1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Rekorlara Doymuyor, Hedef 40 Bin Dolar!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) her geçen gün yeni bir rekor seviyesine ilerlemeye başladı. Her yeni rekorunda Bitcoin, kendisi için belirlenen bir sonraki direnç seviyelerini de birer birer aşarak gözünü 40 bin dolar seviyesine dikmeyi başardı. Bitcoin dün gece saatlerinde başlattığı yükselişini önce 36 bin dolar ile taçlandırdı ve yeni günde rekorunu 37 bin 500 doların üzerine kadar çıkarmayı başardı.

Bitcoin Rekorlara Doymuyor, Hedef 40 Bin Dolar!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), dün sabahın erken saatlerinde kendisi için belirlenen ilk hedef olan 35 bin dolar seviyesini geçerek, tüm zamanların en yüksek seviyesini tazelemişti. Bitcoin Aralık ayının ortasında başlattığı güçlü ralliyi sürdürmeye devam etti ve fiyatını dün gece geç saatlerde önce 36 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarmayı başardı. Henüz yeni rekor gündem başlığını oluşturmamışken bu kez de Bitcoin yeni günde tüm zamanların en yüksek seviyesini 37 bin 700 dolara kadar çıkarmayı başardı. Bitcoin’deki bu değer artışı ile birlikte, liderin piyasa değeri de 700 milyar dolar seviyesine ulaşmış oldu. Son 24 saat içinde %7 oranında değer kazanarak yeni rekor seviyelere ulaşan Bitcoin, bu değer artışları ile birlikte son 1 yılda değerini %380 artırmayı başardı. Bitcoin için tüm zamanların en yüksek seviyesi 37 bin 700 dolar olarak kaydedildikten sonra BTC hafif bir gerileme yaşadı ve yazım sırasında BTC 37 bin 69 dolar seviyesinde işlem görüyor. Fakat bu gerilemeye rağmen Bitcoin için belirlenen sıradaki hedef 40 bin dolar oldu!

Simons Chen, FOMO Etkisini İşaret Etti

Lider Bitcoin’de yeni günde kaydedilen yeni rekor sonrasında, Babel Finance yöneticisi Simons Chen, yaşanan değer artışına ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu. Chen Bitcoin’deki son değer atışında kaydedilen rekorda, bireysel yatırımcıların arasındaki FOMO’nun (Fearing Of Missing Out – kaçırma korkusu) etkili olduğunu iddia etti. Chen CNBC’ye yaptığı açıklamalarında “Ocak ayında yaşanan bu boğa koşusu, enflasyondan ve jeopolitik risklerden kaçmak isteyen fon yöneticilerinin alternatif arayışı ile ilgisini çekecektir.” sözlerini dile getirdi.

En Önemli Faktörlerden Biri: PayPal

Ayrıca kripto para piyasalarında, Bitcoin’de yaşanan üst üste rekor denemelerinin altında başka sebepler olabileceği de gündeme geliyor. Piyasadaki kaçırma korkusu etkisi ile BTC üzerinde bir satın alma baskısının oluştuğu biliniyor. Fakat öte yandan bu rekorlardaki bir diğer önemli faktörün PayPal olduğu düşünülüyor. Zira PayPal kripto para piyasalarına adım attıktan sonra yüklü miktarlarda Bitcoin ve Ethereum (ETH) alımı başlatmıştı. BTC arzının büyük bir bölümünü alan PayPal’ın, BTC rekorlarında etkili olduğu düşünülüyor.

BTC Fiyatlarında ABD Etkisi

Öte yandan 3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen ABD başkanlık seçimlerinin tam olarak netlik kazanamamış olmasının da BTC fiyatlanmasında etkili olduğu düşünülüyor. Zira demokratların adayı Joe Biden’ın yeni mali teşvik paketlerine ilişkin olumlu yaklaşımı ve enflasyondaki artış beklentisi de Bitcoin fiyatlarındaki artışın başka bir nedeni olarak gündeme geliyor.

Yorum Yap