1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Rekor Tazeledi, Hedef: 50 Bin Dolar

Uzun bir bekleyişin ardından, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) adına yakışır şekilde kendisinden bekleneni karşıladı ve yeniden rekor fiyatlarına yükseldi. Hali hazırda yükseliş eğiliminde bulunan Bitcoin’in nereye kadar daha yükseleceği merak ediliyor. Ancak bu yükselişin arkasında hangi etkenlerin olduğu da biliniyor. Dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ın, Bitcoin’e açıkça verdiği destek, meyvesini tüm zamanların en yüksek seviyesi ile verdi.

Bitcoin Rekor Tazeledi, Hedef: 50 Bin Dolar

Kripto para piyasalarında, 2020 yılında artan kurumsal ilgi beraberinde Bitcoin’e (BTC) muazzam değer artışları getirmişti. MicroStrategy şirketinin başlattığı kurumsal yatırımlar sayesinde tanınırlığı artan Bitcoin, böylece ana akım medyada da yer almaya başladı ve bu, Bitcoin’e duyulan ilgi adreslerinin sınırlarını genişletti. MicroStrategy bir kurumsal şirket olarak piyasalara giriş yaptı ve öte yandan PayPal ve Visa gibi dev finansal ödeme platformları da kripto para piyasalarına ilk adımlarını geçtiğimiz yılda attı. Duyulan ilgi ve atılan adımlar ile birlikte, Bitcoin’in önündeki uzun yol da açılmış oldu. Böylece Bitcoin, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde değer artışlarını hızlandırdı ve kazandığı ivmeyi 2021 yılının ilk günlerine taşımayı başardı. Ocak ayının genelinde daha sonra bu ivmeyi kaybeden Bitcoin, yeni ve daha büyük etkenler ile tekrar bu ivmeyi kazanarak, dün sabah saatlerinde başlattığı hareketlenmeyi akşam saatlerinde hızlandırdı ve beklenen ralliyi de başlatmış oldu. Bitcoin’in bu rekor koşusunun arkasında ise yine çok tanındık bir isim bulunuyor.

Bitcoin Başlattığı Ralliyi Sürdürüyor

Lider kripto para birimi Bitcoin, uzun sayılabilecek bir bekleyişin ardından, yeniden rallisine başladı. Son olarak 8 Ocak tarihinde 42 bin dolar seviyesine yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesini orada belirleyen Bitcoin, 8 Şubat gününde yeni rekor hareketliliklerine başladı. Bununla birlikte Bitcoin önce 40 bin dolar seviyesini test etmeye başladı, ardından bu direnci geçti ve eski rekorunun da üzerine çıktı. Eski rekorun geçilmesiyle birlikte rallinin ne kadar süreceği merak edilirken, dünkü kapanışa kadar Bitcoin fiyatını 45 bin dolara kadar yükseltmeyi başardı. Ancak bu yükseliş yeni günde de devam etti ve Bitcoin sabah saatlerinde 47 bin doları test etmeye başladı. Yazım sırasında Bitcoin 46 bin 800 dolar seviyesinde bulunuyor.

Elon Musk Bir Kez Daha Bitcoin’e Dokundu

Bitcoin, Şubat ayının ilke haftasına girilirken bir fiyat sıkışıklığı yaşıyordu ve 31 bin dolar ile 35 bin dolar arasında, volatil hareketler sergiliyordu. Ancak henüz bu yıl “dünyanın en zengin insanı” unvanını alan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın, Twitter biyografi bölümüne “Bitcoin” yazmasıyla birlikte, Bitcoin 32 bin dolar seviyesinden, 1 saat içinde 38 bin dolara kadar yükselmişti. Ardından dün, Elon Musk CEO’su olduğu Tesla şirketinin 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını açıkladı ve bu açıklamadan dakikalar sonra Bitcoin 45 bin dolar seviyesine yükseldi.

Elon Musk Piyasaları Manipüle Etmekle Suçlanıyor

Kripto para piyasalarında, özellikle son günlerde Elon Musk’ın piyasaları bu kadar net şekilde etkiliyor olması, bazı kişiler tarafından eleştiriliyor. Zira Musk açık ve net şekilde piyasalarda pump etkisi yaratmayı başarıyor ve bazı kişiler Elon Musk’ın piyasaları “manipüle” ettiğini düşünüyor. Kimi ünlü isimlere göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yakın bir zamanda Elon Musk’a dava bile açabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir