1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Bitcoin’in Gölgesinde Cardano Ne Durumda?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 21 Şubat 2021 tarihinde fiyatını 58 bin doların üzerine çıkararak tüm zamanların rekorunu kırdıktan sonra, önce sert değer kayıpları yaşadı, ardından durgunluk evresine geçti ve daha sonra tekrar yükselişe geçerek kripto para piyasalarını da yukarı yönlü hareketlendirdi. Son haftada gelen yeni rekor sonrası düşüşler yaşayan ve daha sonra toparlanan Bitcoin’in gölgesinde, en büyük 10 kripto para birimi arasında son 24 saat içinde en iyi fiyat performansı sergileyen altcoin ise Cardano (ADA) oldu.

Bitcoin’in Gölgesinde Cardano Ne Durumda?

Kripto para piyasalarında, uzun sayılabilecek bir süredir aylık olarak benzer fiyat hareketlilikleri yaşanıyor ve bu artık bir döngüye dönüşmüş durumda. Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) gösterdiği fiyat hareketlilikleri, beraberinde diğer altcoinleri de harekete geçiriyor ve haftalardır benzer şekilde fiyat grafikleri ortaya çıkıyor. Bitcoin 21 Şubat Pazar günü 58 bin doların üzerine çıktıktan sonra sert geri çekilmeler yaşamış ve ardından toparlanmaya başlayarak Mart ayında yeniden yükseliş sinyalleri vermişti. Bu sinyaller geçtiğimiz hafta yerini buldu ve geçen hafta rekorunu test eden Bitcoin, hafta arasında 61 bin 800 dolara kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu tazeledi. Hafta arası gelen sert yükselişler sonrası başlayan sert geri çekilmelerde Bitcoin 53 bin dolara kadar düştükten sonra toparlanmaya başladı, beraberinde birçok altcoin de benzer hareketlilik gösterdi. Ancak bu hareketliliklerde, en büyük 10 kripto para birimi arasından en iyi performans sergileyen ise Cardano (ADA) oldu.

Bitcoin Fiyat Hareketliliği

13 Mart Cumartesi günü lider kripto para birimi Bitcoin 61 bin 800 dolara kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı ve hemen ardından hafta içinde yaşadığı düşüşler ile 53 bin 100 dolar seviyesine kadar geriledi. Yazım sırasında 55 bin 550 dolar seviyesinde işlem gören Bitcoin, geçen hafta olduğu gibi yine 55 bin dolar bandında konsolidasyon sürecine girmiş gibi görünüyor.

Bitcoin Kritik Direnç Bölgeleri

Lider Bitcoin için bu toparlanma öncesinde 53 bin 200, 54 bin 200 ve 55 bin dolar seviyeleri kritik direnç bölgeleriydi ve Bitcoin bu 3 seviyeyi de zorlanmadan geçmeyi başardı. Analistlere göre Bitcoin bu aşamadan sonra 58 bin dolar ve 100 saatlik basit hareketli ortalamaya yakın noktalarda bir dirençle karşılaşabilir. Analistler, 58 bin dolar direncinin kırılması halinde, bir sonraki direncin 60 bin dolarda olabileceğini ifade ediyor.

Cardano Fiyat Hareketliliği

Bitcoin’in çizdiği fiyat grafikleri, altcoinleri de etkisi altına aldı ancak son 24 saat içindeki fiyat grafiklerine bakıldığında, en büyük on kripto para birimi arasında en iyi performansı Cardano’nun gösterdiği görülüyor. ADA 1,00 dolar seviyelerinde iken gelen yükseliş ile 1,28 dolara kadar çıktı ve böylece son 24 saat içinde %17’den fazla yükseliş elde etmiş oldu. Yazım sırasın 1,22 dolar seviyesinde işlem gören ADA için 1,20 dolar seviyesi önemli bir destek noktası konumunda bulunuyor.