1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Bitexen Borsası SPARK Müjdesini Duyurdu

Bitexen Borsası SPARK Müjdesini Duyurdu

Kripto para piyasalarında Ripple (XRP) airdrop rüzgarları esmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde duyurulan XRP’nin SPARK airdrop’una katılacağını ilk olarak Binance borsası müjdelemişti. Ardından gelen haberler ile birçok borsa daha bu airdrop’a katılacağını açıklarken, Coinbase borsası bu oluşumda yer almayacağını açıklayarak XRP kullanıcılarını öfkelendirmişti. Öte yandan yerli kripto para borsası olan Bitexen de bu oluşuma katılacağını müjdeledi. XRP yatırımcıları, Bitexen’in sunacağı bu hizmetten yararlanarak kendi paylarına düşen oranda SPARK tokeni (FLR) alabilecek.

featured

Geçtiğimiz günlerde Ripple (XRP), kullanıcılarına airdrop müjdesini duyurmuştu. Bu haberle birlikte ilk müjdeli haberi veren, Binance borsası oldu. Ardından birçok kripto para borsası bu oluşumda yer alacağını açıklarken, Coinbase borsası bu oluşumda yer almayacağını açıklayarak borsadaki XRP kullanıcılarını epey kızdırmıştı. SPARK tokeni’nin (FLR) 12 Aralık tarihinde gerçekleşecek olan fork’una bir iyi haber de yerli kripto para borsası olan Bitexen’den geldi. 10 gün sonra gerçekleşecek olan projede yer alacağını açıklayan Bitexen, XRP kullanıcılarını sevindirdi. Yerli kripto para borsasındaki XRP kullanıcıları Bitexen’in sağlayacağı bu hizmetten yararlanarak, kendi paylarına düşen oranda SPARK token (FLR) alabilecek. 89 farklı kripto para birimi ile Türkiye’nin en geniş kripto para skalasına sahip olan Bitexen, 12 Aralık tarihinde Ripple’dan (XRP) ayrılması beklenen Flare Network’u destekleyecek. Bu ayrılığı fork yolu ile gerçekleştirecek olan Flare Network, SPARK adı ile 45 milyar tane token dağıtacak. XRP’nin yükseliş adımlarına da böylece bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Flare Networks Nedir?

Flare Network adıyla piyasada var olacak olan proje, kripto para kullanıcıları tarafından merak ediliyor. Merkezi olmayan özelliği ile ön plana çıkan bu yeni kripto para projesi, Ripple (XRP) ekosistemini akıllı sözleşme teknolojisi ile birleştirmeyi hedefliyor. Ethereum (ETH) Virtual Machine ile uyumlu bir şekilde çalışan Flare Network, bu sistem sayesinde her çeşitte ETH uygulamasını destekleyebiliyor. Flare, liderliğini Ripple’ın yaptığı Federated Byzantine Agreement isimli konsensüs sistemini kullanıyor. Stellar (XLM) tarafından da kullanılan bu sistem, blockchain networkunun boyutunu artırdığı gibi, networku daha ölçeklenebilir bir hale getiriyor ve işlem maliyetini düşürüyor.

Flare Network İki Problemi Çözecek

Flare Network’un kullanılma amacı iki sorunu çözmek olacak. Bu iki sorun ise; “Halka açık blockchainlerde tutulan total sermayenin %75’i akıllı sözleşmelerle, güvenli bir biçimde transfer edilemiyor… İkincisi ise akıllı kontrat odaklı ağların ölçeklenebilirliği ile alakalı potansiyel problemler bulunuyor.” şeklinde ifade ediliyor. Flare Network, bu problemleri çözerken SPARK isimli bir token kullanacak. Kısaca FLR olarak isimlendirilen bu tokenin, 12 Aralık tarihinde XRP kullanıcılarına dağıtılması yani airdop uygulaması yapılması bekleniyor.

45 Milyar Adet FLR Dağıtılacak

Flare Network, XRP sahiplerine totalde 45 milyar adet FLR tokeni dağıtacak. Bu dağıtım esnasında, kimlerin token alıp almayacağına ise 12 Aralık tarihinde yapılacak denetimlerle karar verilecek. Denetim esnasında, kimlerin cüzdanında XRP olduğu belirlenecek. Denetimden önce cüzdanına XRP aktaran kripto para kullanıcıları, ilerleyen dönemde SPARK token (FLR) alabilecek.

Yorum Yap