1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin’den Kim Sorumlu?

Rekor seviyelerde işlem hacmine ulaşan Bitcoin hakkında birçok konu araştırılmaya devam ediyor. Bunların başında Bitcoin sorumlusu kim? Satoshi Nakamoto kim? Soruları geliyor. Lider kripto birimi hakkında detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Bitcoin’den Kim Sorumlu?

Bitcoin’den sorumlu olan kişi diye bir tabir söz konusu değildir. Çünkü bitcoin, herhangi bir kuruma bağlı olmadığından birisi tarafından yönetilmez. Anonim olarak Bitcoin’i ortaya çıkaran kişi ise Satoshi Nakamoto’dur. Bitcoin sorumlusu aslında sistem üzerinde etkili olan topluluklardır. Bitcoin kullanıcıları, bireyler, veya şirketlerin bu gruplara örnek olarak verilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra Bitcoin piyasası üzerinde çeşitli fikirler üretebilecek bazı kişiler vardır. Bitcoin geliştiricileri, yazılımın korumasını sağlamalarının yanında farklı güncellemelerle alakalı çalışmalar yapabilir.

Satoshi Nakamoto Kim?

Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu Bitcoinin ortaya çıkışı ile tüm dünyanın ilgisini çeken konular arasına girmiştir. Satoshi Nakamoto’nun kimliği ile alakalı pek çok teori ortaya atılsa da net olarak cevaplandırılabilen bir konu değildir. 2009 yılında yayınladığı bildiri ile Bitcoin’in tüm dünya ile tanışmasını sağlamıştır. Bitcoin ilk faaliyete geçtiği zamanlarda herhangi bir piyasaya benzemeyen ve tam anlamıyla bağımsız bir yapı ortaya çıkmıştır. İlk etapta sistemin adı Satoshi Nakamoto ile birlikte anılsa da daha sonra Bitcoin’in bağımsız bir oluşum olduğu daha net olarak anlaşılmıştır. Satoshi Nakamoto, 2010 yılında Bitcoin ile ilgili herhangi bir girişimde bulunmamıştır. Edinilen bilgilere göre Bitcoin sayesinde oldukça geniş bir servet elde etmiştir.

Bitcoin Yasal Mıdır?

Bitcoinin kanunlara uygunluğu konusunda Türkiye’de herhangi bir girişim şu an için yoktur. BDDK tarafından yapılan açıklamalara göre Bitcoin üzerinden işlem yapanların yasal olarak herhangi bir yükümlülükleri bulunmaz. Bu nedenle uluslarası veya yerel düzeyde herhangi bir yasal düzenleme getirilmesinden söz edilmemektedir. Fakat ülkeler, kendilerine göre Bitcoin alım satımını teşvik edecek birtakım girişimler yapabilir. Günümüzde farklı ülkelerde Bitcoin’e olumlu olarak yaklaşıldığını ve pek çok uygulamanın içerisinde dahil edildiğini söylemek mümkündür. Bitcoin sorumlusu olmaması, merkezi bir kuruma bağlı olmayışı ve piyasada yaşanan ani değişiklerden dolayı isa bazı ülkelerde kullanımı yasaklanmıştır.

Bitcoin Nasıl Yönetilir?

Bitcoin yönetmenin yolu pek çok farklı faktöre bağlı olabilen bir durumdur. Bitcoin sektöründe farklı rollere sahip ve etki oluşturan çeşitli gruplar söz konusudur. Yönetmek, doğru bir sözcük olmasa da belirlenmiş olan trendler üzerinden yönlendirme yapabilmeleri mümkündür. Fakat yine de herkes, kararlarını bağımsız olarak almakta özgürdür. Örneğin, Bitcoin şirketlerinin izlediği yollar ve sahip olduğu temeller, onları piyasa üzerinde etkisi olabilen unsurlar haline getirir.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin’in nasıl çalıştığı konusunda bilinmesi gereken temel birkaç nokta vardır. Bitcoin üzerinden gerçekleştirilen işlemler, anonim olmasının yanında herhangi bir merkeze bağlı değildir. Bitcoin kullanan kişiler, platform üzerinden işlemlerini yaparak kendilerine ait transferleri ve harcamaları yapabilir. Transfer işlemleri gerçekleştirilirken uçtan uca ağ bağlantısı kullanılır ve işlem yapma süreleri saniyeler ile sınırlandırılmıştır. Kullanıcılar, sahip oldukları gizli anahtar sayesinde satma, satın alma ve takas işlemlerini gerçekleştirebilir. Genel olarak Bitcoin yapısı incelendiğinde Bitcoin sorumlusu olarak tek bir kişiden söz etmek mümkün değildir.

Yorum Yap