1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Blog Yazarının 3 Günlük Kripto Para Deneyimi

Kripto para piyasalarının, reel ekonomi piyasalarına karşı bir alternatif olarak ortaya çıkmasından sonra, zaman içinde bu algı kırılmaya ve kripto para piyasaları da reel ekonomi piyasası olarak görülmeye başladı. Zira bu yönde birçok bankacılık devi, kripto para kullanımına yönelik büyük adımlar attı. Öte yandan Çin, dijital yuanın test aşamasındaki kullanımına geçti ve kripto para piyasalarında bu yöndeki gelişim devam ediyor. Bu durumu anlamaya çalışan blog yazarı Marc Falzon da 3 gün boyunca sadece kripto para kullanarak yaşamayı test etti.

Blog Yazarının 3 Günlük Kripto Para Deneyimi

Kripto para piyasalarının ilk olarak 2009 yılında, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) ortaya çıkmasıyla temelleri atıldı. Zaman içinde kripto para piyasaları, hiç kimseni tahmin edemeyeceği noktalara ulaştı. Geçen sürede kripto paraların, reel para birimlerinin yerini alıp almayacağı da birçok kez tartışma konusu olmuştu. Fakat bu tartışmalar bir kenara dursun, birçok bankacılık devi dünyanın dört bir yerinden bu alanda adım atmaya başladı ve bu adımlar atılmaya devam ediyor. Üstelik Çin, bankacılık hizmetinin de ötesine geçerek, dijital yuanı test etmeye başladı bile. Bu durum, kripto para piyasalarının nerelere gideceği konusunda büyük meraklar uyandırırken, ABD’li bir blog yazarı olan Marc Falzon kripto paralara ilişkin bu durumu daha iyi anlayıp test edebilmek adına 3 gün boyunca sadece kripto para kullanmaya karar verdi.

Blog Yazarı Meydan Okumayı Kabul Etti

ABD’li bir blog yazarı olan Marc Falzon, arkadaşı David’in önerisi ile ona meydan okuyarak, hiç bilmediği halde kripto para piyasalarına giriş yapmaya karar verdi. Falzon bu meydan okumada, 3 gün süresince sadece Bitcoin (BTC) ve Bitcoin Cash (BCH) coinlerini kullanarak hayatını idame ettirmeyi kabul etti. Falzon’un anlattığı hikayeye göre, arkadaşı David kendisine kripto paralar hakkında bilgi verdi ve ardından meydan okudu. David bu meydan okumasında “Eğer 3 gün boyunca sadece Bitcoin kullanarak hayatta kalmayı başarırsan, sana harcadığın kadar Bitcoin ödemesi yaparım.” dedi. Bu sözlerin üzerine Marc Falzon da meydan okumayı kabul etti ve hikaye başladı.

Falzon Karşılaştığı Teknolojiye Çok Şaşırdı

Marc Falzon, yaşadıklarını kendisine ait Youtube kanalından paylaştı. Falzon, bu deneyime başlarken ilk adım olarak kendisine bir Bitcoin hesabı açtı ve bu adımdan sonra deneyiminin ilk aşamasında hesabına para aktararak; “Bakalım Bitcoin ile kahve, yemek alabilecek miyim veya bir otel ödemesi yapabilecek miyim? Bitcoin bana böyle bir kolaylık sağlayabilecek mi, hep birlikte göreceğiz…” sözlerini dile getirdi. Bu sözlerin ardından Falzon, evinin yakınlarındaki bazı kafe ve işletmelerden kahvesini ve yemeğini gerçekten de Bitcoin ile alabildi ve Bitcoin ATM’si ile para yatırma işlemini gerçekleştirdi. Daha önce kripto paralar ile ilgili çok az bilgiye sahip olan blog yazarının, karşılaştığı teknoloji karşısındaki şaşkınlığı da dikkat çekti.

Otele Kripto Para Ödemesinde Sorunla Karşılaştı

Marc Falzon, kahvesini ve yemeğini BTC ile aldıktan sonra, kripto para kullanarak bir otel ödemesi gerçekleştirmeyi denedi. Otel ödemesi için Bitcoin Cash (BCH) kullanmayı tercih eden Falzon, bu kez bir sorunla karşılaştı. Marc videoda, karşılaştığı sorun ile ilgili Travelo ile işlem yapmayı denediğini ve durumla ilgili bir görüşme gerçekleştireceğini dile getirdi. Yaklaşık 1,5 saatlik bir görüşme zincirinin ardından, yetkililerin durumu çözdüğünü dile getiren Falzon, kartıyla BCH kullanarak otel ödemesi gerçekleştirdi. Marc Falzon, videonun sonunda, kripto para kullanımının ne kadar kolay olduğunu ve diğer birçok finansal uygulamanın işleri zora soktuğunu ifade etti. Bu konuda ise Falzon, kripto para kullanımında en çok araya üçüncü kişinin ya da bir bankanın girmiyor oluşunu olumlu değerlendirdi. Öte yandan blog yazarı PayPal ve Stripe gibi finansal ödeme uygulamalarını da ortaya çıkan sorunlardan dolayı eleştirdi. Böylece ABD’li blog yazarı, arkadaşının okuduğu meydan okumayı kazanmış oldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir