1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Rekorları Durmuyor, Fiyat Nereye Gidecek?

Kripto para piyasalarında son günlerde yaşanan sıcak dakikalar, yatırımcıları fazlasıyla heyecanlandırmayı ve umutlandırmayı başarıyor. Zira lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) rekor üzerine rekor kırıyor ve her yeni rekorda yatırımcıların ve analistlerin de Bitcoin fiyat tahminleri, beklentileri güncelleniyor. Bitcoin en önemli psikolojik direnç seviyesi olan 50 bin doları aştıktan sonra önce 51 bin doları ardından da 52 bin doları geçmeyi başardı.

Bitcoin Rekorları Durmuyor, Fiyat Nereye Gidecek?

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) öncülüğünde geçtiğimiz yılın son çeyreğinde başlayan boğa koşusu, zaman zaman duraksamalar göstermiş olsa da yine bu boğa koşusu kaldığı yerden devam ediyor. Lider Bitcoin, 16 Aralık 2020 tarihinde, çok beklenen 20 bin dolar barajını kırmış olsa da bu ralli daha öncesinde başlamıştı. Kasım ayı ortalarına dayanan bu rallinin başlangıcı, devamında yeni rekor seviyeleri ve kripto para piyasalarının değerinde artışları getirdi. Bitcoin ilk olarak 16 Aralık tarihinde 20 bin doları geçtikten sonra, 2017 yılında oluşan kendi tarihinin en önemli psikolojik direnç bölgesini de geçmiş oldu ve bu seviyenin ardından oluşan tüm direnç noktalarını tek tek aşmaya başladı. 30 bin dolar ve 40 bin dolar seviyelerinde de psikolojik dirençler bulunuyordu ancak Bitcoin için en önemli ikinci psikolojik direnç bölgesi, 50 bin dolar olarak gösteriliyordu. Bu aşamayı da geçen Bitcoin, yeni günde 52 bin dolar seviyesini de aşarak rekorunu bir kez daha tazeledi.

Bitcoin Rekorunu Neler Tetikledi?

2017 yılından sonra, hemen hemen herkes lider Bitcoin’in yeniden bir ralli başlatacağını tahmin ediyordu ancak neredeyse kimse bu kadar uzun soluklu ve fiyatın 2 katından fazla artış göstereceği bir ralli beklemiyordu. Bitcoin’in 2020 sonlarında başlattığı ve 2021 yılında da durmadan devam ettiği bu rallide yeni rekorların gelmesinde, özellikle kurumsal şirketlerin piyasaya girmesi ve Bitcoin madencilik ödüllerinin yarılanması etkili oldu. Zira çıkarılan Bitcoin’ler 4 yılda bir yarılanıyor ve bu yarılanma 2020 yılında gerçekleşince, Bitcoin arzında bir sıkışma oldu.

Bitcoin’in Önündeki Direnç Bölgeleri

Yazım sırasında lider Bitcoin 52 bin 216 dolar seviyesinde işlem görüyor ancak dün gece başlayan hareketlilikler sonrasında Bitcoin’in tüm zamanların rekoru, birçok kripto para borsasında 52 bin 648 dolar olarak kaydedildi. Analistler ve birçok yatırımcı, Bitcoin’in teknik analizine ve fiyat grafik ilerleyişine baktığında, yükselişin devam edeceği beklentisini dile getiriyor. Analistlere göre Bitcoin için 53 bin dolardan hemen önce 52 bin 750 dolar seviyesinde bir direnç bulunuyor ve bu direncin aşılması halinde Bitcoin fiyatı 55 bin dolara kadar yükselebilir.

Bitcoin 100 Bin Doları Görebilecek Mi?

Öte yandan analistlere göre olası bir aşağı yönlü kırılmada, Bitcoin 51 bin 750 dolar seviyesindeki desteği kaybederse fiyat bu kez önce 50 bin 700 dolara ardından da 45 bin dolara kadar gerileyebilir. Fakat, 2021 yılı için en çok merak edilen şeylerden biri, Bitcoin’in bu yıl içinde 100 bin dolar seviyesine ulaşıp ulaşamayacağı. Zira Bitcoin 9 ay gibi bir sürede 50 bin dolara kadar yükselmeyi başardı. 100 bin dolar seviyesi her ne kadar şimdilik “uçuk” gibi görünse de Bitcoin benzer bir yükseliş ile yine bunu başarabilir. Fakat olası böyle bir yükselişte bu kez Bitcoin’in önünde 60 bin ve 75 bin dolar gibi ciddi dirençler bulunacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir