1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Bitcoin Mi, Altın Mı? Ünlü Yönetici Fikrini Paylaştı

Özellikle geçtiğimiz yıl gösterdiği değer artışları ile ana akım medyada sıkça gündeme gelen Bitcoin (BTC), 2021 yılında yeni rekor seviyesine ulaşınca yeniden altın ile kıyaslanmaya başladı. Bitcoin – altın kıyaslamaları devam ederken, bu kez de bu tartışmaya ünlü fon yöneticisi Anthony Scaramucci katıldı. Scaramucci’ye göre Bitcoin, en az altın kadar güven veriyor.

Bitcoin Mi, Altın Mı? Ünlü Yönetici Fikrini Paylaştı

Geride bıraktığımız yılda lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Mart ayında 3 bin 500 dolar seviyesindeki dip noktasını gördükten sonra, yıl içinde kademeli ve hafif olarak yükselişini sürdürdü ve Kasım ayının ortalarında hedefine 2017 rekorunu koydu. O tarihte Bitcoin için tüm zamanların en yüksek seviyesi 20 bin 89 dolar olarak kaydedilmişti ve Kasım ayından itibaren Bitcoin için bu seviye, en güçlü direnç noktası haline geldi. Bitcoin geride kalan yılın son çeyreğinde, özellikle de Kasım ayında başlattığı rallide 20 bin dolar seviyesini her test etmesinden sonra geri çekilme yaşayarak fiyatta düzeltmeye gitti. Aralık ayı ortalarında ise bu direnç bölgesi yerle bir oldu, Bitcoin başlattığı büyük ralliyi 2021 yılının ilk günlerinde de sürdürerek 8 Ocak tarihinde fiyatını 42 bin dolar seviyesine kadar çıkardı. Bitcoin’in 1 yıldan daha kısa süre içinde gördüğü dip ve zirve noktaları arasındaki bu fiyat farkı, beraberinde Bitcoin’in bir değer saklama aracı olarak ne kadar güvenilir olduğu sorusunu getirdi. Bu tartışma noktasında ise Bitcoin çoğu zaman altın ile kıyaslandı. Bu kıyaslamalara son olarak ünlü fon yöneticisi Anthony Scaramucci de katıldı. Ünlü yöneticiye göre bu kıyaslamada avantajlı taraf Bitcoin.

Bitcoin Değer Saklama Aracı Olarak Güvenli Mi, Değil Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin, Mart ayında 3 bin 500 dolar seviyelerinde fiyatlandı. Bitcoin’in geçtiğimiz yıl dip noktası olan bu seviye, sadece kripto para piyasaları için değil, genel ekonomi piyasaları için de geçerli oldu. Artan salgın vakaları ile birlikte oluşan endişe havasında daha sonra Bitcoin 1 yıllık süre içinde 42 bin dolar seviyesine kadar yükseldi. Bu değer artışı birçok kişi tarafından, Bitcoin’in değer saklama aracı olarak değerlendirilmesinde mantıklı bir seçenek olduğunu ortaya koydu, bir diğer taraftan da böylesine büyük bir dalgalanma Bitcoin’i daha güvensiz hale getirdi. Fakat bu tartışmalar ışığında Bitcoin – altın kıyaslaması hep gündemde kaldı. Bu kıyaslamalar devam ederken, daha önce Donald Trump’ın da danışmanlığı yapmış olan ünlü fon yöneticisi Anthony Scaramucci, artık sıkı bir Bitcoin yatırımcısı olarak fikirlerini dile getiriyor. Scaramucci, yakın zamanda yaptığı bir açıklamada, Bitcoin’in altından çok daha güvenli olduğunu iddia etti.

Bitcoin – Altın Kıyaslamasında Kimler Ne Düşünüyor?

Bitcoin’e duyduğu güven ile gündeme gelen tek isim Scaramucci de değil. Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında yaptığı Bitcoin yatırımları ile kripto para piyasalarına diğer kurumsal şirketlerin de girmesine öncülük eden MicroStrategy şirketi ve şirket CEO’su Michael Saylor da sıkı bir Bitcoin taraftarı olarak biliniyor. Diğer taraftan kurumsalların başladığı yatırım akımına katılan MassMutual, Ruffer Square ve SkyBridge Capital gibi şirketler de Bitcoin’i özel bir noktada konumlandırıyor. Fakat bir diğer taraftan, ABD bankacılık devi olan JPMorgan da bir zamanlar Bitcoin’e duyduğu güvenle gündeme gelmişti ama JPMorgan’ın bu fikrinin değiştiği kısa süre önce ortaya çıktı. Bitcoin’deki büyük geri çekilme sonrasında JPMorgan’ın iki başarılı stratejisti, Bitcoin’in altın karşısında hiç şansı olmadığını ve Bitcoin’in portföylerde en kötü tercih olacağını iddia etti. Öte yandan bir başka ABD bankacılık devi olan Goldman Sachs’ın da Bitcoin – altın kıyaslamasında altından tarafta olduğu biliniyor.

Scaramucci’ye Göre Kurumsallar Henüz BTC Yatırımlarında Yolun Başında

Bitcoin – altın kıyaslamalarına en güncel şekilde katılım gösteren Anthony Scaramucci, yaptığı açıklamasında, Bitcoin’in en az altın ve hazine tahvilleri kadar güvenli olduğunu belirtti. Milyarlarca dolarlık fon yöneten Scaramucci’ye göre Bitcoin’in 42 bin dolardan 28 bin 800 dolara kadar geri çekilmesi, bu güvenilirliği zedelemiyor. Scaramucci ayrıca, Bitcoin’in henüz yeterince kurumsal şirket ilgisi görmediğini de iddia etti. Ünlü yöneticiye göre kurumsalların Bitcoin yatırım adımları henüz yolun başında bulunuyor ve ona göre Grayscale gibi şirketlerin yatırımlarını büyütmesi, Bitcoin’e olan kurumsal talebini de ilerleyen dönemlerde ciddi ölçüde artıracak. Scaramucci, bu söylemlerinde haksız olmayabilir zira bir zamanlar sektörde kurumsal yatırımcılara sadece Grayscale şirketi kripto varlık alım – satım hizmeti veriyordu ancak Bitcoin’in başarı hikayesi, beraberinde bu alanda da ilgiyi ve rekabeti de artırdı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir