1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Blockchain Oylaması Güvenli Bir Tercih Olmaz

Blockchain Oylaması Güvenli Bir Tercih Olmaz

ABD’de de seçimlerin sürüncemeye girmesi ile birçok farklı gündem meydana gelmeye başladı. Çekişmeli geçen seçim sonuçlarının beklendiği süreçte blockchain teknolojisi ile yapılacak bir mobil uygulama ile seçimlerin çok daha kolay yapılacağına ve sonuçların beklenmesine gerek kalmayacağına dair yorumlar getirilmişti. ABD seçimlerinin blockchain tabanlı bir uygulama üzerinden yapılması ile ilgili öneriler geldikten sonra konu tartışma gündemi oldu.

featured

ABD’deki seçimlerin son derece çekişmeli geçmesi ve seçim sonuçlarının uzun süre beklenmesi ile ilgili bir takım şikayet ve öneriler gündeme geldi. Donald Trump’ın yenilgiyi kabul edemediği ABD seçimleri oldukça uzun süredir gündemde. Seçim sürecinin çok uzun sürmesi sonucu sonuçların beklendiği günlerde oylamanın mobil uygulama üzerinde yapılması gündeme gelmişti. ABD seçimlerinin blockchain tabanlı bir uygulama ile online olarak gerçekleştirilmesinin avantajlı olacağına dair yorumlar yapıldı. Birçok ünlü analistin de olumlu baktığı mobil uygulama oylamasına çok sayıda eleştiri de geldi. Konu son günlerde ABD’de en çok konuşulan gündemlerden biri oldu.

Bazı ünlü isimlerin seçim sonuçlarını beklerken oylamanın blockchain tabanlı bir uygulama üzerinden yapılabileceği önerisini destekleyenler olduğu gibi çeşitli güvenlik açıklarını gündeme taşıyan ve eleştirenler de oldu. ABD’deki birçok kişi online olarak seçim yapılmasını riskli buldu.

Blockchain Sisteminden Yapılacak Oylama Son Derece Riskli

ABD seçimlerinin blockchain teknolojisi üzerinden yapılması ihtimalinden sonra MIT araştırmacıları konu ile ilgili ayrıntılı bir rapor hazırladı. Araştırmacılar raporda blovkchain teknolojisine dayalı da olsa online seçimin ciddi riskler barındırdığını açıkladı.

MIT araştırmacıları yayınladıkları raporda blockchain üzerinden yapılacak bir seçimin siyaseti kötü yönde etkileyeceğini açıkladı. Seçim sonuçlarının kolay erişilebilir olmasını avantak olarak görmeyen araştırma ekibi siber güvenlik problemlerini göz önünde bulundurarak, blockchain tabanında yapılacak seçimlerin ciddi riskler barındıracağını açıkladı.

Telefonun Tüm Özellikleri Güvenlik Açığında Etmen

MIT yayınladığı raporda seçimi riske atan sebepler üzerinde de durdu. ABD seçimlerini sadece siber güvenlik problemleri ve kolay erişimin değil aynı zamanda oylamanın yapılacağı cihazın da etkileyeceği açıklandı. Araştırmacılar telefonun donanımının, sürücüsünün, kullanılan ağın ve birçok özelliğinin seçimleri riske atacağını iddia etti. Cihazların sistemlerinin ve teknik yapılarının da erişim açısından ciddi riskleri olduğunu belirten araştırmacılar mobil uygulama seçimlerinin güvenli olmadığının altını çizdi.

Saldırganlar Seçim Sonuçlarını Değiştirebilir Mi?

ABD seçimlerinin blockchain tabanına bağlı olarak mobil cihazlardan yapılmasının güvenlik açıkları ile ilgili ayrıntılar da raporda paylaşıldı. Kötü amaçla yapılan yazılımlar ya da siber suçluların hamleleri üzerinde durulan raporda, saldırganların seçim sonuçlarını değiştirebileceğinin üzerinde duruldu. Kötü niyetli saldırganların kötü yazılımlarla seçim sonuçlarını istedikleri gibi değiştirebileceği iddia edildi. MIT araştırmacıları raporda daha kolay seçim yapmak için bu riskin göze alınmaması gerektiğini belirtti. Bilindiği gibi blockcahin tabanında seçim yapılması Vitalik Buterin ve Binance CEO’su ZC tarafından desteklenmişti.

Yorum Yap