1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Bitcoin Balina Adres Sayıları Azalıyor!

Yüksek miktarda Bitcoin bakiyesine sahip olan cüzdanları bulunan kurumlar ve bireysel yatırımcılar Bitcoin balinaları olarak biliniyorlar. Son dönemlerde ise bu adres sayılarının azaldığı açıklandı.

Bitcoin Balina Adres Sayıları Azalıyor!

Kripto para piyasasında yüksek Bitcoin bakiyesine sahip adreslerin sahipleri balinalar olarak biliniyorlar. Bunlar bireysel ve kurumsal yatırımcılardan oluşuyorlar. Son dönemlerde ise Bitcoin balina adreslerinde gerileme olduğu araştırmalar ardından rapor edildi. Herkes ise yüksek bakiyeli BTC adres sayılarının azalma nedenini merak ediyor.

Bitcon Artışı ve Sonrası

Bitcoin bilindiği üzere 2021 senesi 14 Nisan tarihinde 64 bin doları aşarak yatırımcıları ve analistleri şaşkına çevirdi. Tüm zamanların rekorunu bu tarihte kıran BTC, ardından fiyat gerilemesini yaşadı. Fiyatlanma hareketlerini yavaşlatan Bitcoin’in yükseliş ardından konsolidasyon sürecine girdiği belirtilmişti.

14 Nisan tarihi ardından $60K altına iniş yapan BTC, boğaların direnç noktasını aşmakta zorlanmalarına sebep oldu. Yine de 12 Mayıs tarihine geldiğimizde %0.76’lık güncel değer kazanımı ile 55 bin dolar bandı üzerinden yer almayı başararak, 56.521 dolarlık fiyatı tabloya alıyor.

Bitcoin Fiyat Hareketleri

Bitcoin’in hareketleri izlendiğinde 12 Mayıs 2021 sabah saatlerinde tabloya 57.203 dolarlık değerin geldiği görülüyor. Saatle 13:12’yi gösterdiğinde ise BTC fiyatı 56.521 dolarlık fiyatı ile dalgalanma yaşasa da piyasa verilerine göre yükseliş trendi içinde kalmayı başarıyor. Analistler fiyatın 55 bin dolar üzerinde olduğunu bunun ise direnci kırmak için mücadeleye devam eden boğalara umut verdiğini açıklıyorlar. Diğer yandan sabah saatlerinde kayda geçen 57.203 dolarlık fiyat üzerinden ise gün içinde %3.55’lik bir artışında geldiğini belirttiler.

Glassnode Balina Adresleri Araştırması

Glassnode bu hafta Bitcoin balinaları üzerinde gerçekleştirdiği bir araştırmanın raporlarını sundu. Glassnode, analizleri ardından 1.000 adet ve üzeri BTC tutan cüzdan adreslerinin sayılarının hızla azalmaya başladığını açıkladı. 1.000 adet ve üzeri BTC sahibi olan adres sayılarının 2021 senesi Şubat ayının 3. haftasında günümüzden daha fazla olduğunu belirtti. Sunduğu raporda, bin ve üzeri BTC sahibi olan adreslerin Şubat ayı 3. haftasında 2.237 adet olduğunu bu sayının içinde bulunduğunuz haftada 1.943’e düştüğünü belirtti.

Adres Sayısı Azaldıkça Fiyat Düştü!

Glassnode analiz sonuçlarını açıkça sunan bir grafiği de yatırımcılara sundu. Bu grafik incelendiğinde yüksek bakiyeli BTC bulunan ve balinalara ait olan adres sayılarının azalması ile birlikte BTC fiyatlarında da gerileme oluştuğu açıkça görülüyor. 2020 senesi Şubat ayının 3. Haftası ile birlikte adres sayılarında minimal düşüşlerin başladığı görülüyor. Süre ilerledikçe düşüş artıyor ve BTC fiyatlarında da gerileme açığa çıkıyor.