1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Bitcoin Madenciliğinde Nvidia RTX 3090 Tahtı Devrildi: AMD RX 6800 ile BTC Madenciliği Yüzde 50 Daha Performanslı!

Madencilik testleri BTC madenciliği için emin olunan bir gerçeğin değişmesine yol açtı! Kripto para madenciliğinde devrim sayılabilecek bir gelişmeye göre yüksek performansı ile dikkat çeken Nvidia RTX 3900 ekran kartlarının tahtı sallandı. Yapılan karşılaştırmaya göre Bitcoin madenciliğinde AMD RX 800 kralı tahtından indirerek yüzde 50 daha fazla performans göstermeyi başardı.

Bitcoin Madenciliğinde Nvidia RTX 3090 Tahtı Devrildi: AMD RX 6800 ile BTC Madenciliği Yüzde 50 Daha Performanslı!

Bitcoin (BTC) madenciliğinde artan rekabet kralı tahtından etti! Artan rekabet sonrasında ekran kartı işlemcileri ile madencilik (GPU) gerilerken Nvida ve AMD yeni nesil ekran kartları performansları ile ön plana çıkıyordu. Yapılan bir ölçüm ile Nvidia RTX 3090 ile AMD RX 6800 ekran kartları karşılaştırdı ve sonuçları beklendiği gibi çıkmadı!

Yüzde 50 Daha Yüksek Performans Verdi

9 Kasım tarihinde Overclock3D tarafından paylaşılan haberde AMD firması tarafından geliştirilen RX 6800 ekran kartı ile sektörün gözdesi Nvidia tarafından geliştirilen RTX 3090 model ekran kartları karşılaştırıldı. Bitcoin madenciliğinin efsanesi olarak bilinen Nvidia RTX 3090 modeli, performans açısından AMD modelinin gerisinde kaldı! AMD RX 6800 ekran kartı madencilik performansı yüzde 50 gibi bir oranda Nvidia modelinden yüksek çıktı. Haberde karşılaştırma verilerine ise AMD modelinin Nvidia’ya göre daha yüksek güç tükettiği için beklendiği şekilde fazla tercih edilmeyebileceğinin de altı çizildi.

Madencilik Artık Daha Karlı Hale Gelebilir!

Mevcut BTC fiyatı göz önüne alındığında Nvidia Geforce RTX 3090 modeli ile yapılan madencilikte yaklaşık 3,40 USD değerinde BTC üretilebiliyor. Geforce performansı maliyet açısından avantajlı açıda bulunurken, ayda 100 dolara kadar kazanç elde edebiliyor. AMD firmasının yeni ekran kartı ise bu kazancı 5 dolara çıkabileceği iddia ediliyor. Ölçümlerin doğru olması halinde ise AMD RX 6800 ile ayda 150 dolar değerinde kripto para çıkartılabilir. Bahsedilen rakam ise ekran kartına yapılacak masrafın yaklaşık 4 ayda çıkartılabileceğini gösteriyor.

Tedarik Ayağında Sorun Yaşanabilir Mi?

Hesaplamaların ortaya koyduğu üzere GPU madenciliği Nvidia ve AMD ile oldukça karlı görünüyor. Yapılan masrafı birkaç ayda çıkartabilecek potansiyele sahip her iki ekran kartı için akıllara takılan yeni soru ise tedarikte yaşanabilecek olası aksamalar oluyor. Yaklaşık 1.500 dolar değerinde olan Nvidia RTX 3090 ekran kartı kripto para madencileri tarafından büyük ilgi görerek tüm ekran kartlarının satın alınmasına yol açabilir.

BTC Madencilik Tehlikede Mi?

Çinli madencilerin etkisi ile artan Bitcoin ağı hash gücü madencilik için uyarı çanlarının çalmasına yol açtı. Öte yandan hafta başında Rus hidroelektrik devinin de madencilik girişiminde bulunacağını açıklaması ile BTC madencileri, olası yeni zorlaştırma ayarlaması çıkması endişelerine girmeye başladı. Son güncellemede BTC fiyatının yüzde 16 düşmesi sebebi ile artan hash oranı kripto para yatırımcılarına hayra alamet görülmüyor.

Yorum Yap