1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?

Bitcoin’in ilk olarak 2008 yılında temelleri atılmıştır. Bitcoin’i yapan kişi veya kişiler tam olarak bilinemese de tahmin edilmektedir. İşte, Bitcoin’in ilk çıkış nedeni ve bugüne kadar gelişimi…

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?

Bitcoin’in ortaya çıkışı 2008 yılı Ağustos ayına uzanır. Satoshi Nakamoto ismi ile kişi ya da bir grup tarafından ortaya çıkartılan Bitcoin ismi ise 2013 yıllarında sıkça duyulmaya başladı. Gerek ani fiyat yükselişleri ve gerek merkezsiz para birimi konusunda duyulan heyecanla gittikçe popülerleşen BTC, sınırlı arzı sebebi ile altının dijital versiyonu olarak anılmaya başladı.

Bitcoin’i Kim Kurdu, Geliştiricisi Kim?

Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto olarak bilinir. Gerçek bir kişinin ismi olmadığı anlaşılan ve halen kimliği hakkında tartışmalar bu ismin, bir kişi değil bir grubu temsil ettiğini düşünen çok sayıda kripto para yatırımcısı bulunmaktadır. Craight Wright, Dorian Nakamoto ve Nich Szabo gibi isimler BTC mucidi Satoshi Nakamoto olduklarını öne sürseler de halen mucidin gerçek kimliği açığa kavuşmuş değildir.

Bitcoin Hangi Ülkede Çıktı, Arkasında Kim Var?

Bitcoin’in arkasında ülke bulunmamaktadır. Merkeziyetsiz bir anlayışı benimseyen BTC, herhangi bir ülke veya bir grup tarafından yönlendirilmemekte ve kontrol edilmemektedir. Sistemin çalışması BTC ile ismi duyulan blockchain teknolojisi ile gerçekleşir. Teknoloji gereği ağ üyelerinin tamamı, BTC işlemlerini takip ve kontrol etme görevini üstlenir.

Bitcoin ile Economist Dergisi İlişkili Mi?

BTC ile Economist dergisinin ilişkisi sıkça gündeme getirilen ve temeli 9 Ocak 1988 tarihli dergiye kadar götürülen bir komplo teorisinden ibarettir. Dergi tarihinden bahsedilen tarihte “2018 yılında yeni para birimine hazır olun” şeklinde paylaşılan öngörü, pek çok kişinin Bitcoin ve Economist dergisi arasında ilişki bulunabileceği şeklinde görüş beyan etmesine yol açmıştır.

Dergide paylaşılan makalede verilen 2018 tarihinin BTC’nin en popüler olduğu döneme karşılık gelmesi pek çok kişi tarafından tesadüf olarak nitelendirilirken, makalede yer alan “Ülkeler arası sınırların kalkması” ve “mal ve insan akışının serbest olması” gibi öngörüler, ikilinin ilişkisinin sadece tesadüfe dayandırılamayacak kadar derin olduğu şeklinde lanse edilmiştir. Economist dergisi ise her zaman BTC’ye mesafeli ve alaycı duruş sergileyerek BTC yatırımını “aptal teorisi” ile özdeşleştirmiştir.

Bitcoin Nasıl Çalışır, Blockchain Teknolojisi Nedir?

Bitcoin’in çalışması blockchain teknolojisine bağlıdır. BTC üretimi ve BTC ile yapılan işlemlerin kaydı blockchain teknolojisi ile kayda geçirilir. Teknoloji, aynı BTC’nin birden fazla kullanımını önlemenin yanında BTC sahipliğinin de güncel kaydının tutulmasında işlev görür.

Adı her ne kadar BTC ile duyulsa da blockchain teknolojisi pek çok sektörde kullanılmaktadır. Amacı merkezi yönetim sistemine sahip olmayan kullanıcılar tarafından ortak verinin paylaşılması olan blockhain teknolojisi, BTC transferinde geleneksel bankacılık işlemlerinden farklı olarak üçüncü bir kişiye gereksinimi ortadan kaldırdı.

İlk Bitcoin Nerede Kullanıldı?

İlk BTC işlemi Satoshi Nakamoto tarafından yapıldı. Geliştirilme aşamasında BTC mucidine yardım eden Hal Finney ile Satoshi Nakamoto arasında yapılan BTC transferi, Bitcoin ile yapılan ilk işlemdir.

Yorum Yap