1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. Bloomberg Bitcoin’i Zirveye Taşıyacak 5 Maddeyi Sıraladı

Bloomberg Bitcoin’i Zirveye Taşıyacak 5 Maddeyi Sıraladı

ABD Hazine Bakanlığı’ndan gelen kripto para cüzdanlarının denetlenmesi haberi sonrasında Bitcoin (BTC) sert düşüş yaşadı. BTC/USD paritesi 48 saatlik süre içinde 3 bin dolardan fazla değer kaybetti. Hala 17 bin dolar seviyesi altında işlem gören Bitcoin fiyatının ne olacağı merak ediliyor. Bloomberg ekonomi uzmanları, 5 önemli etkenle BTC fiyatının yeniden şahlanacağını düşünüyor.

Bloomberg Bitcoin’i Zirveye Taşıyacak 5 Maddeyi Sıraladı

Bloomberg ekonomi uzmanları, Bitcoin’de görülen sert düşüşe rağmen hala 2017 yılındaki son zirvedeki halinden daha fazla likiditeye sahip durumda olduğunu ifade ediyor. Bunun yanında BTC’nin temelleri de rekor kırılan 2017 yılındaki duruma göre çok daha güçlü görüntü çiziyor. Kuros Associates kurucusu Tancredi Cordero, konuyla ilgili Bloomberg’e açıklamada bulundu.

Açıklamasında BTC için ünlü internet benzetmesini kullanan Cordero şu ifadeleri kullandı: “İnternet küresel toplum için nasıl bir hal aldıysa, Bitcoin de küresel para ekonomisi için böyle bir seviyeye gelme potansiyeline sahip. Bitcoin ile ilgili temel endişe güven, kabul ve regülasyon olarak gözüküyor.”

Bitcoin Ağı Büyümeye Devam Ediyor

Bitcoin ağındaki kullanıcıların sayısı hızla büyümeye devam ediyor. Glassnode verilerine bakıldığında aktif bakiyeye sahip 30 milyondan fazla BTC cüzdan adresi olduğu görüşüyor. Her ne kadar bu veri 30 milyon kullanıcı olduğu anlamına gelmese ede 30 milyon aktif cüzdanın olması, kesinlikle ağın ne kadar büyüdüğünü gözler önüne seren bir etken. Veriler ayrıca 2017 yılında ciddi bir sıçrama olmasa da o tarihten bu yana ağın büyümeye devam ettiğini söylüyor. Uzun vadede toparlanmanın gerçekleştiğini gösteren veriler mevcut.

Artık Kurumsal Yatırımcılara Sahip

BTC artık pek çok varlığın ötesinde derin bir piyasa ağına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Bitcoin vadeli işlem ve opsiyon piyasalarının inanılmaz şekilde büyüdüğü görülüyor. CME Group bünyesinde bulunan vadeli işlem sözleşmelerinin toplamı, 2019 yılındaki seviyeye kıyasla neredeyse 3 katına çıktı. Bir vadeli işlem sözleşmesinin yaklaşık 5 BTC’yi kapsadığı düşünüldüğünde toplam 12 bin vadeli işlem sözleşmesinin önemi daha net anlaşılabiliyor.

Yazılımsal Olarak Gelişiyor

Bitcoin fiyatı 2017 yılında 19 bin 600 dolar seviyelerine çıktığında en büyük sorunlardan biri ölçeklenebilirlik ve işlem kapasitesiydi. Herkesin BTC almaya çalıştığı o dönemde bazı işlemler günler boyunca sürebiliyordu. Günümüzde Lightning Network gibi önemli yazılımsal değişimler ve eklentiler sayesinde bu sorun büyük ölçüde çözüme kavuşturuldu.

Alternatif Varlık Arayışına Yeni Çözüm

Koronavirüs kriziyle birlikte itibari paralara güven de iyice zedelendi. Devlet tahvilleri de dahil olmak üzere güvenilir birçok yatırım aracının eski kadar kazandırmadığı günümüzde geleneksel yatırımcılar da yatırım seçimlerini çeşitlendirmek zorunda kaldı. Dünyanın en büyük varlık yönetim firmalarından Fidelity Investments şirketi, 2020 Ekim ayında yayınladığı raporda BTC ve geleneksel varlıklar arasında çok düşük bir korelasyon olduğunu söyledi. Bitcoin’in alternatif bir yatırım olarak görülmesinin arttığı vurgulanıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap