1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Bitcoin Sert Yükseldi, Ethereum Bocalıyor

Kripto para piyasalarında lider Bitcoin’in (BTC) ardından en çok piyasa değerine sahip olan lider altcoin Ethereum (ETH), piyasada 29 Ocak günü başlayan değer artışlarında Bitcoin’in oldukça gerisinde kaldı. Normalde Bitcoin’in fiyat hareketliliklerine paralel yönde ilk karşılık veren Ethereum, Bitcoin’in bu büyük yükselişine de karşılık verdi ancak kendisinden beklenen performansı gösteremedi. Ethereum yükselişini hızlandırabilecek mi?

Bitcoin Sert Yükseldi, Ethereum Bocalıyor

29 Ocak 2021 tarihinde lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) uzun bir konsolidasyon sürecinin ardından beklenen atağı gerçekleştirdi ve gün içinde %18 oranında değer kazandı. 2021 yılına rekor kırarak giriş yapan Bitcoin, 8 Ocak tarihinde 42 bin dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra fiyat düzletmelerine başlamış ve düşüş eğilimine geçmişti. Bu düşüşler ile birlikte 30 bin dolar bandının altına 2 kez sarkan Bitcoin, yatırımcıları da endişelendirmeye başlamıştı. Geçtiğimiz yılı ve yeni yılın ilk haftasını adeta festival havasında geçiren lider Bitcoin, aradan geçen 3 haftalık sürede bir türlü yeniden yükselemedi ancak lider altcoin Ethereum (ETH), Bitcoin’in konsolide olduğu süreç içinde 1.476 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırmayı başardı. Bununla birlikte altcoin sezonu söylentileri de gündeme gelmeye başlamışken, yeni günde Bitcoin sonunda beklenen atağı yaptı ve 31 bin dolar seviyesinden 38 bin dolar seviyesine kadar yükseldi. Fakat Ethereum, son rekorunun ardından yaşadığı fiyat düzeltme potasından bir türlü çıkamadı ve yeni günde Bitcoin’e paralel olarak artırdığı değerlerini sınırladı. Yatırımcılar merak ediyor, Ethereum değer kazançlarını güçlendirebilecek mi?

Bitcoin’e Elon Musk’ın Tek Dokunuşu Yetti

Yaşadığı büyük geri çekilmeler ile birlikte 30 bin dolar bandının altına 2 kez sarkan Bitcoin, yaşadığı toparlanmalar ile birlikte birkaç gündür 31 bin dolar etrafında fiyatlanıyordu. Yeni güne de bu seviyelerde başlayan Bitcoin için, beklenmedik bir gelişme yaşandı ve Tesla CEO’Su ve dünyanın en zengin insanı Elon Musk, Twitter adresinin biyografi bölümüne sadece “Bitcoin” yazdı. Elon Musk’ın durumunu güncellemesi ile birlikte Bitcoin’de de inanılmaz bir hareketlilik başladı, Bitcoin 31 bin dolar seviyelerinden 38 bin dolar seviyelerine yükseldi.

10 Büyük Kripto Varlığın En Az Değer Kazananı ETH Oldu

Bitcoin’in, Elon Musk’ın dokunuşuyla gün içinde müthiş bir yükseliş başlatması, en büyük 10 kripto varlığı da hareketlendirdi. Bu yukarı yönlü hareketliliğe 10 kripto varlık da katıldı ancak bu varlıkların arasında en düşük performansı lider altcoin Ethereum (ETH) sergiledi. Yazım sırasında 1.402 dolar seviyesinde olan Ethereum, Bitcoin’in son 24 saatteki %20’lik değer artışına yalnızca %8’lik bir değer artışı ile karşılık verebildi.

Analistlere Göre Ethereum Boğaları Henüz Devreye Girmedi

Ethereum’dan bu yükseliş hareketliliğinde böyle yüksek bir çıkış beklenmesinin bir sebebi bulunuyor. Zira Ethereum, 2021 yılında gösterdiği performanslar ile oran olarak Bitcoin’den daha fazla değer kazancı yaşadı. Bu da yatırımcıları Ethereum adına büyük bir beklentiye soktu. Kısa vadede Ethereum bekleneni gösterememiş olsa da analistlere göre Ethereum boğaları henüz tam olarak devreye girmedi ve ETH için büyük boğa koşusu başladığında, ETH fiyatı 2 bin dolar bandını kırarak hedefine 3 bin doları koyacak. Öte yandan analistlere göre ETH’deki bu olası yükseliş sonrası, altcoin sezonunun da başlayacak.

Yorum Yap