1. Ana Sayfa
 2. Bitcoin
 3. Bitcoin Nasıl Satılır?

Bitcoin Nasıl Satılır?

Bitcoinin nasıl alınıp satıldığı özellikle son yıllarda oldukça gündeme gelmiştir. Bu konuda oldukça fazla detay vardır ve bunların doğruları merak edilmektedir. Ekosayfa Bitcoin ile ilgili tüm merak edilenlere dair gerçek bilgilerin yer aldığı yazıyı hazırlayarak sizlere en doğru bilgileri verdi.

featured

Bitcoin satmak için farklı yöntemler vardır. Kişiler konforlarına göre bunlardan birini seçebilirler. Bitcoin satmak için kullanılabilecek yöntemler şunlardır:

 • Borsalar
 • Direkt alım satım
 • Online P2P alım satım
 • ATM
 • Birebir satım

Borsalar, Bitcoin alım satımında satıcı ve alıcı arasında köprü görevi görür. Her iki tarafın da parasını tutar. Satmak istenen para birimi, miktarı ve birim başına istenen para satıcı tarafından satış teklifi olarak girilir. Teklifi kabul eden bir alıcı olduğunda borsa, işlemi otomatik olarak yürütür. Para satıcının hesabına geçtikten sonra banka hesabına aktarılmalıdır.

Direkt alım satımda ise işlem, borsalarla alakalı web sitelerinde yapılır. İlk önce satıcının satıcının siteye kaydolması ve kimliğini doğrulaması gerekir. Kayıt olduktan sonra satışa dair bir teklif girilir ve bir alıcı olduğunda satıcıya bildirim gönderilir. Daha sonra satıcı doğrudan alıcıyla muhatap olur.

Online satımda ise genellikle kredi kartıyla alım yapmak ve dijital para kabul etmeyen yerlerden alışveriş yapmak isteyenler için oluşturulmuştur. Satın almak isteyen parasını Bitcoin’e dönüştürürken harcamak isteyen de dilediği alışverişi yapabilir.

ATM’ler ise klasik ATM’lere benzer fakat daha farklı bir şekilde çalışır. Bitcoin satın almak isteyen kişiler banka hesabı yerine, internete bağlanmalıdır. Nakit para ile Blockchain ağından parayı cüzdana aktararak Bitcoin’e dönüştürür.

Birebir satım yapmak en kolay yöntemlerden biridir. Alıcının telefonundaki QR kodu taranır ve para elden alınır. Tanıdık birine Bitcoin satılıyorsa onun adına bir Bitcoin cüzdanına para göndermeni ve paranızı ondan almanız yeterlidir.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin almak için aynı satın alma yöntemlerinde olan tüm yöntemleri kullanabilirsiniz. ATM’lerden, borsalardan, hediye kartı olarak, P2P olarak bitcoin alımı yapılabilir.

ATM’lerden Bitcoin satın almak için nakit para yatırmak gereklidir. Daha sonra mobil cüzdandaki QR kodu taratılır ve parayı cüzdana aktarmayı anlatan fişi teslim alarak Bitcoin alınabilir.

Potansiyel Bitcoin alıcıları ise daha çok Borsaları kullanır. En doğru alımı yapmak için Borsalar idealdir. Borsadan Bitcoin satın almak için öncelikle borsada bir hesap oluşturmak ve bu hesabı bir banka hesabıyla eşleştirmek gerekir.

Bitcoin alırken bankayla uğraşmak istenmiyorsa birebir görüşerek güvenli ve hızlı bir şekilde satın alım yapılabilir. Bitcoin almak için satıcının internet erişimi sağlayarak aktarımı onaylaması gerekir.

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?

Bitcoinin ortaya çıkışı 2008 yılına dayanır. Satoshi Nakamoto takma isimli bir kişi, grup veya sistem tarafından oluşturulmuş olur. Kripto para piyasalarında revaçta olan Bitcoin günümüzde oldukça geniş bir alanda kullanılmaktadır. İlk çıktığı an oldukça ucuz olduğu için yalnızca merak edildiğinden bile alınmıştır. Fakat daha sonraları ise Bitcoin aracılığıyla epey zengin olan da olmuştur.

Bitcoinin ortaya çıkışı hala kesin olarak bilinmemektedir. Başlarda epey merak edilmiş olsa da daha sonraları Bitcoin’in daha çok alım satım konusuna odaklanıldığından Bitcoin’i kimin icat ettiği üzerine pek de düşünülmemiştir.

Bitcoin Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Bitcoinin olumlu yanları oldukça fazladır. Bunlar kısaca aşağıda sıralanmıştır:

 • Bitcoin ile 7/24 para gönderilebilir veya alınabilir. Bu anlamda büyük kolaylık sağlar.
 • Kullanıcılar işlemlerini kolayca kontrol edebildiği için Bitcoin güvenli bir kullanım sunar.
 • Bitcoinde tamamlanan tüm işlemler herkes tarafından görüntülenebilir. Bununla birlikte kişisel bilgiler ise gizli kalır. Böylece oldukça şeffaftır.
 • Bitcoin ödemeleriyle sınırlı veya bağlantılı bir ücret yoktur. Bazı durumlarda ise işlemlerin daha hızlı olması için ücretler sunulabilir.
 • Yatırımcılara daha az risk sunar. Bu sayede sahtecilik, dolandırıcılık ve suç durumlarının önüne geçilebilir.

Bitcoini Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoin kullanmanın olumsuz yönleri de vardır. Bunlar aşağıda verilmiştir:

 • Kripto paralar hakkında çok az haber ve bilgi vardır. Bu nedenle her kullanıcı Bitcoin hakkında tam bir bilgi sahibi değildir. Bu da farkındalık ve anlama açısından kullanıcıların geride kalmasına neden olur.
 • Mevcut sınırlı miktarda Bitcoin ve günlük artan talepten dolayı Bitcoinde dengesizlik oluşabilir. Daha fazla işletme Bitcoin kabul ettiğinde bu dengesizlik azalır. Dolayısıyla Bitcoin alım ve satımındaki riskler de minimuma iner.
 • Bitcoin hala geliştirilmekte olan bir kripto paradır. Bu nedenle çözülmesi gereken pek çok problemlerle karşılaşılabilir.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin’de madencilik yapmak Bitcoin elde etmenin 3 temel yolundan biridir. Bitcoin madenciliği, kripto para ile gerçekleşen işlem kayıtlarını blockchain adlı açık deftere ekleme işini kapsar. Bitcoin madenciliği; Bitcoindeki tüm işlemlerin doğrulanabilmesi ve ağın her kullanıcısın erişimini sağlamak için vardır. Aynı zamanda Bitcoin işlemlerini, başka yerde daha önceden harcanmış parayı yeniden harcama girişiminden ayırt etmek için de kullanılır.

Bitcoin madenciliği sayesinde kullanıcılar Bitcoin üzerinde yapılan tüm işlemleri kaydederken aynı zamanda Bitcoin de kazanabilirler. Bu sayede ellerindeki Bitcoini çalışarak artırmış olurlar.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği yapmak için Bitcoin network’ünde çalışmak gerekir. Bitcoinde yapılan her bir para transferi Bitcoin network’üne duyurulur. Bu isteklerden her bir Bitcoin birimi üzerinde işlem yapan her bir elektronik cihaz, büyüklüğü 1 MB olacak şekilde bloklar oluşturur. Bu bloklar üzerinden bir matematik probleminin çözülmesi gerekir.

Bitcoin tüm transfer işlemlerinin oluşturulması ve doğrulanması için şifreleme algoritmalarından yararlanır. Bitcoin madencileri de bu işlemle ilgilenir. Bitcoin üzerinden gerçekleştirilen tüm işlemlerin kayıt olarak girilmesi gerekir. Çünkü işlemler kullanıcılar tarafından kolayca görüntülenebilmelidir. Bunun için Bitcoin madencileri gerekli algoritmaları kullanarak girdi yapmalıdır. Bu sayede hem Blockchain defterinin herkese açık ve güvenli olmasını sağlarlar hem de Bitcoin elde ederler.

