1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin’in Yaratıcısından 10 Yıldır Haber Yok

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ilk kez piyasaya sürüldüğünde, hiçbir ekonomi uzmanı ya da herhangi biri bu kripto para biriminin bu seviyelere ulaşabileceğini tahmin etmiyordu. Öngörülemez bir şekilde fiyat artışı gösteren ve kripto para piyasalarında en fazla tercih edilen Bitcoin’i 11 yıl önce 2009’da piyasaya süren ve “dijital altının” yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto ise 10 yıldır adeta hayalet oldu ve ortalarda görünmedi. Nakamoto’dan en son 10 yıl önce haber alındı.

Bitcoin’in Yaratıcısından 10 Yıldır Haber Yok

Tüm dünyada ekonomi piyasalarında, tarih boyunca olduğu gibi değerli varlıklara yatırım işlemleri devam ederken, 2009 yılında dünyada sadece bir kişinin ne olduğunu bildiği bir yatırım varlığı piyasalara sürüldü. 11 yıl önce, Satoshi Nakamoto tarafından ilk kez ortaya çıkarılan Bitcoin (BTC), tahmin edilemez bir piyasanın ilk kıvılcımını ateşleyen kripto para birimi oldu. Bu yatırım varlığının, zaman içinde 20 bin dolar değerlerine ulaşacağını kimse düşünmüyordu ancak Bitcoin, yıllar içerisinde bunu başardı. Böylesine bir yatırım dünyasının ilk adımını atan Satoshi Nakmoto ise adeta o tarihlerden sonra hayalet oldu ve 10 yıldır Bitcoin yaratıcısından haber alınamadı. Nakomoto’nun son kamuoyuna açık mesajı üzerinden tam tamına 10 yıl geçti. Lider kripto para biriminin yaratıcısının nerede olduğu ve ne yaptığı gün geçtikçe merak ediliyor.

En Son 13 Aralık 2010’da Görüldü

Lider kripto para birimi Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto aslında bunu anonim bir isimle gerçekleştirdi ve gerçek kimliği hiçbir zaman ortaya çıkmadı. Haliyle kripto para kullanıcıları, bu kişinin kim olabileceğini merak ediyor. Birçok kullanıcı, Nakamoto’nun farklı bir kimlikle piyasalarda sessiz sedasız bulunduğunu düşünse de bu merak hala giderilebilmiş değil. Bitcoin’in anonim yaratıcısı, tam 10 yıl önce, 13 Aralık 2010 tarihinde Bitcointalk isimli bir forumda, Bitcoin ağının uğrayabileceği DoS saldırılarına karşı uygulayabileceğini düşündüğü direnç ile ilgili bir tartışmada bulunmuştu. Forum sitesindeki bu tartışma, Nakamoto’nun son mesajı olarak biliniyor.

Kendisini Nakamoto Olarak Tanıtanlar Oldu

Kripto para piyasalarında, Bitcoin yaratıcısının hem gizli bir kimliğe sahip olması hem de 10 yıldır sessiz kalması ile birlikte, zaman zaman bazı iddialar ve spekülasyonlar da ortaya atıldı. Bu iddialardan en çarpıcı olanı ise Craig Wright isimli kişiden gelmişti. Wright, kendisinin Nakamoto olduğunu iddia etmiş ve bir tartışma başlatmıştı. Fakat bu tartışmalarda kripto para kullanıcıları Craig Wright’a inanmadı ve Wright, birçok kullanıcıyı bu konuyla ilgili olarak dava etmeye bile kalkmıştı. Ancak yine de iddialarında bu denli ileri giden Craig Wright, bu tartışmaların ortaya çıktığı 2019 yılından bu yana iddialarını kanıtlayacak ya da en azından güçlendirebilecek hiçbir veri paylaşmadı. Haliyle Bitcoin’in gizemli yaratıcısı ve takma adı Satoshi Nakamoto olan kişi hala gizemini koruyor.

Bilinen Tek Şey Takma İsim Kullandığı

Spekülasyonlar ve iddiaların dışında, lider kripto para birimi Bitcoin’in yaratıcısına dair bilinen tek şey, bu kişinin bir takma isim kullanmış ya da kullanıyor olması. Kripto para piyasalarında birçok kişi, Satoshi Nakamoto’nun sessiz kalmasının çok da sıra dışı bir durum olmadığını savunuyor. Zira bu kişilere göre Nakamoto şimdi ortaya çıksa bile, en fazla teknik analizlerini paylaşabilir. Çünkü birçok kişi bu durumun artık çok büyüdüğünü ve tahmin edilemez bir piyasa halini aldığını düşünüyor.

Yorum Yap