve eskiden bu donanımla ile kar elde edilebilmekteydi. Ancak artık kar elde etmek isteyen madencilerin rekabet edebilmeleri için soruları çok daha hızlı bir şekilde çözebilecek bir cihaz kullanmaları gerekmektedir. Uygulamaya özel entegre devre ismi verilen ASIC ve SHA-256, madencilerin soruları oldukça kolay bir şekilde çözebilmesini sağlamaktadır. ASIC cihazları içerisinde en fazla tercih edileni ise; Bitmain’in Antminer’ı olmaktadır.

Bitcoin madencilik protokolünde değişiklikler yapılmasına yönelik bazı eleştirmenlerden tepki alınmıştır. SHA-256’nın terk edilmesi ve ASIC hakimiyetine direnilmesi için alternatiflerin benimsenmesi gibi görüşler bulunmaktadır. Ancak eleştirmenlerin bu yorumları ilgi çekmediği gibi bunu yapabilmek de çok mümkün olmamaktadır.

Hash Oranındaki Değişim Nasıldır?

Hash oranının durumuna bakıldığında; Bitcoin madenciliğinin oldukça rekabetçi olduğu göz önüne alındığında; blok zincirin genel hash oranının 2019 yılından 2020 yılına kadar keskin bir şekilde artış gösterdiği görülmektedir. Büyük ölçekli madencilik çiftliklerinin sayısının artması ile beraber, hash oranı da artmıştır. Hash oranındaki bu yükseliş ise eski ASIC cihazlar ile madencilik yapılabilmesini imkansız hale getirmektedir. Yine de bireylerin büyük madencilik çiftlikleri ile rekabet edebilme ihtimalleri bulunmaktadır.

ASIC Mining’in Tanımı Nedir?

ASIC’in açılımı; application-specific integrated circuit olmaktadır. Uygulamaya özgü tümleşik devreler olarak çevrilmektedir. Yerine getirilmesi gereken görevler için özel olarak üretilmiş olan işlemciler olarak da görülebilmektedir. Hızlı ve verimli çalıştığı için Bitcoin madenciliğinde tercih edilmektedir. 2013 senesinin nisan ve mayıs aylarından beri kullanılmaktadır. CPU mining’i hız ve avantaj bakımından GPU mining geride bırakmıştı. Ancak ASIC mining de GPU mining’i hı ve artıları bakımından geride bırakarak Bitcoin madenciliğini değiştirmiştir. ASIC cihazlarının eksisi ise; spesifik coin madenciliği haricinde kullanılmasının mümkün olmamasıdır. Dolayısı ile ASIC miner eğer coin için karlı olabileceği seviyeyi almış ise; bu durumda kazanç sağlanamayacağı gibi sadece elektrik masrafı yapılmış olmaktadır.

ASIC Madencilik Cihazlarının Modelleri Nelerdir?

ASIC madencilik cihazları içerisinde karşılaştırma yapılırken terahash cinsinden hash oranlarının yüksek olmasına ve watt cinsinden enerji tüketimlerinin düşük olmasına dikkat edilmelidir. ASIC cihazları içerisinde daha yeni ve verimli olanların piyasaya sürülmesi ile beraber hash oranı ve enerji oranı da değişebilmektedir. Bitcoin madenciliğinde kullanılan bazı ASIC madencilik cihazları, bu cihazların hash oranı ve enerji tüketimi aşağıdaki gibidir:

 • Antminer S19 Pro için hash oranı 110 TH/s ve enerji tüketimi 3.250 W olmaktadır.
 • Whatsminer M30S++ modelinin hash oranı 112 TH/s ve enerji tüketimi 3.472 W’tır.
 • Hummer Miner H9 Pro modelinin enerji tüketimi 3.360 W olurken hash orano 84 TH/s olmaktadır.
 • Canaan Avalon 1166 için açıklanan hash oranı 68 TH/s olurken enerji tüketimi de 3.196 W olmaktadır.
 • INNOSILICON T3+ için bilinen hash oranı 67 TH/s ve enerji tüketimi de 3.300 W olmaktadır.

Madencilik Cihazlarından Elde Edilen Kar Ne Kadardır?

Madencilik cihazlarının kar miktarına bakılacak olması durumunda; 2020 yılının nisan ayı ile beraber, Antminer S19 Pro’nun bir günde 9 dolar ve INNOSILICON T3+ modelin günde 4 dolar kar getirdiği bilinmektedir. Modellerden elde edilecek olan kesin kar ise; kişisel elektrik maliyetlerine ve BTC piyasa fiyatlarına göre farklılık göstermektedir. BTC’nin karlı bir şekilde çıkartılması yapılan hesaplamalara göre mümkündür. Ancak ASIC cihazları oldukça pahalı bir yatırım olarak da bilinmektedir. Maliyetleri 2.000 ile 3.000 dolar arasında değişiklik göstermekle beraber, ön maliyetlerinin geri alınması da bir yıldan çok daha uzun sürebilmektedir. Ayrıca kullanılmaz hale gelmesi de oldukça kısa süre almaktadır. ASIC cihazların ömrü sadece birkaç yıl olduğu için satın alımda eski nesil ASIC cihazların tercih edilmesi tavsiye edilen bir durum değildir. Ayrıca Coinmine One gibi tüketici cihazları ile kar elde edilebilmesi pek mümkün değildir.

Yarılanmanın Bitcoin Madenciliğine Etkisi Nedir?

Yarılanmanın Bitcoin madenciliğine yansımasına bakıldığında; yarılanma yapılması, kısa vadede madencilik karının azalmasına neden olmakta ve enflasyonun önüne geçmektedir. Bitcoin 4 senelik periyotlarda yarılanmaktadır. Bu yarılanma ile beraber blok ödülü, yani çıkarılan blok karşılığında elde edilmiş olan BTC miktarı yarıya indirilmektedir. Bitcoin’in uzun vadede değerini koruyabilmesi için yapılan bir uygulamadır.

Yarılanmanın Bitcoin fiyatlarına olan etkisi ise seneler içerisinde oldukça tartışılmıştır. Çünkü önceden fiyatlandırılıp fiyatlandırılmadığına yönelik birçok görüş bulunmaktadır. 2012 yılında yapılmış olan yarılama öncesinde 11 dolar olan Bitcoin fiyatı, bir yıl içerisinde 1.100 dolara çıkarak 97 kat artmıştır. Bir sonraki yarılama 2016 yılında yapılmıştır. 2016 yılındaki yarılama ise; Bitcoin’in 268 dolardan 2.500 dolara yükselmesine neden olmuştur. Yaklaşık 10 katlık bir yükseliş görülmüştür. 2020 yılındaki yarılanmanın ise 18 Mayıs 2020’de yapılması ile beraber fiyat trendlerini nasıl etkilediği konusunda henüz kesin bir veri bulunmamaktadır. Bitcoin Cash’in ve Bitcoin SV’nin gerçekleştirdikleri kendi yarılanmalarının piyasa değerlerinde önemli bir fark yaratmadığı görüldüğü için yarılanma etkisinin Bitcoin için genelleştirilmemesi gerekmektedir.

Bitcoin Madencilik Havuzu Nedir?

Bitcoin madencilik havuzu; BTC için madencilik yapmak isteyenlerin katılmaları gereken bir havuzdur. Çıkarılan ödüller bu havuzda bulunan madenciler arasında oldukça küçük bir ücret ödenmesi ile beraber paylaştırılmaktadır. Madencilik havuzu ile beraber madencilik yapanların düzenli ve tutarlı bir şekilde blok ödülleri alabilmelerinin sağlanması hedeflenmektedir.

Bitcoin madencilik havuzları merkezidir ve bilinen büyük havuzlardan ikisine Bitmain sahiptir. Bitmain’in sahip olduğu madencilik havuzları; Antpool ve BTC.com olmaktadır. Bağımsız olarak işletilen büyük madencilik havuzlarından diğer ikisi ise; F2Pool ve Poolin olmaktadır. Madencilik havuzu seçerken %1 ile %3 arası komisyon sunan havuzları tercih etmek ideal olmaktadır. Minimum para çekme miktarlarına ve komisyon oranlarına bakılarak madencilik havuzları değerlendirilmelidir. Madencilik havuzlarının web siteleri, madencilik yazılımlarının nasıl yapılandırıldığı konusunda gerekli talimatları bulundurmaktadır.

Bitcoin Madencilik Havuzları Nelerdir?

Madencilik havuzu olarak tercih edilebilecek olanlar şu şekildedir:

 • CN
 • UKRPool
 • SpiderPool
 • com
 • NovaBlock
 • TOP
 • ViaBTC
 • OKExPool
 • pool
 • 58COIN1THash
 • SlushPool
 • AntPool
 • com
 • Poolin
 • F2Pool

Bitcoin Çatalının Tanımı Nedir?

Bitcoin çatalı; aynı kökten gelen blok zincirlerinin güncelleme gelmesi ile beraber blok zincirlerinin iki farklı sürüm haline gelmesi anlamına gelen çatallaşmanın olması ile beraber oluşan çatala verilen isimdir. Fork olarak da isimlendirilebilmektedir. Kalıcı fork ve geçici fork olmak üzere Bitcoin çatalının iki çeşidi vardır. Bitcoin çatalları içerisinde en bilinen Bitcoin Cash olmaktadır. Bitcoin Cash haricinde 50 forku daha bulunmaktadır ve bunlardan en popüler olanları aşağıdaki gibidir:

 • Bitcoin Candy (CDY)
 • Bitcoin Pizza (BPA)
 • Bitcoin King (BCK)
 • Bitcoin Top (BTT)
 • FastBitcoin (FBTC)
 • Bitcoin Clashic (BCHC)
 • Bitvote (BTV)
 • Bitcoin Rhodium (BTR)
 • Bitcoin All (BTALL)

ASICler, Bitcoin madenciliği için tasarlanmışlardır. Ancak Bitcoin çatallarının yanı sıra uzak ilişkili coinlerde de madencilik için kullanılabildiği görülmektedir. Her ne kadar Bitcoin madencilik için oldukça karlı olsa da; altcoinler için madencilik yapmak da oldukça karlı olabilmektedir. Her Bitcoin çatalında SHA-256 kullanılmamaktadır.

Bitcoin Madenciliğinde %51 Saldırısı Gerçekleştirilebilir Mi?

%51 saldırısının gerçekleşmesi, Bitcoin madenciliğinde oldukça zordur. Bitcoin’in güvenilirliğinin sağlanabilmesi için birbiri ile rekabet eden madencilik düğümlerinde hiçbir aktör %51 saldırısını yapamamaktadır. Bitcoin hash oranının büyük bir çoğunluğunun tek bir saldırgan tarafından kontrol edilebilmesi mümkün olmadığı için Bitcoin madenciliğinde hileli işlem yapılması ya da işlemlerin onaylanmasının engellenmesi gibi bir durum yaşanmamaktadır.

Bitcoin Madenciliği Giderek Zorlaşıyor Mu?

Bitcoin madenciliğinin zorlaşması, belirli bir nedeni olan bir durumdur. Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin protokolünü oluştururken ayarladığı bir güvenlik önlemi sebebi ile herkesin kafasına göre Bitcoin basabilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Dolayısı ile Blockchain’in manipüle edilmesi gibi bir durum da gerçekleşmemektedir. Bu da zaman içerisinde zorlaşmasına neden olmaktadır.

Bitcoin Madenciliğinin Geleceği Nasıldır?

Bitcoin madenciliğinin ilerleyen zamandaki durumu hakkında tahmin yapmak gerekir ise; BTC madenciliği işine girilmesi halinde, finansal olarak kar edilmesi oldukça düşük bir ihtimale sahiptir. Ancak ASIC üreticilerinin verdikleri hız savaşları, bir süre daha devam edeceği için Bitcoin madenciliğinde hala kar edebilmek mümkün olmaktadır.

Bitcoin Madenciliğinin Avantajları Nelerdir?

Bitcoin madenciliğinin artıları aşağıda verilmiştir:

 • Madencilik kavramına Bitcoin öncülük etmiştir ve kripto pazarına da öncülük etmesini sağlayan bir uygulamadır.
 • Madencilik protokolünde oldukça büyük değişikliklerin yapılmasının mümkün olmaması, artılarındandır.
 • Bitcoin ASICleri ile birkaç tane Bitcoin çatalının oluşturulabilmesi mümkündür.
 • Diğer SHA-256 kripto paralar ile kıyaslandığında; BTC getirisi olarak çok daha yüksek olduğu görülmektedir.

Bitcoin Madenciliğinin Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoin madenciliğinin eksileri aşağıda belirtilmiştir:

 • Bitcoin ASICler maliyet açısından oldukça pahalı olmaktadır ve aynı zamanda kullanım ömrünün uzun olmaması, modasının kısa süre içerisinde geçmesi gibi dezavantajları bulunmaktadır.
 • Madencilik iyileştirmeleri konusundaki eleştiriler, fikirler ve tartışmalar oldukça az sayıdadır.
 • BTC karları ile diğer paraların kıyası yapıldığında, kar oranının daha düşük olduğu görülmektedir.
 • Bitcoin madenciliği oldukça rekabetçidir ve hash oranlarının da yüksek olması dezavantaj yaratmaktadır.
Yorum Yap

Yorum Yap