1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Bitcoin’deki Düşüş Binance’ye Yeni Rekor Getirdi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), geride bıraktığımız yılın özellikle son birkaç haftasında gösterdiği muazzam değer artışları ile sadece kripto para piyasalarının değil, ana akımın da odak noktası haline gelmeyi başardı. Bu rekor koşuları aynı zamanda sadece Bitcoin’e yaramadı ve bu yükselişlerle birlikte altcoinler de yükselişe geçti. Fakat Bitcoin’de dün rüzgar tersine döndü ve fiyatta düzeltmeler başladı. Peki Bitcoin’deki bu düşüş kimin işine yaradı?

Bitcoin’deki Düşüş Binance’ye Yeni Rekor Getirdi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ne zaman bir rekor koşusuna başlasa, peşinden diğer altcoinleri de çekmeyi başarmıştı. Bu durum, Bitcoin’in 2020 yılının sonlarında gösterdiği rekor tırmanışlarında da yine aynı şekilde gelişti. Fakat Bitcoin yeni yılda rekorunu 2 kere tazeledikten sonra fiyatlarda düzeltme yaşamaya başladı. BTC, yeni yılı önce 30 bin dolarlık seviyeyi kırarak karşıladı ve ardından 34 bin 800 dolara kadar yükselerek hedefine 35 bin doları aldı. BTC için kripto para piyasalarında yeni hedef 35 bin dolar olarak belirlendikten hemen sonra BTC’de düşüşler başladı ve gün içinde Bitcoin 30 bin dolar seviyesinin altına kadar geriledi. BTC fiyatındaki bu gerilemeler, diğer altcoinlerin yükselişini de sınırladı ve piyasada durgunluk başladı. Fakat lider BTC’deki bu düşüşler, kripto para borsası Binance’nin işine yaradı. İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, Bitcoin fiyatlarındaki düşüşle birlikte yeni bir rekora imza attı.

Rekor Bilgisini Binance CEO’su Paylaştı

Bitcoin’deki değer kaybı, kripto para piyasalarında genel anlamda sadece Binance’nin işine yaradı gibi görünüyor. Bitcoin fiyatındaki düşüşlerin ardından Binance CEO’su Changpeng Zhao Twitter’dan bir gönderi paylaştı ve Binance’nin yeni bir rekora imza attığını belirtti. Zhao’nun açıklamalarına göre Binance borsası son 24 saat içinde hacim rekoru kırdı. Zhao yeni hacim boyutunun 80 milyar doların üzerine çıktığını ve bu seviyenin eski rekorun iki katı olduğunu belirtti. Öte yandan Zhao, Binance borsası için bir de kötü haber verdi. Borsanın büyüdüğünü ve bu büyümenin de beraberinde yeni sorunlar getirdiğini ifade eden Zhao “Mükemmel değiliz fakat sorunlara çok çabuk çözüm getirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

10 Dakikada 190 Milyon BTC Tasfiye Edildi

Binance’nin kırdığı yeni hacim rekorunda, kesin verilerle kanıtlanmış olmasa da Bitcoin’in çok büyük etkisinin olduğuna kesin gözüyle bakılıyor. Zira BTC fiyatı 30 bin doların altına gerilediği sıralarda, Binance borsası üzerinden 190 milyon BTC tasfiye edildiği görülüyor. Üstelik 10 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşen bu tasfiye işlemlerinin, Binance’nin hacim rekorunu 2 katına çıkarmasında etkili olduğu düşünülüyor. Ayrıca bu gelişme sadece 10 dakikalık bir sürede gerçekleştiği için, tarihe geçen bir gelişme olarak kaydedildi.

Yoğunlukla Birlikte Borsa Bazı Kullanıcılara Hizmet Veremedi

Bitcoin’deki fiyat düşüşleri sırasında Binance’de hacim rekoru kırıldığı bir gerçek fakat bu durum Binance CEO’sunun da belirttiği gibi, gün içinde yoğunluktan kaynaklanan bazı sorunlara yol açtı. Bitcoin’deki değer kayıpları ile birlikte Binance’de oluşan yoğunluktan dolayı, borsa gün içinde bazı kullanıcıların işlem yapmasına izin vermedi. Binance’nin hizmet vermede sorun yaşamasıyla birlikte birçok kullanıcı da Twitter’dan şikeyetlerini dile getirdi.

Yorum Yap