1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi
  3. Blockchain Uygulamaları Hacker Saldırılarına Uğramaya Devam Ediyor

Blockchain Uygulamaları Hacker Saldırılarına Uğramaya Devam Ediyor

Son dönemlerin en çok ele alınan siber suçlarından biri blockchain uygulamalarına yapılan saldırılar olmaya devam ediyor. Güvenilirlikleri ile bilinen blockchain uygulamaları her ne kadar sağlam bir sisteme sahip olsalarda hacker saldırılarından kurtulamıyorlar. Atlas VPN şirketi geçtiğimiz günlerde 2012 yılından beri blockchain uygulamalarına yönelik gerçekleştirilen saldırılar ile ilgili verileri yayınladı.

Blockchain Uygulamaları Hacker Saldırılarına Uğramaya Devam Ediyor

Blockchain teknolojisi ilk olarak Bitcoin gibi kripto para işlemleri için geliştirilmiş bir uygulamadır. Bununla birlikte güvenilirliği ile dikkat çeken blockchain şimdilerde birçok farklı sektörde kullanılan bir uygulamadır.

Geliştirildiği dönemden bu yana birçok sektörde kullanılan ve güvenilirliği ile dikkat çeken blockchain uygulaması bugüne kadar birçok hacker saldırısına maruz kalmış. Güvenli bir teknoloji olarak bilinse de blockchain teknolojisi hacker saldırılarından kurtulamıyor. Blockchain teknolojisinin kullanıldığı kripto para uygulamalarına bugüne kadar tam 330 tane hacker saldırısı gerçekleşmiş. Gerçekleşen bu saldırılar ve yol açtığı kayıplar geçtiğimiz günlerde VPN şirketi olan Atlas VPN tarafından paylaşıldı.

Blockchain Hackerları 8 Yılda 330 Saldırı Gerçekleştirdi

Atlas VPN şirketi yakın zamanda blockchain teknolojisinin son 8 yıl içinde yaşadığı saldırıların verilerini paylaştı. Güvenilirliği ile bilinen blockchain teknolojisinin yaşadığı saldırı sayısı ise insanları şaşırttı.

Atlas VPN’nin paylaştığı verilere göre blockchain teknolojisi 8 yıl içinde 330 başarılı saldırı yaşamış. Yapılan bu 330 saldırıdan 13 milyar dolardan fazla kayıp ortaya çıktığı da paylaşılan diğer bir veri.

Blockchain Uygulamalarına Yapılan Saldırı Oranları Şaşırttı

Blockchaine yapılan saldırıların altyapılardaki yüzdelik oranları ise merak ediliyor. Verilere bakıldığında en çok saldırının EOS DApp’ler üzerinden gerçekleştiği görülüyor. Hacker saldırılarının %36’sı EOS DApp’ler üzerinden gerçekleşmiş. Bu oran ise 117 saldırı anlamına geliyor. Bu 117 saldırıdan 250 bin dolarlık kayıp yaşanmış.

Atlas VPN’nin verilerine göre Tron DApp üzerinden 21 başarılı saldırı gerçekleşirken, ETH DApp üzerinden ise 33 başarılı saldırı gerçekleşmiş. Bu saldırılarda ise 370 milyon dolar kayıp yaşanmış.

Blockchain teknolojisine 8 yıl içinde yapılan saldırılarda çok ciddi miktarlarda para kaybının yaşanması her ne kadar teknolojinin yüksek güvenlikli olduğu söylense de oldukça riskli bir durum olduğunu gösteriyor.

2012 Yılından Beri En Çok Saldırı 2019 Yılında Geçekleşti

Atlas VPN şirketinin paylaştığı veriler arasında dikkat çeken bir diğer nokta ise saldırıların gerçekleştiği dönemler oldu. 2012 ile 2020 yılları arasında yaşanan blockchain saldırılarını grafik olarak veren Atlas VPN’nin verilerine göre en çok saldırı 2019 yılında yaşanmış.

Atlas VPN verilerine göre ilginç olan noktalardan biri 2013 yılında hiç saldırı yaşanmamış olması. Bunun dışında diğer yıllarda çok da yüksek olmayan saldırı sayısı 2018 yılında 22 tane iken, 2019 yılında 31’e yükselmiş. 8 yıl içinde en çok blockchain hackerı saldırısı 2019 yılında yaşanmış.

Yorum Yap

Yorum Yap