1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Mining Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Son dönemde artan kripto para kullanımı ile kullanıcılar minin yöntemlerini araştırmaya başladı. Bitcoin mining nedir, nasıl yapılır? Bitcoin mining hakkında merak edilenlere buradan bakabilirsiniz.

Bitcoin Mining Yapma Yöntemleri Nelerdir?

BTC mining yapmak için, donanım mining, cloud mining çeşitlerinden birini seçerek BTC madencilik havuzlarına dahil olunmalı ve Blockchain üzerinden gelen bir dizi karmaşık matematik problem yazılım desteği ile çözülmelidir. Bitcoin minning yapmak için ilk olarak ASIC çip edinilip donanım açısın üstün performanslı bir bilgisayar yaratılarak, havuza ihtiyaç duymadan Blockchain üzerinden bir dizi matematik problem çözülür. İkinci yöntemde ise bulut bilişim sistemleri sağlayıcılarından BTC mining için gerekli olan işlemci gücü satın alınıp, kripto para borsalarından birine kayıt gerçekleştirmeli ve bu alanda sunulan madencilik havuzlarına giriş yaparak, bir dizi matematik problem çözülmelidir. Problem çözümleri sayesinde Blockchain ağında bloklar meydana gelir ve her bir blokta bir yatırım işlemi onaylanır. Madenciler bu destek ardından BTC hediyeleri alırlar.

Bitcoin Mining Güvenli mi?

BTC mining güvenilirliği bulunan bir işlemdir. BTC madenciliği merkezi olmayan bir ağ üzerinden ilerler. Bitcoin ağının güvenliği ise bu merkezi olmayan ağa bağlıdır. Çünkü BTC ağı alınan kararlar üzerine fikir birliği ölçüsü ile tanımlama yapar. Bir bloğun zincire dahil olup olmayacağı konusunda anlaşmazlık veya çakışma oluşursa, basit bir çoğunluk konsensüsü yapılır. Madencilik gücünün %50’sinden çoğu kabul oyu verirse blok ekleme işlemi tamamlanır. Bu adımlar ile işlem birden fazla dağıtık ağca incelenir ve güvenlik sağlanır.

Bitcoin Mining Yasal mı?

BTC mining yasallığı hakkında bilgi verilirken, mining işlemi için herhangi bir ülkede veya hükümette tanımlanmış olan ‘’yasal değildir.’’ ifadesinin bulunmadığı belirtilir. Mining tamamen Blockchain dünyasında açığa çıkan bir işlemdir. Bankalar veya geleneksel finansal şirketler ile bir bağı yoktur. Bu kapsamda ülkeler ve devletler Bitcoin mining için yasaldır veya değildir gibi bir tanımlama getirmezler. Şuanda dünya üzerinden bu işlemi gerçekleştiren milyonarca madenci bulunur. Mining her hangi bir yasal kısıtlama bulunmaksızın yapılabilir.

Bitcoin Mining Ödülü Ne Demek?

BTC mining ödülleri, madencilik işlemi ardından madencinin kazandığı BTC’leri ifade eder. Mining, bir dizi matematik problemin donanım ve yazılım destekleri ile çözülmesini içerir. Yapılan çözümler sonunda ise bir blok oluşur. Bu her bir blok iki taraf arasında gerçekleşen bir yatırım diğer bir ifade ile takas işlemi olarak adlandırılır. Madenciler bloklar için onay verdiklerinde ise işlem gerçekleşir. Bu aşamaların devamına destek sağlayan madencileri işlem sonunda BTC üretimi yapmış olurlar. Bitcoin mining sonunda BTC’lerin bir kısmı ise kendilerine ödeme olarak verilir.

Yorum Yap