1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Blockchain’in Diğer Sistemlerden Farkı Nedir?

Kripto para sektöründe tüm zamanlarının rekorunun Bitcoin ile kırılmasıyla beraber merak iyice arttı. Kripto para temelinde Blockchain teknolojisi olması çeşitli soru işaretlerini beraberinde getirdi. Blockchain özellikleri nedir, diğer sistemlerden farkları nasıldır?

Blockchain’in Diğer Sistemlerden Farkı Nedir?

Blockchain teknolojisinin diğer sistemlerden farkları, son dönemde merak edilen konular arasında yer almaktadır. Özellikle kripto para birimleri arasında popüler olan Bitcoin’in fiyatında yükselen artışın ardından pek çok kişi internet üzerinden Blockchain teknolojisi hakkında bilgi toplamaya başlamıştır. Blockchain teknolojisinin diğer sistemlerden pek çok alanda farkı bulunduğu gibi öne çıkan özellikleri de dikkat çekmektedir. Bu yazımızda merak edilen Blockchain teknolojisinin farkları ve öne çıkan avantajlı özellikleri hakkında detaylı bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Blockchain’in Diğer Sistemlerden Farkı

Blockchain’in diğer bankacılık sistemlerinden farkı dikkat çekmektedir. Kripto para dünyasının temel aldığı bu teknoloji standart bankacılık sistemlerinden daha avantajlı olan yönleriyle popülerlik kazanmıştır. Bilindiği üzere bankalar, işlemleri takip edebilmek için muhasebe defteri kullanırlar. Blockchain ağının bu sistemden farkı ise banka gibi bir merkezinin olmaması ve tamamen açık kaynak kodlu ağa sahip olmasıdır. Dolayısıyla yatırımcılar ve para transferi yapacak kurumlar, işlemlerini daha güvenli bir şekilde takip edebilmek için merkez bankalarına ihtiyaç duymamaktadır.

Eşten eşe Blockchain teknolojisi, silinme veya kaybolma endişesi olmadan bütün kripto para işlemlerinin kaydını tutabilme kapasitesine sahiptir. Buna ek olarak Blockchain, açık kaynak koldu olduğu için bankaların muhasebe defterlerine kıyasla çok daha kullanışlı ve yeniden programlanabilir özellikleriyle öne çıkmaktadır. Örneğin programcılar Blockchain ağında yeni bir fonksiyona ihtiyaç duyduklarında fikir birliğine vararak mevcut yazılım üzerinden değişiklikler yapabilirler.

Blockchain Teknolojisinin Özellikleri

Blockchain ağı özellikleri, eşten eşe (P2P) sistemine dayalı bir kayıt platformudur. Geleneksel merkezi sistemlerden farklı olarak Blockchain teknolojisinin kendine has pek çok özelliği bulunmaktadır. Bunlar arasında dağıtık yapı öne çıkmaktadır. Dağıtık Defter Teknolojisi kullanan bu sistem merkeziyetsizdir. Dolayısıyla tek bir düğümün başka düğümler üzerinde herhangi baskısı yoktur. Herhangi bir kişi düğüm ya da merkez olabilir.  Bu teknolojinin sahip olduğu bilgiler açık ve şeffaftır. Dolayısıyla tüm kullanıcılar, herhangi bir arama işlevine sahip düğümü kullanarak Blockchain içindeki verileri denetleyebilme imkanına sahiptir.

Blockchain Teknolojisinin Avantajları

Blockchain ağının avantajları arasında açık kayak kodlu olması gelmektedir. Bu sayede kişisel gizlilik göz önünde tutularak işlem yapan tarafların özel bilgileri şifrelenmiştir. Ayrıca Blockchain’de bilgiler doğrulanıp ağa eklendikten sonra sonsuza dek depolanmaktadır. Ağın hasar görmesi veya siber saldırıya uğramasıyla bilgiler kaybolmaz. Tek bir kullanıcı tarafından yapılan veri değişimi, başka ağdaki kayıtlarla uyuşmazsa geçersiz kabul edilir.

Blockchain İşlem Maliyeti ve Güvenilirliği

Blockchain teknolojisinde işlem maliyeti oldukça düşüktür. Sistem aracıya ihtiyaç duymadan kişiden kişiye (peer to peer) çalıştığı için geleneksel sistemlere kıyasla çok daha düşük maliyetlerle işlem yapılabilmektedir. Aracılara ödenen komisyonun kalkması bu sistemi cazip kılmaktadır. Ayrıca Blockchain teknolojisi arkasında herhangi bir merkezi otorite, devlet veya kurum olmaması da sistemin güvenilirliğini ön plana çıkarmaktadır. Bütün veriler bütün bilgisayarlarda toplanır ve her bilgisayar bir merkez gibi işlev görür.

Yorum Yap