1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. Bitcoin Yatırımlarını Satan İki Büyük İsim Büyük Zarar Etti

Bitcoin Yatırımlarını Satan İki Büyük İsim Büyük Zarar Etti

Son dönemlerde Bitcoin, yükselen grafiği ile göze çarpsa da daha önceleri belirsiz hareketler sergilediği de biliniyordu. Özellikle en son 12 Kasım’da 16 bin 400 dolar seviyesini gören “dijital altın” daha önce 2017 yılında “altın” çağını yaşamıştı. Ancak bu durum elbette stabil kalmadı ve Bitcoin fiyatı düşüşler de yaşadı.

Bitcoin Yatırımlarını Satan İki Büyük İsim Büyük Zarar Etti

Bitcoin fiyatı özellikle son 1 aydır yükselen grafiği ile göze çarpsa da önceki dönemlerde belirsiz hareketler sergilemişti. Özellikle Ağustos ayı ve Eylül ayı hareketleriyle Bitcoin, iki büyük yatırımcıya büyük darbeler vurmuş oldu.

Satmamış Olsalar Kazançları Hala Devam Ediyordu

Barstool Sports’un ünlü kurucusu Dave Portnoy ve Hedgeye Risk Management CEO’su Keith McCullough, Bitcoin’in Ağustos ve Eylül aylarındaki stabil hareketleri ve zaman zaman çakılmaları sebebi ile yatırımlarını ellerinden çıkarmıştı. İkili eğer fonlarını satmamış olsaydı, elde edecekleri kazanç sürekli olarak artacaktı. Bu bağlamda Dave Portnoy ve Keith McCoullough ikilisinin zararı devam ediyor.

Portnoy Sabırsızlıkla Eleştirilmişti

Barstool Sports’un kurucusu Dave Portnoy’un daha önce de bir Bitcoin zararı olmuştu. Kripto para piyasasına girişi büyük ses getiren Portnoy, ilk başta sadece BTC almış ve 200 bin dolarlık yatırımı ile sektöre dahil olmuştu. Daha sonra Chainlink ve Orchid projelerinde de şansını deneyen Portnoy, Gemini kripto para borsasının kurucuları olan Winklevoss ikizleri ile alım yapmış ve bu hareketinden dolayı, sabırsız davrandığı söylenerek çok eleştirilmişti.

“Bekle ve Gör” Stratejisini Tercih Etmişti

Gelen eleştirilerin ardından, alımın üzerinden 1 hafta geçmesiyle birlikte elindeki tüm Bitcoin’leri sattığını açıklayan Portnoy “bekle ve gör” stratejisini tercih ettiğini vurgulamıştı. O dönem küçük bir zarar ile Bitcoin’lerini satan Portnoy’un şimdiki zararı ise oldukça büyük görünüyor.

Bitcoin’in Ağustos ve Eylül aylarında sert düşüşler yaşamasının ardından, Ekim ayının sonlarına doğru 13 bin dolara çıkması ile birlikte BTC yatırımcılarına yönelik bir tweet atan Portnoy, olası kazancının daha da artacağını haliyle bilmiyordu.

Satışının Ardından Bitcoin %54 Artış Gösterdi

Hedgeye Risk Management CEO’su Keith McCullough eğer yatırımlarını elinden çıkarmasaydı, 200 bin dolarlık varlığı şu an 290 bin dolar olacaktı. BTC/USD oranı an itibariyle 16 bin doların üzerinde ve bu durum ünlü CEO’nun, elde edebileceği kar göz önüne alındığında zarar etmeye devam ettiği anlamına geliyor. CEO, Portnoy’un hikayesine benzer bir hikaye yaşadı. McCullough, Eylül ayı ortalarında, Bitcoin için artış imasında bulunmuştu. Tecrübeli CEO, bu imasından tam 2 hafta sonra 6 Ekim tarihinde elindeki tüm Bitcoin’leri sattığını açıkladı. Bitcoin’in o tarihlerdeki fiyatı 11 bin dolar seviyesinde bulunuyordu.

McCullough’un elindeki Bitcoin’leri satmasının ardından, BTC/USD paritesi yaklaşık olarak yüzde 54 oranında artış gösterdi. Bu durum, McCullough’un; Portnoy ile kıyaslandığında, daha fazla kaybı olduğunu gösteriyor.

Yorum Yap

Yorum Yap