1. Anasayfa
 2. Bitcoin

Bitcoin Piyasa Değeri İle Visa’yı Geride Bıraktı!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) rekorlarla doymuyor! Bitcoin, yaklaşık on gün içinde, önce tüm zamanların en yüksek seviyesini 24 bin doların üzerine çıkardı, ardından 26 Aralık sabahında bu seviyeyi 25 bin doların üzerine taşıdı. Bu rekorlar ile birlikte Bitcoin, piyasa değerini de 462 milyar seviyesine çıkararak yeni bir rekora da imza attı. Son olarak Misha Lederman’ın Twitter’da paylaştığı veriler ışığında Bitcoin’in piyasa değeri bakımından dev ödeme sağlayıcısı platformu olan Visa’yı geride bıraktığı görüldü.

Bitcoin Piyasa Değeri İle Visa’yı Geride Bıraktı!

Kripto para piyasalarının lideri Bitcoin (BTC) 2020 yılının son çeyreğinde, yaptıkları ve başardıklarıyla çok büyük ses getirdi ve getirmeye de devam ediyor. Bitcoin Kasım ayında, önce tüm zamanların en yüksek seviyesini 19 bin 736 dolar seviyesine çıkarmıştı. Fakat bu seviye herkes tarafından kabul görmedi zira BTC 2017 yılında 20 bin 89 dolar seviyesini görmüştü. Daha sonra ise Bitcoin 16 Aralık tarihinde önce 20 bin dolar seviyesini geçti, ardından 17 Aralık tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesini 24 bin dolar seviyesinin üzerine çıkardı. Bu da yetmedi aradan geçen yaklaşık on günde Bitcoin bu seviyeyi bu kez de 25 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarmayı başardı. Bu rekorlar ile birlikte Bitcoin, piyasa değerini de 462 milyar dolar seviyesine çıkararak yeni bir rekora imza atarken, Twitter’da paylaşılan bir gönderiye göre bu değeri ile birlikte piyasa değeri bakımından, dev ödeme sağlayıcı platformu Visa’yı geride bıraktı.

Bitcoin Visa’yı Geride Bıraktı

Dev ödeme sağlayıcısı platformu Visa, dünyanın hemen hemen her yerinde kullanılan büyük bir marka olarak, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük 13. markası konumunda bulunuyordu. Fakat Bitcoin’in kırdığı rekorlar ile birlikte piyasa değerini 462 milyar dolar seviyesine çıkarması sonrası, Visa bu listede 14. sıraya geriledi. Visa’nın ise piyasa değerinin ise paylaşılan verilerde 460 milyar dolar olduğu görülüyor.

Listede Hangi Markalar Yer Alıyor?

Klever.io İletişim ve Pazarlama Direktörü Misha Lederman’ın Twitter’dan paylaştığı verilerde liste şöyle:

 1. Apple – 2,2 trilyon dolar
 2. Saudi Aramco – 2 trilyon dolar
 3. Microsoft – 1,6 trilyon dolar
 4. Amazon – 1,5 trilyon dolar
 5. Google – 1,1 trilyon dolar
 6. Facebook – 761 milyar dolar
 7. Tencent – 689 milyar dolar
 8. Alibaba – 638 milyar dolar
 9. Tesla – 627 milyar dolar
 10. Berkshire Hathaway – 531 milyar dolar
 11. TSMC – 469 milyar dolar
 12. Samsung – 463 milyar dolar
 13. Bitcoin – 461,49 milyar dolar
 14. Visa – 460 milyar dolar
 15. Walmart – 406 milyar dolar

Visa Kripto Varlıklara Hem Destekçi Hem de Rakip

Aslında bu dev markalar arasından Visa, kripto para sektörüne giriş yaparak kripto varlıklara destek olduğunu göstermişti. Fakat yine de Bitcoin ve Visa, rakip konumda bulunuyor. Öte yandan Mayıs ayında açıklanan bir gelişmeye göre Visa’nın da kendi dijital parasını çıkarmaya hazırlandığı ortaya çıkmıştı. Hatta bu söylentilerin daha sonra Visa’nın ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne blockchain tabanlı dijital para başvurusu yapması ile birlikte gerçek olduğu da anlaşılmıştı. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Visa, kripto para odaklı ödeme şirketi Wirex ile bir ortaklık da imzalamıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir