1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin ve Ethereum Balinaları Neyin Hazırlığında?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) geçtiğimiz hafta sert değer kayıpları yaşadıktan sonra Mart ayına ve yeni haftaya toparlanma sinyalleri ile başlamıştı. Yeni haftada gelen toparlanmalar sonrasında yeniden 50 bin dolar seviyesinin üzerine çıkan Bitcoin, ABD kanadından gelen ekonomi gelişmeleri ile birlikte tekrar hafta arasındaki fiyat seviyelerine döndü. Bitcoin’e paralel şekilde önce yükselen ve sonra düşen Ethereum (ETH) da benzer senaryoyu yaşadı ancak Bitcoin ve Ethereum balinalarının bu düşüşlerde bir hazırlıkta olduğu ortaya çıktı.

Bitcoin ve Ethereum Balinaları Neyin Hazırlığında?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) öncülüğünde son iki haftada önce yukarı yönlü sonra da aşağı yönlü sert fiyat hareketlilikleri yaşandı. Bitcoin önce sert yükselişler göstererek 58 bin dolar üzerinde rekor kırdı, ardından Şubat ayının son haftasında sert değer kayıpları ile 43 bin dolar bandına kadar geri çekildi. Ancak Mart ayı ve yeni hafta Bitcoin ve beraberindeki altcoinler için olumlu başladı ve Bitcoin yeni haftada gelen yükselişler ile birlikte, tekrar 50 bin dolar bölgesinde yukarı yönlü mücadele vermeye başladı. Bitcoin’in bu süreçteki fiyat hareketliliklerine ilk paralel tepkiyi yine beklendiği gibi lider altcoin Ethereum (ETH) verdi. Bitcoin ve Ethereum’un önderliğinde piyasalarda, ABD kanadından gelen ekonomi haber akışları ile birlikte tekrar düşüşler yaşandı. Ancak ortaya çıkan verilerde, hem Bitcoin balinalarının hem de Ethereum balinalarının bir hazırlık yaptığı görüldü.

Bitcoin Balina Sayısındaki Değişiklik ve Bitcoin Fiyatına Etkisi

Lider kripto para birimi Bitcoin, sert düşüşler yaşadığı geçtiğimiz haftada 43 bin dolar bandına kadar gerilemişti. Santiment tarafından alınan bilgilere bakıldığında, tam da bu süreçte hesabında en az 1.000 adet Bitcoin bulunan balinaların sayısının, toplam Bitcoin arzına oranlandığında %42,5 seviyelerine çekildiği fark edildi. Bu oran 8 Şubat tarihinde %43,2 seviyesine kadar çıkmıştı ve bu artış ile birlikte başlayan rallide Bitcoin fiyatı da 58 bin dolara kadar yükselmişti. Santiment’in aktardığı bilgiye göre eğer balina sayısı yine %43 oranını yakalarsa, Bitcoin yeni bir ralliye başlayabilir.

En Büyük 10 ETH Balina Hesabında Görülen ETH Alımları

Bitcoin balinaları, en son böyle bir artış gösterdiğinde bu Tesla şirketinin yatırım yaptığı zamanlara denk gelmişti ve Bitcoin o dönemde bir ralli başlatmıştı. Analistlere göre Bitcoin balinaları yine benzer bir olayın yaşanmasına sebep olabilir. Öte yandan Santiment analistleri, balina sayılarındaki hareketliliğin sadece Bitcoin kanadında olmadığını, en büyük 10 Ethereum balina hesabında da şimdilerde sürekli olarak Ethereum alımı yapıldığını belirtti.

Ethereum Balina Hesaplarındaki Son 1 Aylık Hareketlilik

Santiment tarafından alınan bilgilere göre, sadece son 1 ay içinde söz konusu en büyük 10 ETH balina hesabına 1 milyon adet Ethereum eklendi ve ortalama fiyatta bu yaklaşık 1 milyar 57 milyon dolara tekabül ediyor. Analistlere göre hem Bitcoin balinalarının hem de Ethereum balinalarının eş zamanlı olarak böyle bir artış göstermesi, rallinin de yakın olduğunun habercisi olabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir