1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. Bitcoin Nasıl Saklanır?

Bitcoin Nasıl Saklanır?

Bitcoin’e ilgi rekor seviyeye geldi. Yatırımlarını Bitcoin’e yapan insanlar Bitcoin saklama koşullarını merak etmektedir. Bitcoin nasıl ve nerede saklanır? Bitcoin cüzdan özellikleri nelerdir? Merak edilen bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

featured

BTC saklamak için Bitcoin cüzdanlarına ihtiyaç duyulur. Sanal cüzdan veya BTC vallet ismi de verilen Bitcoin saklama yöntemi, BTC sahipliğini ifade eder. Bilindiği üzere BTC alım, satım ve transfer işlemleri ile gerçekleşen sahiplik işlemleri blok zincirde kaydedilir. Cüzdan olarak isimlendirilen yazılımların adresleri ise, kayıtlarda yer alarak Bitcoin sahipliğini ve kullanım hakkını temsil eder. Genel hatları ile BTC cüzdanları için şu 5 seçenekten bahsetmek mümkündür:

  1. Çevrimiçi (Online) BTC Cüzdanları
  2. Mobil BTC Cüzdanları
  3. Donanım (USB) Fiziksel BTC Cüzdanları
  4. Masaüstü (QT) BTC Cüzdanları
  5. Kağıt (Çevrimdışı) BTC Cüzdanları

Çevrimiçi BTC Cüzdanları Nedir, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Çevrimiçi Bitcoin cüzdanları iki aşamalı doğulama sistemine ilave olarak SMS ile doğrulama yöntemi ile güvenliği artırılan sıcak cüzdan seçenekleridir. Kripto para borsalarından açılan hesap ile edinilen çevrimiçi cüzdanlar, özel anahtarınızı sizin için saklayan ve internete girerek blokzincir işlemleri yapmanızı sağlayan internet servislerince edindirilir. Kullanımı kolay ve pratik olan cüzdana erişim için internet bağlantısı ve şifre hatırlama zorunluluğuna ek olarak mobil cihazın yanınızda bulunması gereklidir.

Mobil BTC Cüzdanları Nedir, Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Mobil Bitcoin cüzdanları özel anahtarınızı kullanarak BTC’lerinize erişim sağlamanıza olanak tanıyan mobil uygulamalar olarak karşınıza çıkar. Cep telefonları ve tabletler ile kullanılabilen mobil cüzdanlar, taşıması kolay Bitcoin saklama yöntemi sunmanın yanında farklı cihazlara aktarım ve kullanım kolaylığı gibi artılara sahiptir. Eksi yanları ise cihazın şifreli olmaması halinde ortaya çıkarken, şifreli olmayan cihazlarda hırsızlığa karşı korumasızdır.

Donanım BTC Cüzdanları Nedir, Bitcoin’i USB’de Saklamak Mantıklı Mı?

Donanım BTC cüzdanları USB ile kripto para saklama olanağı tanır. Çevrimdışı kullanılabilme özelliği ile güvenli olan bu cüzdan tipi, donanımın bilgisayara bağlanması sureti ile kolayca transfer işlemi gerçekleştirebilme olanağı tanır. Fiziksel cüzdanlar adı ile bilinen ve en popüler tipi Ledger Nano S tipi olan bu saklama yöntemi, PIN kodunu doğru hatırlamayı zorunlu kılar. Zira, 3 kere yanlış girilen PIN kodu sebebi ile cüzdan içindeki tüm bakiye silinme tehdidi ile karşı karşıya kalır.

Masaüstü BTC Cüzdanları Nedir, Nasıl Kullanılır?

Masaüstü Bitcoin cüzdanları BTC yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanan ilk cüzdandır. BTC blokzincirinin bir kopyasının PC’de saklanmasına olanak tanıyan bu cüzdan, BTC transfer işlemlerinin zincire aktarılmasına aracılık etmektedir. Bitcoin geliştiricileri tarafından güncellenmeye devam eden cüzdanın en büyük dezavantajı ise büyük bir veri setinin PC’de saklanması gerekliliğidir. Ayrıca blockchain zincirinin tamamen senkronize olmasını bekleme zorunluluğu sebebi ile cüzdana erişim oldukça uzun süreler devam edebilmektedir.

Kağıt BTC Cüzdanları Nedir, Çevrimdışı Cüzdan Avantajları Nelerdir?

Kağıt Bitcoin cüzdanları üzerinde BTC adresine ait QR kod bulunan cüzdan seçeneklerini ifade eder. Çevrimdışı BTC kullanımı ve transferi imkanı sağlayan bu yöntem; kaybolma, yanma ve çalınma gibi riskler nedeniyle avantajlı bir Bitcoin saklama yöntemi kabul edilmemektedir.

Yorum Yap