1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Bitcoin, Polkadot ve Dogecoin Ne Durumda?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), haftaya yeşil fiyat grafikleri çizerek başladı. Önceki süreçte, haftalar boyunca dalgalı hareketler sergileyen Bitcoin, Mart ayına durgun bir giriş yaptıktan sonra yeni haftada 50 bin dolar seviyesindeki mücadelesini kazandı ve 55 bin dolara kadar yükseldi. Bu seviyede hafif bir fiyat düzeltmesi yaşayan Bitcoin, yükseliş sinyalleri vermeye devam ederken, piyasaların da yükselişe geçmesini sağladı.

Bitcoin, Polkadot ve Dogecoin Ne Durumda?

Kripto para piyasalarında altcoinler lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyat hareketliliğine ayak uydurmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yılın sonlarında başlayan büyük rallide Bitcoin 20 bin dolar barajını kırınca, altcoinler de Bitcoin’e katılmış ve 2020 yılının son günleri ile 2021 yılının ilk günlerinde kripto para piyasalarında adeta bir festival havası yaşanmıştı. Bitcoin’i öncü olduğu bu yükseliş hareketlilikleri daha sonra Ocak ayı genelinde yavaşladı ancak altcoinler, Bitcoin’in durgunlaştığı dönemde boğa sezonunun devam etmesi ile birlikte, piyasalara akan Bitcoin sermayesinin kendilerine dönmesi ile birlikte yükseliş eğilimini korudu. Ancak Şubat ayında Bitcoin’in 58 bin dolar rekorunu kırması dışında, altcoinler de Bitcoin’e ayak uydurarak konsolidasyon yaşadı. Bu konsolidasyon, Mart ayının gelmesi ile bozuldu, Bitcoin tekrar 55 bin doları gördü. Bu yükseliş, altcoinleri de harekete geçirdi ve kripto para piyasalarında dikkat çeken altcoinler yükseliş sinyalleri vermeye devam ediyor.

Bitcoin’in Piyasa Hakimiyeti Azalacak Mı?

Analistlere göre Bitcoin 50 bin dolar seviyesini önemli ve psikolojik bir destek noktası haline getirdi ancak teknik analizlere göre Bitcoin için asıl önemli destek seviyesi 48 bin 300 dolar seviyesinde bulunuyor. Analistler Bitcoin’in 58 bin doları kırması halinde bir sonraki hedefinin 62 bin dolar seviyesinde olabileceğini belirtiyor. Bitcoin elde ettiği yükselişler ile piyasa hakimiyetini de %60 üzerinde tutmayı başardı ve Bitcoin’in piyasa hakimiyetinde %60 seviyesinin altına gerilemesi, altcoinlere sermaye akışı ve haliyle değer kazançları getirebilir.

Polkadot Sonunda Yükselişe Geçti

Piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para birimi arasında bir süredir Binance Coin (BNB), Cardano (ADA) ve Polkadot (DOT) arasında büyük bir mücadele yaşanıyordu ve üçüncülük yarışı son günlerde BNB ile ADA arasında görülüyordu. Bu süreçte nispeten daha sessi kalan DOT ise son 24 saat içinde %10 oranında yükseldi ve 37,41 dolara kadar yükselerek, kritik seviye olan 40 dolar bölgesini test etmeye başladı. DOT her ne kadar 40 dolar seviyesini test ediyor olsa da analistlere göre DOT için asıl psikolojik seviye 50 dolar bölgesinde bulunuyor ve analistler, DOT için en önemli destek noktasının 28 dolar bölgesinde olduğunu ifade ediyor.

Dogecoin Yükselişlerden Payını Alamadı

Son dönemlerin en popüler kripto para birimlerinden biri olan Dogecoin (DOGE), kripto para piyasalarında son günlerde yaşanan değer artışlarından payını tam olarak alamamış gibi görünüyor. Elon Musk’tan sonra Mark Cuban’ın da favori kripto para birimi haline gelen DOGE, son 24 saat içinde sadece %1,4 oranında yükseliş yaşayabildi ve adeta diğer kripto para birimlerine göre yerinde saydı. Analistlere göre DOGE için kritik destek bölgesi 0,050 dolar bölgesinde bulunuyor.