1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Bitcoin ve Ethereum Yükselişte, XRP Kan Kaybediyor

Kripto para piyasalarında, Şubat ayının üçüncü haftasında lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) öncülüğünde yaşanan sert değer artışlarından sonra başlayan sert değer kayıpları, sonraki hafta yerini konsolidasyon sürecine bıraktıktan sonra Mart ayında kripto para birimlerinin fiyat grafikleri yine Bitcoin öncülüğünde yeşile döndü. Bitcoin’in değer artışı ile artışa geçen altcoinler yükseliş sinyalleri verirken, Ripple’ın (XRP) nispeten yerinde saydığı görülüyor.

Bitcoin ve Ethereum Yükselişte, XRP Kan Kaybediyor

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), sert değer kayıpları ve konsolidasyon sürecinden sonra Şubat ayının üçüncü haftasında sert değer kazançları yaşayarak rekorunu 58 bin doların üzerine çıkarmayı başardı. Bitcoin’in rekor kırması, başta lider altcoin Ethereum (ETH) olmak üzere diğer altcoinlerin de önünü açtı ve kripto para piyasalarında genel tabloda yeşil grafikler görüldü. Ancak Şubat ayının dördüncü haftası ve Mart ayının ilk iki gününde yine lider kripto para birimi Bitcoin öncülüğünde önce sert değer kayıpları yaşandı, ardından konsolidasyon süreci tekrar başladı. Ancak Bitcoin bu sürecin ardından fiyat düzeltmelerini bir kenara bırakarak yeniden yükselişe geçti. Bitcoin’in yükselişe geçmesi, onun piyasa hakimiyetini de artırmaya başladı ve bu durum daha önce altcoinlerin yükselişini engellemişti. Fakat bu kez, Bitcoin’in artışına diğer altcoinler de eşlik etti, piyasalarda yeşil grafikler görülmeye başladı. Buna rağmen, Ripple’ın (XRP) nispeten yerinde saydığı görülüyor.

Bitcoin Yeniden 55 Bin Doların Üzerinde

Lider kripto para birimi Bitcoin, son olarak 21 Şubat tarihinde 55 bin doların üzerini, rekor seviyesi olan 58 bin dolarda görmüştü. O tarihten sonra 50 bin dolar seviyesinde dahi zorlanan Bitcoin, dün gün içinde yeniden 57 bin doların üzerine kadar çıkmayı başardı ancak burada hafif bir reddetme ile karşılaştıktan sonra yeniden 55 bin dolar seviyesine geriledi, bu bölgeyi zayıf bir destek noktası haline getiren Bitcoin için analistler, asıl güçlü destek noktasının 53 bin 300 dolar seviyesinde oluştuğunu belirtiyor. Kripto para borsalarında, bu rallide özellikle Bitcoin’de 52 bin 250 ve 54 bin dolar seviyelerinde yoğun satın alma baskısının yaşandığı görülüyor.

Ethereum Yükselişinin Perde Arkası

Lider altcoin Ethereum, bir süredir Bitcoin’e paralel olarak konsolidasyon sürecindeydi. Ethereum’un durgunlaşması ile atağa geçen rakipleri her ne kadar sert yükselişler elde etse de Ethereum konumunu korumayı başardı ve ardından 1.800 doların üzerine yeniden çıkarak yükseliş sinyalleri verdi. Son 7 gün içinde Ethereum %24 oranında değer kazancı yaşadı ve Ethereum’un bu artışında EIP-1559’un kabul edilmesi ile Berlin güncellemesi için adımlar atılması etkili oldu.

XRP Boğa Koşusuna Katılamadı

Piyasalarda Bitcoin ve Ethereum’un yükselişi diğer altcoinleri de yukarı yönlü harekete geçirdi ve son günlerde kripto para piyasalarında bir boğa sezonu yaşandığı görülüyor. Ancak buna rağmen, piyasa değeri bakımından 7. sıraya gerileyen XRP son 24 saat içinde %3 oranında düşüş yaşadı ve 0,41 dolar seviyesini yeniden direnç bölgesi haline getirdi. XRP için analistler, bir sonraki direncin 0,52 dolar bandında oluştuğunu ifade ediyor.