1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin’e (BTC) Yükseliş Getirebilecek 3 Bulgu

Kripto para piyasalarında, verimli geçen Şubat ayının üçüncü haftası, lider kripto para birimi Bitcoin’e (BTC) 58 bin doların üzerinde rekor getirdikten sonra, ayın dördüncü haftasında sert düşüşler yaşandı. Mart ayının gelmesi ile birlikte piyasalar yeniden yukarı hareketlense de Bitcoin yeni günde konsolidasyon yaşamaya başladı ve piyasalar da yatay seyre geçti. Ancak analistlere göre Bitcoin’e ilerleyen günlerde yükseliş getirebileceği düşünülen 3 önemli bulgu bulunuyor.

Bitcoin’e (BTC) Yükseliş Getirebilecek 3 Bulgu

Şubat ayında hareketlenmeye başlayan kripto para piyasaları, bu hareketlenmelerin meyvelerini ayın üçüncü haftasındaki büyük ralli ile toplamayı başardı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) söz konusu dönemde sert yükselişler elde ederek fiyatını 58 bin doların üzerine kadar çıkardı ve tüm zamanların rekorunu kırdı. Herkes Bitcoin’in hedefine 60 bin doları koyduğunu düşünüyordu ancak ayın dördüncü haftasının başlaması ile birlikte piyasalarda Bitcoin öncülüğünde sert değer kayıpları yaşanmaya başladı. Oldukça kötü geçen ayın dördüncü haftasının ardından, Mart ayı geldi ve Mart aylarının kripto para piyasalarında düşüşler ile geçtiği biliniyor. Ancak birçok analiste göre, Mart ayındaki düşüşler bu yıl Şubat ayına çekilmiş olabilir. Yeni ayın ilk iki gününde yükseliş eğilimi gösteren Bitcoin, yeni günde yatay seyre geçti ve piyasalar da onu takip etti. Ancak analistlere göre Bitcoin’e yeni bir boğa koşusu getirebileceği düşünülen 3 önemli bulgu bulunuyor.

ABD Mali Teşvik Paketinin Onaylanma İhtimali

Bitcoin fiyatının, dolardaki hareketliliklerden etkilendiği biliniyor. Doların hareketliliğine göre oluşan enflasyon korkusunda Bitcoin fiyatı artış gösteriyor. Geçtiğimiz Cumartesi günü ABD Başkanı Joe Biden, mali teşvik paketini oylamaya sundu ve Kongre’de paket 219’a 212 oy çoğunluğuyla kabul edilerek Senato onayına gönderildi. Paket önümüzdeki hafta 100 Senato üyesi tarafından oylanacak ve çoğunluk paketi onaylarsa, paket uygulamaya konulacak. Yapılan bir anket, halkın %76’sının paketi istediğini gösteriyor ve bu durum enflasyon endişesini ve haliyle olası Bitcoin boğa koşusunu tetikleyebilir.

Bitcoin Balinalarının Harekete Geçmesi

CryptoQuant analistleri, Coinbase Pro ve Coinbase Custody cüzdanlarındaki hareketliliği inceledi ve Bitcoin balinalarının harekete geçmiş olabileceğini ortaya çıkardı. Balinaların 25 Şubat tarihinde 12 bin 380 ve 2 Mart tarihinde de 12 bin adet Bitcoin satın almış olabileceğini ortaya koydu. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, balinaların muhtemel satın alma işlemlerinde, ortalama 48 bin dolar seviyesinden Bitcoin aldığını ve Bitcoin’in de buna bağlı olarak güç kazanmaya başladığını açıkladı. Balinaların Bitcoin üzerinde satın alma baskısı oluşturması da olası boğa koşusunu tetikleyebilir.

Azalan Likit Bitcoin Miktarı

Bitcoin, 28 Şubat tarihindeki sert düşüş ile birlikte 45 bin doların altına kadar sarktı ve birçok yatırımcı hızla Bitcoin sattı ancak uzun vadeli yatırımcıların bu düşüşe aldırış etmediği görüldü. Ocak döneminden bu yana likit Bitcoin miktarının azaldığı biliniyor ve uzun vadeli yatırımcıların henüz Bitcoin satışı yapacağı düşünülmüyor. Bunu destekleyen en önemli bulgu ise borsalardaki Bitcoin miktarının 2 Mart akşamında son iki yılın en düşük seviyesine ulaşmış olması oldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir