1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin’de Kazanan Boğalar Mı Olacak, Ayılar Mı?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Aralık ayı ortalarında başlattığı boğa koşusunu 8 Ocak tarihinde kırdığı rekor ile sonlandırdı ve yeni bir ralli hazırlığına giriş yaptı. Ancak Bitcoin’in sınırlanan yükselişlerinden sonra başlatmaya hazırlandığı yeni rallide boğalar ile ayıların mücadelesi devam ediyor. Bitcoin’deki boğa – ayı mücadelesinin kısa vadede kazananı kim olacak?

Bitcoin’de Kazanan Boğalar Mı Olacak, Ayılar Mı?

Kripto para piyasalarında 2020 yılının son çeyreğinde benzersiz bir hareketlilik başladı ve bu hareketlilikte öncü lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) oldu. Bitcoin geçtiğimiz yılın son çeyreğinde ilk büyük sıçramasını Kasım ayı ortalarında yaptı ve 12 bin dolar seviyesindeki ciddi direnci kırarak 2017 rekoruna doğru ilerlemeye başladı. 20 bin dolar seviyesinde bulunan söz konusu rekor için beklentiler uzun bir süre devam etti. Zira Bitcoin, o tarihten Aralık ortasına kadar defalarca 20 bin dolar seviyesini test etti ama bir türlü rekorunu kıramadı. Boğalar ile ayıların sıkı sıkıya mücadele verdiği dönemde, 16 Aralık tarihinde kazanan boğalar oldu ve ayılar piyasalardan çekilmeye başladı. Boğa koşusunun başlaması ile birlikte Bitcoin adeta hızını alamadı ve fiyatını 42 bin dolara kadar taşımayı başardı. Bu noktadan sonra büyük bir satış baskısı ile karşılaşan Bitcoin daha son 2 büyük fiyat düzeltmesinden sonra 31 bin dolar ile 35 bin dolar arasında sıkışıp kaldı. Şimdi bu iki nokta arasında yeniden boğalar ile ayıların mücadelesi başladı. Peki bu mücadelenin kazananı kim olacak?

Analistlere Göre Bu Noktalar Perde Oluşturabilir

Bitcoin’de 31 bin dolar ile 35 bin dolar arasında başlayan boğa – ayı mücadelesi bazı uzman isimlere göre bir süre daha devam edebilir. Bitcoin büyük geri çekilme ile 28 bin 800 doları görüp yeniden 30 bin doların üstüne çıktıktan sonra, %10 büyüklüğünde volatil hareketler sergilemeye başladı. Bu örnek son olarak hafta arasındaki yükselişin ardından hafta içinde yaşandı ve Bitcoin 35 bin dolar seviyesinden 31 bin dolar seviyesine geriledi. Bu gerilemenin ardından analistler, iki fiyat noktasının perde noktalarına dönüşebileceğini belirtti. Yazım sırasında ise Bitcoin 30 bin 500 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Ju 50 Dolarlık Prime Dikkat Çekti

Uzman analist ve Crypto Quant CEO’su Ki Young Ju, Bitcoin boğalarının ne derece etkin olduğunu anlamak için Coinbase borsasına bakılması gerektiğini ifade etti. Ju’nun dikkat çektiği nokta, Coinbase’te oluşan 50 dolarlık prim oldu. Bitcoin ne zaman önemli bir direnci aşsa, bu prim oluştu ve bunun örneği 20 bin, 30 bin ve 40 bin dolar seviyelerinde de görüldü.

Ju Boğaların Güç Kazanması İçin Gereken Etkeni Söyledi

Ju’nun işaret ettiği 50 dolarlık prim, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisinin anlaşılmasında önemli bir rol oynuyor. Prim artış gösterdiğinde, fiyatların da artış yönünde olduğu anlaşılıyor. Ancak bu prim seviyesi uzun bir aranın ardından bu hafta düşüşe geçti. Young Ju, bu düşüşün kritik direnç seviyelerini kıracak güçte olmadığını iddia etti. Ki Young Ju ayrıca, boğaların mücadeleyi kazanması için sabit coin’lerin (stablecoins) piyasaya girmesi gerektiğini dile getirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir