1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Bitcoin Mucidinin Twitter Hesabı Bulundu Mu?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ilk kez 2009 yılında, Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürüldü ve aradan geçen 12 yıl boyunca, Bitcoin’in ortaya çıktığı ilk zamanlar haricinden Nakamoto’dan bir daha haber alınamadı. Bu süreçte Nakamoto olduğunu iddia edenler olsa da Nakamoto’nun ne gerçek kimliği ortaya çıktı ne de kendisinden bir iz. Ancak bir araştırmacı, Nakamoto’nun Twitter hesabını bulmuş olabileceğini düşünüyor.

Bitcoin Mucidinin Twitter Hesabı Bulundu Mu?

Kripto para piyasaları 2017 yılında dünya çapında büyük bir ilgi ile karşılaştıktan sonra, benzer bir ilgiyi 2020 yılına kadar hiç yaşamadı. Söz konusu dönemde, Bitcoin’in (BTC) hızla değer kazanması, geleneksel para birimlerine alternatif olarak ortaya çıkan bir dijital para olduğu spekülasyonları ve kısa sürede çok kazanç sağlaması gibi etkenler ile Bitcoin’in ve beraberinde kripto para piyasalarının popülaritesi ve değeri oldukça üst seviyelere ulaşmıştı. 2017 yılındakine benzer ilgi, 2020 yılında yaşandı ve bu ilgi daha da büyüyerek 2021 yılında da devam eder hale geldi. Şimdilerde piyasalarda lider kripto para birimi Bitcoin çılgınlığı yaşanıyor ve tüm dünyada, Bitcoin’den bihaber olan insan sayısı oldukça az. Bitcoin’in bu denli popülariteye kavuşacağını ortaya çıktığı ilk zamanlarda kimse beklemiyordu. Zira Bitcoin’i piyasalara süren mucidi Satoshi Nakamoto da Bitcoin’i piyasaya sürdükten sonra ortadan kayboldu. Ancak bir araştırmacı, Nakamoto’nun Twitter hesabını bulmuş olabileceğini düşünüyor.

Varun İsimli Araştırmacı Bir Twitter Hesabı Keşfetti

Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu gerçek isminin ne olduğu ve kendisinin nerede olduğu gibi sorular 12 yıldır cevap bulamıyor. Kripto para hesaplarında toplamda 1 milyon adet Bitcoin olduğu düşünülen Nakamoto’nun kim olduğunu bulmak üzere araştırmalara başlayan Varun isimli bir araştırmacı, araştırmaları sonucunda 2008 ve 2009 yıllarında aktif olarak kullanılmış bir Twitter hesabını keşfetti. Varun isimli araştırmacının keşfettiği hesap “fafcffacfff” kullanıcı ismiyle açılmıştı ve Bitcoin ortaya çıkmadan önce ve sonra, hesaptan birçok tweet paylaşıldığı ortaya çıktı.

Bitcoin Whitepaper Yayınından 1 Gün Önce Gizemli Paylaşım

Bitcoin’in mucidi Nakamoto, Bitcoin’i 2009 yılında piyasalara sürmeden önce, 31 Ekim tarihinde Bitcoin Whitpaper’ı yayımladı. Nakamoto daha sonra Aralık 2010 dönemine kadar, Bitcoin ile ilgili olarak çeşitli forumlarda ve platformlarda tanıtım yazıları yazdı ve paylaşımlarda bulundu. O tarihlerde Bitcoin tartışmaları başladı ancak Aralık 2010 tarihinden bu yana Nakamoto’dan haber alınamıyor. Varun isimli araştırmacı, Bitcoin Whitpaper yayımlanmadan 1 gün önce, keşfettiği hesaptan “Hala tarih boyunca hiçbir itibari para biriminin hayatta kalmadığını biliyoruz. Benim düşüncem bu…” şeklinde yarıda kalmış bir paylaşım olduğunu buldu. Sözlerin neden yarım kaldığı bilinmiyor ancak daha sonraki paylaşımlarda Bitcoin hakkında tweet atıldığı biliniyor.

Varun: “Şüpheci Olmak İyidir”

12 yıl önceki dönemlere gidildiğinde, Nakamoto ile birlikte ilk Bitcoin işlemini yapan kişinin Hal Finney olduğu biliniyor. Twitter’da Bitcoin ile ilgili ilk tweet’i atan kişi de aynı zamanda Finney. Hal Finney’in Bitcoin ile ilgili tweetinin ardından, Bitcoin ile alakalı ikinci tweet’in de “fafcffacfff” isimli kullanıcı hesabından atıldığı ortaya çıktı. Bu hesabın Nakamoto’ya ait olup olmadığı bilinmiyor ancak Varun “Şüpheci olmak iyidir” diyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir