1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti (Dominance) Nedir?

Bitcoin piyasa hakimiyeti nedir? BTC Dominance olarak da adlandırılan kavramın detaylarını yazımızda hazırladık. Bitcoin piyasa hakimiyeti kavramının ne olduğunu, BTC’nin piyasa hakimiyetinin neden yükseldiğini okuyabilirsiniz. Bitcoin piyasa hakimiyeti yükselirse ne olur? BTC piyasa hakimiyeti en çok ne kadar yükseldi? Konuyla alakalı tüm ayrıntılar haberimizde…

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti (Dominance) Nedir?

Bitcoin dominance Bitcoin’in sahip olduğu genel piyasa değerinin, kripto para piyasasına olan genel değerine oranı olarak tanımlanabilir. Dominance kelimesi İngilizcede üstünlük anlamına gelir. Bitcoin üretimi ilk olarak 2009 senesinde gerçekleşmiştir. Bu tarihten itibaren bitcoin piyasanın en büyük aktörü olmayı başarmıştır. Şu an günümüzde 6 binden fazla kripto para birimi olduğu biliniyor. Bununla birlikte hiçbir kripto para birimi Bitcoin’in piyasa hakimiyeti önüne geçmemiştir. Geçmiş veriler incelendiği zaman, 2013 senesinde Bitcoin’in tam yüzde 96’nın üzerinde piyasa hakimiyeti olduğunu görüyoruz. 2018 yılında verilerde ise bu değer yüzde 32’ye kadar gerilemiştir. Bu büyük gerilemenin nedeni, diğer kripto para birimlerinin işlem hacimlerinin artmasından kaynaklanmaktadır. Ethereum  bu düşüşe neden olan kripto paraların başında gelir.

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Neden Yükseliyor?

Bitcoin piyasa değeri yükselmesi kullanıcıların çekilmesi ve işlem hacminin artması olarak özetlenebilir. Diğer nedenler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Bitcoin’in diğer kripto para birimlerine göre daha çok tercih edilmesi hakimiyeti yükseltir.
  • Talep artışı olması,
  • İlk üretilen kripto paranın Bitcoin olması nedeniyle daha çok güven vermesi,
  • Kripto para piyasasının büyük ölçüde bitcoin tarafından yönlendirilmesi,
  • Kullanıcıların riskli para birimlerini tercih etmemesi ve Bitcoin’e yönelmesi,
  • Düşük hacimli kripto para birimlerinin talep görmemesi gibi durumlar piyasa hakimiyetinin Bitcoin yönünde yükselmesine neden olur.

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Yükselirse Ne Olur?

Bitcoin piyasa hakimiyetinin yükselmesi halinde diğer kripto paraların hacimlerinin arttığı gözlemlenmektedir. Bitcoin piyasa hakimiyeti özellikle diğer kripto para birimlerinin daha poppüler olması ile düşüş göstermektedir. Bu döneme alt season adı verilir ve sert düşüşler gözlemlenir. Ancak bu düşüşler tek başına alım satım stratejilerinin belirlenmesi için yeterli olmayacaktır.

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti En Çok Ne Kadar Yükseldi?

Bitcoin piyasa değerinin en yüksek seviyesi dolar karşısında 20 bine ulaşmıştır. Ancak bu değerden sonra Bitcoin kısa süre içinde hızla değer kayıp etmeye başlamıştır. Bu durum Bitcoin piyasa değerinin yüzde 32’ye kadar gerilemesine yol açtı. Son olarak 2019 senesinde yine piyasa değeri yüzde 60 seviyelerine geri yükseldi. Özellikle XRP, Ethereum ve Tether işlem hacimleri arttığından Bitcoin yüzde 60’ları geçemiyor.

Yorum Yap