En Güvenilir Bitcoin Borsa Siteleri Hangileridir?

Bitcoin borsa sitelerinden en güvenilir olanları aşağıda kısaca sıralanmıştır:

 • Binance: Çin merkezli bir sitedir ve en iyi Bitcoin sitesi olarak zirvede yer alır. Günlük 1 milyar doları aşan hacme oldukça kolay bir şekilde ulaşarak dünyanın en iyi borsa sitesi olarak anılmaya başlandı. Komisyon oranları oldukça düşük seviyede de olduğundan kullanıcılar için çok avantajlıdır. Aynı zamanda mobil uygulamaya da sahip olduğundan Bitcoin al – sat yapmak oldukça kolaydır; bilgisayar başında olmanıza gerek yoktur. Altyapı ve stabil sisteminin gelişmişliği sayesinde odukça elverişli bir şekilde çalışır.
 • KuCoin: Çin kaynaklı ve merkezi olmayan bir borsa sitesidir. Aynı zamanda henüz merkezi olmasa da kendine ait KuCoin Shares adında coinlere sahiptir. Aynı zamanda kullanıcılar davet ettikleri her kişi için ayrıca komisyon alabiliyor. Hem kripto para ticareti yapılabilir hem de borsa kişinin elde ettiği gelirlerden ciddi oranda bir pay veriyor.
 • Coinbase: Dünyanın en popüler Bitcoin sitelerinden biridir. Güvenli yatırımcılar tarafından desteklenir ve milyonlarca kişi tarafından kullanılır. Coinbase ile güvenli bir şekilde Bitcoin almanın yanı sıra Bitcoineri rahatça kullanabilir, saklayabilir veya ticaretini yapabilirsiniz.
 • Kraken: Sahip olduğu Euro hacminden dolayı en büyük Bitcoin borsasıdır. Genelde borsa yöneticileri anonim kalmayı tercih ederken; Kraken tüm yetkililerin açık bir şekilde sunulmasından dolayı oldukça güven veren bir sitedir.

Bitcoin borsaları sayesinde Bitcoin satmak, almak, ticaret yapmak vb. gibi tüm işlemlerinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Bitcoin kazanmak için pek çok yöntem vardır. Aşağıda en temel yöntemler anlatılmıştır:

 • Bitcoin satın almak: Yatırım yapmak için Bitcoin satın almak, Bitcoin kazanmanın en popüler yöntemlerinden biridir. Bitcoin satın alarak Bitcoin kazanmak için fırsatları kollamak gerekir. Bazen felakete de dönüşebilir. Kazanç elde etmek için doğru zamanda yatırım yapmak ve tüm kripto paraları ve borsayı iyi araştırmak gerekir.
 • Bitcoin ile ödeme alma: Freelance olarak çalışan kişiler ödemelerini Bitcoin ile alabilirler. Bu da Bitcoin kazanmayı ve ileri dönemli kâr elde etmeyi sağlar. Bitcoin kabul ederek çalışmak için bazı önemli noktalar vardır:
  1. Yetenekli olunan bir alan bulunarak bundan para kazanmaya çalışılabilir.
  2. Bir kripto para birimi cüzdanı oluşturulabilir.
 • İnsanlardan ücret almanın bir yolu bulunabilir.
 • Madencilik: Bitcoin ile para kazanmanın en popüler yöntemlerinden biridir. İki türlü madencilik vardır: Bireysel ve bulut madenciliği. Tek başına madencilik yapmak Bitcoin kazanmak için en etkili yöntemlerden olabilir. Bitcoinde yapılan tüm transfer işlemlerini bilgisayar sistemlerini kullanarak kaydetme işidir.
 • Yatırım: Bitcoine yatırım konusunda; start-up’lara, şirketlere, hisse senetlerine veya blockchain gelişiminin kendisine yatırım yapma gibi farklı seçenekler bulunur. Yani bitcoin alıp satma türünde bir yatırım değil. Bu sayede Bitcoin üzerinden kripto para kazanılabilir.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin üretmek için piyasada bulunan Bitcoin makinelerine belli miktarda yatırım yapılabilir. Bu sayede Bitcoin madenciliği yaparak kullanıcılar kendi Bitcoinlerini üretebilir. Evde yapılabiliyor olmasının yanında maliyetli olması bir dezavantajdır. Sermaye dışında güçlü donanımda olmak için güncel olarak takipte olmak gerekir.

