1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. Bitcoin Soğuk Cüzdan Nedir?

Bitcoin Soğuk Cüzdan Nedir?

Bitcoin’e bireysel ve kurumsal talepler giderek artmaktadır. Bu ilginin yanında yaşanan hırsızlık ve hacker saldırıları Bitcoin (BTC) yatırımcılarını düşündürüyor. Bitcoin’e güveni arttıran Bitcoin soğuk cüzdan nedir, özellikleri nasıldır?

Bitcoin Soğuk Cüzdan Nedir?

Bitcoin soğuk cüzdan; soğuk depo anlamını taşımaktadır. Bitcoin soğuk cüzdan ile kripto para birimi saklanmaktadır. Soğuk cüzdan bir cihazdır. Özel güvenlik kodu ile şifrelenmesinden dolayı yatırımcılar güvenmeye başlamıştır. Bu sebeple zaman içerisinde hedef kitlesi daha da geniş hale gelmiştir. Soğuk cüzdana ek olarak sıcak cüzdan da bulunmaktadır ve bu cüzdanların özelliklerine bakıldığında; güvenlik konusunda sıcak cüzdanların soğuk cüzdanlara göre daha yetersiz kaldığı bilinmektedir. Bitcoin ve diğer alt coinler soğuk cüzdanda saklanabilmektedir. Fiziksel, elektronik ve donanım cüzdanlar olmak üzere üç türü bulunmaktadır. Kişiye özel kod verilmektedir ve sadece bu kod ile işlem yapılabilmektedir.

Bitcoin Soğuk Cüzdan Kullanabilecek Olanlar Kimlerdir?

Bitcoin soğuk cüzdan kullanımına uygun olanlar; Bitcoin sahipleri olmaktadır. Soğuk cüzdanlar offline hesaplardır ve bu sebeple devamlı kripto para alım satımı yapacak olanlar için soğuk cüzdan kullanımı verimli olmamaktadır. Ayrıca yüklü miktarda kripto parası ve üçüncü şahıs firmalara karşı güvensizlik duyan yatırımcılar, paralarının gizliliğini önemsedikleri için soğuk cüzdan kullanmayı tercih edebilmektedirler.

Bitcoin Soğuk Cüzdan Güvenilir Midir?

Soğuk cüzdanının güvenilirliği değerlendirildiğinde; yatırımcılar için güvenilir olmaktadır. Soğuk cüzdan hesabına giriş yapılabilmesi için hesap keyinin bilinmesi gerekmektedir. Aksi takdirde soğuk cüzdana bağlanabilmek ve soğuk cüzdan ile kripto para işlemleri yapabilmek mümkün olmamaktadır.

Teknik altyapısı dolayısı ile soğuk cüzdanlar çevrimdışı çalışmaktadırlar ve eğer bilgisayar aracılığı ile soğuk cüzdana giriş yapılmış ise; Bitcoin soğuk cüzdanın hacklenmesi veya çeşitli güvenlik problemlerinin yaşanması gibi durumların olasılığı artış göstermektedir.

Bitcoin Soğuk Cüzdanın Avantajları Nelerdir?

Bitcoin soğuk cüzdanın artıları aşağıda verilmiştir:

  • Gelişmeye devam ettikçe daha fazla kişi tarafından tercih edilmeye devam etmektedir.
  • Bitcoin saklamak isteyenler için en güvenli yol soğuk cüzdan olmaktadır. Kripto coinler yatırımcının yanında taşıyabileceği küçük bir cihaza saklanmaktadır ve yatırımcı bu cihazı istediği yere götürebilmekte veya kasada saklayabilmektedir.
  • Soğuk cüzdan kullanabilmek için internet kullanımı gerekmemektedir. Dolayısı ile dolandırıcılık ve soyulma gibi olası riskler ortadan kaldırılmış olmaktadır.
  • Yatırımcı isterse cebine koyarak bütün gün yanında taşıyabildiği için soğuk cüzdanlar sayesinde kontrol duygusu elde etmektedir. İşlem ve güvenli saklama yeri, soğuk cüzdan sahibinin kontrolü altındadır.
  • Soğuk cüzdana saklanmış olan Bitcoin’in güvenliğinin sorumluluğu tamamen yatırımcıda olduğu için üçüncü parti hizmet sağlayıcılarına güvenmesine gerek olmadan kullanılabilmektedir.

Bitcoin Soğuk Cüzdanın Eksileri Nelerdir?

Bitcoin soğuk cüzdanın dezavantajları aşağıdaki gibidir:

  • Fiyatı sıcak cüzdanlar ile kıyaslandığında daha pahalı olmaktadır. Dolayısı ile sahip olduğu kripto para miktarı düşük olanlar için soğuk cüzdan doğru tercih olmayabilmektedir.
  • Soğuk cüzdanların desteklediği kripto para birimlerinin sayısı az olmaktadır.
  • Bitcoin soğuk cüzdan fiyatları değişiklik gösterdikçe cihazların özellikleri de değişmektedir. Fiyatları düştükçe cihazların özellikleri daha basit ve az olmaktadır.
Yorum Yap

Yorum Yap