1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin’in Yükselişi Altcoinleri Gölgeleyemedi

Kripto para piyasalarında iki haftadır görülen karışık sinyaller, hafta arasına girilirken yerini yükseliş sinyallerine bıraktı. Geçtiğimiz hafta Bitcoin (BTC) öncülüğünde başlayan düşüşler yeni haftada yerini toparlanmalara bıraktıktan sonra piyasalarda çift yönlü değer değişiklikleri görüldü. Bitcoin’in 56 bin dolar seviyelerinde verdiği mücadelede, hafta arasına girilirken başarılı olduğu görülüyor. Hafta sonuna girilirken Bitcoin’in 58 bin doları test etmeye başlaması, piyasaları da benzer şekilde etkiledi. Daha önce yatay seyre geçerek altcoinlere fırsat tanıyan Bitcoin’in, yeni yükselişlerinde altcoinleri gölgede bırakamadığı görülüyor.

Bitcoin’in Yükselişi Altcoinleri Gölgeleyemedi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 18 Nisan tarihinde sert düşüşler yaşadı. Ardından o tarihi takip eden haftada Bitcoin her ne kadar gerilediği 51 bin dolar bandından toparlanarak 56 bin dolar seviyesine kadar yükselse de 23 Nisan tarihinde gelen sert düşüşler ile 47 bin dolar seviyesine kadar düştü. Panik oluşturan bu düşüşlerin ardından hafta arasında toparlanmaya başlayan Bitcoin, yeni haftada da bu toparlanmalarına devam etti ancak gündeme gelen çeşitli haberlerin etkisi ile yine dalgalı fiyat grafikleri çizerek hafta sonuna doğru yatay seyre geçti. Bu durum altcoinler için bir yükseliş fırsatı oluşturdu ve birçok altcoin bu süreci iyi değerlendirerek fiyatını artırmayı başardı. Ancak hafta sonuna girilirken Bitcoin yukarı yönlü ataklarını hızlandırdı ve yeniden 58 bin dolar seviyesini test etmeye başladı. Bu durum, Bitcoin’in birkaç gün önce altcoinlere verdiği fırsatı geri aldığı yorumlarını gündeme getirse de altcoinlerin bu yükselişin gölgesinde kalmadığı görülüyor.

Top 10 Arasında XRP İpi Göğüsledi

Bitcoin’in yükselişe geçerek yukarı yönlü hareketlendirdiği piyasada, piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto paraya bakıldığında en iyi yükseliş performansını Ripple’ın (XRP) sergilediği görülüyor. XRP son 24 saatteki yükselişini %15 seviyesine kadar çıkarmayı başardı ve bu değişim ile birlikte 2 günlük ivmesini de %34 seviyesine yükseltmiş oldu. XRP’nin 1,56 dolar seviyesi üzerine hızlı bir atak yapması diğer birçok altcoinin yükselişinin önüne geçse de piyasaların genel tabloda yeşil olduğu görülüyor. Analistler XRP için yukarı yönlü dirençlerin sırasıyla 1,80 ve 2 dolar seviyelerinin takip edileceğini, aşağı yönlü desteğin ise 1,20 dolar seviyesinde olduğunu belirtiyor.

Binance Coin (BNB) ve Bitcoin Cash (BCH)

Top 10 kripto para arasında elde ettiği yükselişler ile dikkat çeken bir diğer kripto para birimi Binance Coin (BNB) oldu. Analistler BNB için hedef fiyatın 700 dolar olduğunu, bu seviyenin görülmesi durumunda bir sonraki hedefin 1.000 dolar olduğunu ifade ediyor. BNB’nin mevcut fiyat grafiğinde ilk destek noktasının ise 520 dolar olduğu, ardından burayı 450 doların takip ettiği ifade ediliyor.

Nisan ayının kapanışında en büyük sürprizi ise uzun süredir sessizliğini koruyan Bitcoin Cash (BCH) yaptı. Tekrar 1.000 doları zorlamaya başlayan BCH 24 saatte %14 oranında yükseliş elde etti ve analistler ilk direncin 1.000 dolar seviyesinde olduğunu ifade ediyor.