1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Yasal Düzenlemesi Artarsa Ne Olur?

Avrupa Birliği Merkez Bankası (European Central Bank – ECB) Başkanı Christine Lagarde ve ABD Başkanı Joe Biden’ın Hazine Bakanı adayı Janet Yellen’ın, kripto varlıklara ve spesifik olarak Bitcoin’e (BTC) ilişkin yaptıkları benzer açıklamalar sonrasında, kripto para birimlerine uygulanması konuşulan düzenlemeler yeniden gündeme geldi. Piyasalarda bu gündem maddeleri bir endişe yaratırken, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, böyle bir olası düzenleme çalışmasının Bitcoin adına kötü sonuçlar doğurmayacağını ifade etti.

Bitcoin Yasal Düzenlemesi Artarsa Ne Olur?

Geçtiğimiz günlerde Reuters etkinliklerine online konferans ile katılım gösteren Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, kripto varlıkların ve özellikle de Bitcoin’in kara para aklama alanlarında kullanıldığını iddia etmiş ve global bir çağrıda bulunmuştu. AB Merkez Bankası’nın kendi dijital para çalışmalarını başlattığını ve 5 yıllık bir sürede kesin sonuç almayı umduklarını belirten Lagarde, yaptığı global çağrıda kripto varlıklara bir denetleme ve düzenleme getirilmesi gerektiğini önermişti. Bu önerinin ardından, geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Joe Biden’ın Hazine Bakanı adayı olarak konuşma yapan Janet Yellen da benzer söylemlerde bulunarak, Bitcoin’in tek kullanım alanının kara para aklama ve illegal alanlar olduğunu iddia etmişti. Yellen her ne kadar bu söyleminden birkaç gün sonra, kripto varlıklara bakış açısının iyimser anlamda değiştiğini söylemiş olsa da kripto para piyasalarında, kripto varlıklar adına gelebilecek olan yeni denetlemeler ve düzenlemeler gündem oldu. Oluşan bu yeni gündem maddesi piyasaları endişelendirirken, dev yatırım şirketi MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, verdiği bir röportajda, olası düzenleme çalışmalarının Bitcoin’i kötü anlamda değil, aksine iyi anlamda etkileyeceğini ifade etti.

Saylor’a Göre Kurumsalların Bitcoin’e Geçişi Hızlanacak

MicroStrategy kurucu ortağı ve CEO’su Michael Saylor, Salt Talks ile kısa zaman önce bir röportaj gerçekleştirdi. Saylor bu röportajda, gündeme gelen yasal düzenlemeler konusunda, ABD Hazine Bakanı adayı Yellen’ın söylemlerine yanıtlar verdi. Saylor, Yellen’ın endişelerini dile getirmeleri sonrasında, kripto para birimlerinin araştırılıp incelenmesinin arttığını ve bu incelemeler sonrasında ortaya çıkabilecek olan düzenlemelerin de Bitcoin yatırımlarını artıracağını düşündüğünü söyledi. Konuya ilişkin olarak Saylor “Bitcoin ilgisi olan tüzel kişiler düzenlendiğinde, kurumsal paranın Bitcoin’e geçişinin hızlanacağını düşünüyorum” dedi.

Ünlü CEO İşlemlerin Zaten Yasal Olduğunu Vurguladı

Öte yandan Michael Saylor, söz konusu yasal uygulama ve düzenleme çalışmalarının, yasalar halinde hali hazırda var olduğunu ifade etti. Saylor, birçok yatırımcının işlem yaptığı kripto para borsalarının Kara Para Aklamayı Önleme (AML) ve Müşterinizi Tanıyın (KYC) yasalarına uygun faaliyet gösterdiğini ifade etti. Buradan yola çıkan Saylor, zaten birçok yatırımcının bu sayede yasala olarak Bitcoin alıp sattığını belirtti.

Saylor’a Göre Hükümet Baskısı Bitcoin’i Pozitif Etkileyecek

Michael Saylor, artık ilerleyen dönemlerde devletlerin vatandaşlardan gelen talepleri reddedemeyeceğini ve gelen düzenlemelerin de Bitcoin’e olan ilgiyi ve Bitcoin’in cazibesini artıracağını düşündüğünü söyledi. Saylor’a göre hükümet baskıları Bitcoin için iyi sonuçlar doğuracak. Saylor, Bitcoin üzerindeki düzenlemelerin artmasının yanı sıra, Bitcoin’in daha başarılı olması için altından daha iyi olması gerektiğini de iddia etti.

Yorum Yap