Bitcoin üretmek için en önemli şey internet bağlantısının güçlü olması ve uygun bir donanıma sahip olmaktır. Güçlü bir işlemci ve işletim sistemi gerekir. Gerekli donanımlar elde edildikten sonra elektrik tüketimi ve karşılığındaki getiri konusunda detaylı hesaplamalar yapılarak madenciliğe kolayca başlanabilir. Bitcoin üretimi, blokların şifreli biçimlerini oluşturarak ve onaylayarak çalışır. Bloklar içinde ise Bitcoin yapısı içindeki finansal işlemler bulunur. ASIC cihazlar ile yapılan mining işlemi için farklı yollar vardır:

 • Cloud mining
 • Donanım ile mining
 • Bilgisayar ile mining

Bu yöntemlerden herhangi biri kullanılarak mining işlemi yapılabilir ve Bitcoin üretme işlemi daha da kolay, hızlı ve zahmetsiz bir hale gelir.

Bitcoin ile Neler Satın Alınabilir?

Bitcoin harcaması yapılabilecek alanlar oldukça fazladır. 2020 yılında pek çok piyasada ve sektörde Bitcoin alımı kabul edilmektedir. Bu sayede Bitcoin’i yalnızca nakde çevirerek harcama yapılmak zorunda değildir. Bitcoini bir para birimi olarak alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Aşağıda Bitcoin harcaması yapabileceğiniz bazı eşyalar verilmiştir:

 • Kıyafet
 • Elektronik eşya
 • El sanatları ürünleri
 • Kitap
 • Hediyelik eşya
 • Mobilya
 • Araba
 • Emlak
 • Değerli eşyalar
 • Vatandaşlık
 • Uzay yolculuğu

Görüldüğü gibi akla hiç gelmeyecek bir alan olan uzay yolculuğunda bile Bitcoin aktif olarak kullanılabilir. Bu sayede Bitcoin’i hayatın her alanında bir para birimi olarak görebilirsiniz. Harcamalar yapabilmek için Bitcoini illa nakde çevirmek gibi bir zorunluluk yoktur.  Bu sayede hem daha kolay bir alışveriş deneyimi sunar; hem de satıcıların Bitcoin kazanması daha kolay bir hale gelir.

Hatta artık neredeyse tüm sektörlerde Bitcoin değeri üzerinden satış rakamları da gösterilir. Yani normal paraya göre Bitcoin tutarını hesaplama zahmeti de ortadan kalkar. Bu sayede Bitcoin özerk bir para birimi olarak daha kolay harcanabilir bir hale gelir. Bitcoin harcaması yapmak için pek çok şirket, marka, gayrimenkul danışmanlığı vb. sattıkları ürünün Bitcoin değerini de sunar.

Bitcoinin Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin kripto paranın nitelikleri aşağıda listelenmiştir:

 • Bitcoin bağımsız bir para birimidir. Bitcoinler farklı şekillerde üretildiğinden üzerinde hükümet veya herhangi bir otorite baskısı yoktur.
 • Bitcoin işlemlerinde anonim kalma özelliğine sahiptir. Bitcoin hesapları şifrelidir ve anonim kalması sağlanır. Bitcoin hesabı açılırken yalnızca mail adresi ve isim yeterlidir.
 • Bitcoindeki tüm işlemler herkes tarafından görüntülenebilir. Blockchain veri merkezinde, tüm Bitcoin hareketleri kayıt altında tutulur. Kullanıcılar hangi hesaptan ne kadar transfer gerçekleştiğini görebilir. Fakat hesaplar şifreli olduğu için bu hesapların kime ait olduğunu kesinlikle bilemezler.
 • Bitcoin hesap kurulumu çok basittir. Bitcoin hesapları hiçbir ücret olmadan sorgusuz sualsiz bir şekilde açılabilir.
 • Bitcoinde gerçekleştirilen para transferleri çok hızlı bir şekilde olur. Kişiler arası paylaşıma dayanan Bitcoin 7/24 para transferi yapmayı sağlar. Aracı kurumlar veya bankalar çalışma saati vb. gibi durumlardan dolayı para transferlerini her zaman anında gerçekleştiremez.
 • Bitcoinde işlem iptali yoktur. Bitcoinde para transferi yaptıktan sonra bu işlem iptal edilemez. Parayı geri alabilmek için tek yok kullanıcın parayı geri yollamasıdır. Bu sa bankalardaki chargeback problemine bir çözümdür.

Bitcoin Ne Kadardır?

Bitcoinin ne kadar olduğu sürekli değişmektedir. Çünkü Bitcoin piyasası arz ve talebe göre oldukça dalgalanır. Bu da Bitcoin değerinin sürekli değişmesine neden olur. İlk çıktığı yıldan bu yana oldukça farklı değerlere sahip olmuştur. Bitcoin değerinin hareketliliği ile ilgili bazı örnekler aşağıda verilmiştir:

 • 2013 Nisan ayında Bitcoin değeri 266 dolardan 50 dolara düşmüştür. Daha sonra 100 dolara yükselmiştir.
 • Daha sonraki 2 hafta içinde 2013 Haziran ayına kadar fiyat sürekli azalarak 70 dolara kadar düşmüştür.
 • Daha sonra iyileşmeye başlayan Bitcoin değeri 2013 1 Ekim gününde 140 dolara yükselmiştir.
 • 2 Ekim 2013’te İpek Yolu’nun DBI tarafından ele geçirilmesi üzerine bu değer 110 dolara düşmüştür.
 • 28 Kasım 2013’te ise Bitcoin değeri 100 Amerikan dolarını geçmiştir.
 • 2017 yılında rekora ulaşan Bitcoin değeri, 2017’nin 2. Yarısında değerini ikiye katlamış ve 1200 dolardan 2500 dolara yükselmiştir.
 • Şu anda Bitcoin değeri ise 11.253,9600 dolardır. TL bazında ise 88.567,0000’a denk gelir.

Bitcoin Madenciliği Yasal Mı?

Bitcoin madenciliğinin kanunlara uygunluğu farklı ülkelere göre değişir. Bitcoin madenciliğinin suç olabilmesi için o ülkenin yasalarında bu konunun işlenmesi gerekir. Eğer yasalarda bununla ilgili bir madde yoksa Bitcoin madenciliği de yasal sayılıyor. Türkiye’de yasalarda geçmeyen Bitcoinler piyasada işlenmekte; ama yine de riskli olabilmektedir. Bununla birlikte Bitcoin madenciliğinin yasak olduğu ülkelerden bazıları şunlardır:

 • Fas
 • Çin
 • Nepal
 • Bolivya
 • Ekvator
 • Kırgızistan

Bu ülkelerin yasalarında Bitcoin madenciliğinin yasak olduğuna dair kurallar vardır. Bu yüzden bu ülkelerde Bitcoin madenciliği yapmak suçtur. Bunun dışındaki ülkelerde Bitcoin madenciliğinin yasal olduğuna dair bir kanun bulunmasa da yasalarda suç olduğunun belirtilmemesinden dolayı Bitcoin madenciliği yasal olarak ilerletiliyor.

Bitcoin madenciliğinin yanı sıra Bitcoin satmak, almak, kullanmak, ticaretini yapmak vb. de kimi zaman suç olarak sayılabiliyor. Bu nedenle bir ülkede Bitcoine dair işlem yapmadan önce o ülkenin Bitcoine yaklaşımı detaylıca incelenmelidir, araştırılmalıdır. Bu sayede Bitcoinden elde edilen kazanç daha güvenli ve sağlıklı olur. Riske girilmeden elde edilen kazançtan olma tehlikesiyle de karşı karşıya kalınmaz. Bitcoin bu sayede daha kazançlı bir hale gelir.

Yorum Yap