1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi
  3. BNP Paribas Ethereum ve Tezos Denemesiyle Dikkat Çekti

BNP Paribas Ethereum ve Tezos Denemesiyle Dikkat Çekti

Dünyanın en büyük dokuzuncu bankası unvanını taşıyan BNP Paribas, kripto para birimlerine olan ilgisini açık açık sürdürüyor. Banka son olarak Ethereum (ETH) ve Tezos (TZT) platformlarının finansal süreçler ne kadar verimli olduğunu test edebilmek için birkaç farklı kuruluşla ortaklaşa test çalışmaları düzenlemeye başladığını açıkladı.

BNB Paribas Ethereum ve Tezos Denemesiyle Dikkat Çekti

BNP Paribas bankası ETH ve TZT platformlarının finansal süreçlerdeki verimliliğini ölçebilmek adına CA CIB, Caisse de Depots, Tokeny ve The Blockchain XDEV şirketleri ile işbirliği yapmak için kolları sıvadı. Dünyanın en büyük dokuzuncu bankası unvanını taşıyan BNP Paribas, bu süreçte Ethereum ile Tezos platformlarının finansal açıdan ne kadar verimli olduğunu test edecek.

BNP Paribas, bankaların kendi aralarında kullanacakları, bankalararası işlem görmesi planlanan dijital para çıkarma hayalinin peşini bırakmıyor. Bu yolda blockchain teknolojisi alt yapısını kullanmanın dijital parayı ne kadar destekleyeceğini test etmek isteyen BNP Paribas, dağıtılmış defter teknolojisinin (DLT) böyle bir para için kullanışlı olup olmadığını deneyecek. Dünyanın önde gelen bankalarından olan BNP Paribas bu hedefini gerçekleştirmek için Ethereum (ETH) ve Tezos (TZT) ağlarının bir dizi teste tabi tutulacağı yeni bir sürecin startını verdi.

ETH ve TZT Tabanlı Dijital Para Projesi

BNP Paribas, bankalararasında kullanılması planlanan dijital para biriminin altyapı testi için CA CIB, Caisse de Depots, Tokeny ve The Blockchain XDEV şirketleri ile işbirliğine gideceğini açıkladı. Bu ortaklığın ibr ürünü olarak başlatılacak pilot çalışması için başlangıç aşamasında kripto para birimleri arasında Ethereum ve Tezos ağları tercih edildi. Ancak projenin ortakları arasında yer alan The Blockchain XDEV Group tarafından yayınlanan basın duyurusuyla ilan edilen proje bildirisinde, neden bu ağların tercih edildiğine dair bir bilgi paylaşılmadı.

Yapılan basın duyurusunda yer alan bilgilere göre, ortaklık yapan bu kuruluşlar blockchain ağı içindeki token veya menkul kıymet işlemlerinin atomlaştırılması durumunda ortaya ne çıkacağına bakacak. Söz konusu çalışma için bir araya gelen beş şirket, atom işlem adı verilen bir özelliği test etmeye hazırlanıyor. Bu özelliğin işlem hızını artırarak maliyetleri düşürebileceği düşünülüyor.

Farklı Teknolojilere Uyumu Test Edilecek

Avustralya Merkez Bankası, bu ayın başında birkaç farklı şirketle bir araya gelerek, atom işlem (atomic delivery) özelliğinin dijital merkez bankası parasına (CBDC) uygun olup olmadığını test etmeye başladı. Buna benzer bir çalışma da BNP Paribas ve ekibiyle gerçekleştirilecek. Ortak şirketler pilot çalışmaları kapsamında birkaç farklı deney yapacak ve bu şekilde projenin farklı teknolojilerle birlikte kullanıp kullanılamayacağını inceleyecek.

Çalışmaların Sonuçları Bir Yıl Sonra

Ethereum ve Tezos ağlarının verimliliğini ölçmek için gerçekleştirilen çalışmanın 2021 tarihinde tamamlanacağı duyuruldu. Duyuruda yer alan diğer bilgilere göre ortaklar bu çalışma sırasında test edilen işlemlerin yasal boyutuna dair de bilgiler toplayacak.

Yorum Yap

Yorum Yap